Info statiuni

ski4

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › despre LACHTAL sau Bad Gastein
despre LACHTAL sau Bad Gastein

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
flory06
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 7 Decembrie 2007 22:21

ScriereTrimis: Sat Dec 08, 2007 12:08 am    Titlul subiectului: despre LACHTAL sau Bad Gastein Răspunde cu citat (quote)

A fost cineva in Lachtal sau Bad Gastein?
Vad ca sunt statiunile cele mai bune, din mai multe puncte de vedere, si pret si calitate. Poate cineva sa imi spuna cum a fost?
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului
flo007
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 11 Decembrie 2007 8:54

ScriereTrimis: Tue Dec 11, 2007 10:02 am    Titlul subiectului: Re: despre LACHTAL sau Bad Gastein Răspunde cu citat (quote)

Am fost in martie 2007 in Bad Gastein dar nu am schiat acolo.Partiile cel putin cele care se vedeau din drum nu prea aveau zapada si in general erau la altitudine mica.Noi am fost la baile de acolo care sincer nu sunt atat de deosebite pe cat se face reclama.La inceputul anului am fost la Merano langa Bolzano tot la un centru asemanator si era mult mai mare si mai dezvoltat.Ca si conditii de cazare am vazut un hotel deosebit care avea intrare directa la baile de acolo.
Daca vrei o vacanta la ski cel mai sigur e sa mergi la altitudini cat mai mari pentru a fi sigura de zapada iar daca vrei o vacanta de relaxare nu te lua dupa reclame,de multe ori ceea ce gasesti acolo nu e ceea ce cauti.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 2:0

ScriereTrimis: Wed Dec 12, 2007 8:45 am    Titlul subiectului: Re: despre LACHTAL sau Bad Gastein Răspunde cu citat (quote)

salutari,
dupa parerea mea este aici o mica confuzie...
daca comparam lachtal cu bad gastein ii ca si cum am compara o dacie cu un ford... lachtal este o statiune mica, fara bai termale, in total cu vreo 30 km partii
bad gastein ii mai mare de vreo 10 ori, cu bai termale si multe alte fite... insa zapada este alba peste tot...
multe cunostinte de ai mei se zbat sa ajunga intr-o statiune cu bai termale, dar pentru ce? eu de cate ori am fost intr-o astfel de statiune (ex. bad kleinkirchheim), nici macar odata n-am intrat in complex
explicatia este simpla: dupa ce tragi toata ziua pe partie, nu prea mai ai energie si de apa aceea de peste 35 de grade... dar asta poate tine si de gusturi
Sus
sfarkas
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 5 Ianuarie 2008 23:41

ScriereTrimis: Sun Jan 06, 2008 1:15 am    Titlul subiectului: Re: despre LACHTAL sau Bad Gastein Răspunde cu citat (quote)

am fost la gastein in 2006 si 2007. dupa parerea mea e ok. e adevarat ca 2007 a fost un an fara prea multa zapada dar nu s-a prea simtit lipsa pe partii... cel putin la angertal si cu atat mai putin la sportgastein.baile sunt mult mai bune cele de la hoffgastein
Sus
simpact
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 10 Ianuarie 2008 20:52

ScriereTrimis: Thu Jan 10, 2008 11:44 pm    Titlul subiectului: Re: despre LACHTAL sau Bad Gastein Răspunde cu citat (quote)

iuliu, am vazut din ceea ce ai scris ca ai fost in statiunea bad kleinkirchheim. poti te rog sa dai mai multe detalii desore statiune.....cum sunt partiile de schi, si daca stii ceva despre hotel kolmhof 4*. mersi .
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Jan 17, 2008 6:48 am    Titlul subiectului: Re: despre LACHTAL sau Bad Gastein Răspunde cu citat (quote)

hello Simpact,
cu mare placere, vezi ce mica-i lumea... anul acesta am fost din nou in bkk (de Cupa Mondiala), acum cateva saptamani, si am stat la kolmhof
despre hotel n-am ce zice, fara doar si poate are 4*, dar eu in principiu ma duc la ski, nu pentru extras - ...m-am bucurat de o invitatie... :-))
in general peste tot ii fain din karintia, pentru ca in statiunile de aici mai vezi si soarele, nu ca in restul austriei...
am mai fost susprins placut (in special in sezonul trecut) de tunurile de zapada, cand erau mari probleme (...), fiindca majoritatea partiilor au fost acoperite perfect cu artificiala si nu prea s-a simtit diferenta
oricum, dupa parerea mea, ii staiune faina si din cauza bailor termale ajunge din ce in ce mai mult o statiune cu fite, dar inca nu foarte scump...
de ex. acum 2 ani am stat la zur post***, la vreo 10 km de statiune si a fost super!
deci in general totul este f. ok, dar sustin in continuare ca nu se compara cu italia, merita sa mai bati 100-150 km in plus!!!
I.
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Jan 23, 2008 9:24 pm    Titlul subiectului: Re: despre LACHTAL sau Bad Gastein Răspunde cu citat (quote)

da, Bad Kleinkirchheim este misto! in afara de partii si bai, soarele este cel mai indragit de toti. E Carintia, care nu se compara cu restul austriei, si deja si la apres-ski simti ceva din feelingul italian.
Dar daca tot ajungi pana acolo, cumpara skipassul Top Carintia Gold si incearca si celelalte statiuni din zona. Turracher Hohe era la cca 15-20km, multe partii rosii
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons