Info statiuni

ski3

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › salutare!
salutare!

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cldx
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 8 Octombrie 2008 19:15

ScriereTrimis: Fri Oct 17, 2008 3:54 pm    Titlul subiectului: salutare! Răspunde cu citat (quote)

stie sa imi spuna si mie cineva , daca a mai fost in austria la Kprun daca merita cu adevarat drumu si vacanta acolo, si daca se schiaza pana iti iese schiul pe ochi sa nu iti mai trebuiasca in poiana pana la anu
??
va multumesc
eu voi merge acolo in decembrie si va voi spune daca a meritat cu adevarat sau nu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
szila_sz
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 2 Noiembrie 2007 20:52

ScriereTrimis: Tue Oct 21, 2008 10:41 am    Titlul subiectului: Re: salutare! Răspunde cu citat (quote)

orice statiune din Alpi, daca are minim 40 de km partii, si stai o saptamana, poti sa schiezi, de se tocesc canturile.COnditia e sa ai conditie fizica. Atunci poti sa parcurgi 50- 100 km pe zi. fata de poiana unde mai mult de 20 -25km, nuprea poti din cauza cozilor.
oricum o saptamana de schii in Alpi depaseste orice senzatie din tara, si este mai ieftin decat in poiana.
Sus
Vezi profilul utilizatorului
viviana
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Wed Oct 22, 2008 1:15 pm    Titlul subiectului: Re: salutare! Răspunde cu citat (quote)

Raspunsul e DAAA! Merita sa mergi, nu sunt cozi, poti profita de ski la maxim. Multe, multe partii, poti skia si pe Kitzsteinhorn - ghetar, dar si la Zell am See si Maskogel. Partii cat incape, lungi, superbe, prin padure in ultimele cazuri. Vreo 3 skilifturi noi cu capacitate de minim 6 persoane data in folosinta la inceputul anului. Pe ghetar e super daca e si vremea ok, dar merita. O experienta de neuitat si nu te vei mai satura de ski si de descoperit noi partii si noi trasee. Distractie.
Sus
flory06
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 7 Decembrie 2007 21:21

ScriereTrimis: Wed Oct 22, 2008 1:37 pm    Titlul subiectului: Re: salutare! Răspunde cu citat (quote)

am fost anul trecut in kaprun, e super, n-am cuvinte, mai bine mergi si vezi si n-ai sa mai treci prin poiana brasov/predeal/azuga never-ever!
decat sa mergi in romania la ski, mai bine faci o pauza, tragi aer in piept si te indrepti catre alte tari;
kaprunul e frumos, curat, civilizat, linistit, busul vine 'ceas' de poti sa-ti fixezi ceasul dupa el;
oamenii sunt senini, nu incordati si uraciosi ca la predeal (ma refer la turisti), gazdele sunt primitoare, zambitoare (nu ca in RO),
ai partii multe si variate, peisaje de vis,
mancarea e un pic mai scumpa ca in Bucuresti (nu stiu cum e in predeal/ poiana, dar banuiesc ca e destul de scumpa), dar e normal (un pranz modest: 11 eur, daca vrei sa mananci mai bine: 20 eur),
nu sunt cozi la ski (ceea ce pt mine conteaza enorm),
nu sunt 'neamuri proaste' ca la predeal/ azuga etc,
totul e super-organizat (nu merge nimeni prin flescaiala de pe strazi - vezi azuga - cu skiurile in spate kilometri intregi ca sa ajunga la partie, busul te lasa la baza muntelui si de acolo mergi doar cu telecabina/ telescaun/ teleski,),
nu iti curge uleiul acela negru de pe telescaun pe geaca noua pe care ai dat o gramada de bani,
nu trece nimeni clandestin pe langa aparatul de taxat de la telescaun (ca la predeal/azuga),
ai loc de parcare langa vila, nu te injura nimeni ca i-ai luat locul de parcare, nu gasesti stergatoarele de parbriz ridicate, la partie sunt locuri de parcare berechet,
ai un post de televiziune care transmite date meteo despre partie, despre instructorii de ski, despre zona,
in concluzie e o adevarata vacanta, vii mai relaxat, mai binedispus.
Din Kaprun iti recomand Haus Ripper, o vila de familie, amplasata discret pe o straduta laterala, cu o parcare mare. cu gazde dragute, curata, pret 30 eur/pers/zi cu mic dejun, nu se cere avans.
Deci, GO!
Sus
szila_sz
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 22, 2008 5:28 pm    Titlul subiectului: Re: salutare! Răspunde cu citat (quote)

da flory a facut o comparatie precisa, obiectiva. Cam astea sunt diferentele.
Plus ce este mai important pentru unii, costul final este mai mic afara, daca stai macar 6-7 zile. pe langa conditiile enumerate mai sus.
Marea problema la noi estye lipsa de concurenta intre statiuni si partii.
Atata timp cat este coada imensa la teleschiuri, hoteluri pline de oameni cu fite si cu bani, nici un hotelier sau administrator de tele... orice nu este fortat sa creasca nivel calitativ al serviciilor.
Ar fi cazul unor investitii uriase in turismul montan, (la fel ca si pe litoral)
Dar vorbesc aici de statiuni totalmente noi. Sunt locuri in Valea Prahovei, Carpatii Orientali, Bucegi, este loc pentru minim 5 statiuni tari, atat geografic, cat si piata.
Eu as schia si acasa (vorbesc de sejururi de o saptamana), daca asi gasi o statiune cu o partie negra, bine intretinuta si preturi pana la 60 lei pe zi, ah, si oameni normali, civilizati.
De altfel nu poti sa schiezi numai o saptamana pe an, nici nu e sanatos sa te duci in Alpi nepregatit fizic, nici nu rezisti tentatiei, chiar in statiuni mult mai slabe.
Dar se observa tendinta, ca din ce in ce mai multi schiori merg cate una doua saptamani in Alpi, iar in tara merg cate una doua zile in weekend.
Afara nu este diferenta mare intre weekend si timpul saptamanii, de vreo 20%m, la noi de 5 ori.
Dar n am avut norocul.
Sus
szila_sz
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 22, 2008 5:31 pm    Titlul subiectului: Re: salutare! Răspunde cu citat (quote)

dar n am avut norocul sa prind o zi buna de schii in timpul saptamanii in tara. Iar cand un schior pasionat, aduna bani si isi ia liber mai mult fuge imediat in alpi.
Eu asi sta acolo 3 luni pe ani, minim, daca m ar finanta cineva. Sau sa pot lucra online de acolo.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons