Info statiuni

ski2

Skimania Gothaer
Forum › Despre portal › Sugestii, pareri pro sau contra › Recomandari manusi de ski
Recomandari manusi de ski

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Sugestii, pareri pro sau contra
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
viviana
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Tue Sep 30, 2008 5:29 am    Titlul subiectului: Recomandari manusi de ski Răspunde cu citat (quote)

Desi e cam devreme pt ski- cu toate ca in weekendul urmator se vor inaugura mute partii de pe ghetarii din Austria - va solicit recomandarile voastre pt o parte importanta a echipamentului de ski - MANUSILE. Pt mine sunt f importante, dat fiind faptul ca sunt o friguroasa innascuta Foarte fericit si am si o slaba circulatie periferica. Am avut multe perechi de la diferite firme Rossignoll, Hannah, Northland, dar nu am gasit inca manusile f calduroase si care sa ramana asa pt o perioada mai mare de 3 luni dupa folosinta.
Va solicit recomandarile dumneavoastra in aceasta privinta pt efectuarea unei alegeri cat mai bune.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 01, 2008 3:37 pm    Titlul subiectului: Re: Recomandari manusi de ski Răspunde cu citat (quote)

salut viviana,

raspunsul este simplu: www.reusch.com/catalog.../index.htm - adica prima pozitie de pe pagina (27 80 112
RACING 08 GIANT SLALOM) - eu asta folosesc si crede-ma pe ghetar in -21 de grade (!) n-am avut probleme!!!

am folosit si spyder, designul este mai bun, calitatea este un pic mai slaba...

toate celelalte gen Rossignol, Salomon, etc nu sunt manusi, ci produsele unor firme, care iti ofera o gama larga de produse care se asorteaza cu schiurile, claparii, costum, masina... :-))
totusi, din fiecare modelele de top nu sunt rele, dar nici nu se apropie de un reusch (mentionez, ca nu sunt dealer reusch, deci nu ma intreba unde gasesti :-)), in schimb pregateste-ti vreo 150-200 euro si n-o sa mai amintesti ca ai fost friguroasa :-))

ps: ma dau pe schiuri cam 90 de zile/an si nu se vede ca am folosit....

I.
Sus
viviana
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Oct 02, 2008 9:02 am    Titlul subiectului: Re: Recomandari manusi de ski Răspunde cu citat (quote)

multumesc mult pt informatie. Banii sunt pregatiti:) pentru investitie si cred ca acum voi putea skia linistita pe ghetari.
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Jan 20, 2010 12:12 am    Titlul subiectului: Re: Recomandari manusi de ski Răspunde cu citat (quote)

Dar, care sunt recomandate pentru un schior amator:
-racing
sau
-training?

Stiu ca sunt mai ieftine training, iar noi nu suntem schiori de performanta.
Poate training sunt mai calduroase.
In competitie stai mult mai putin decat la antrenament.
Poate cele de competitie sunt mai scumpe pentru ca au fel si fel de minunatii pentru protectie-la degete spre exemplu.
Merita sa dai bani mai multi pentru racing?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
felicia
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 26 Noiembrie 2009 15:1

ScriereTrimis: Wed Jan 20, 2010 2:51 pm    Titlul subiectului: Re: Recomandari manusi de ski Răspunde cu citat (quote)

Daca vei lucra cu betele, cu mainile in timpului schiului nu ai nevoie de nu stiu ce manusi.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Jan 24, 2010 12:58 pm    Titlul subiectului: Re: Recomandari manusi de ski Răspunde cu citat (quote)

salut felicia,

nu stiu ce sa spun... la ultima iesire le-am uitat acasa manusii... n-am avut ce face, am intrat in primul magazin si datorita faptului ca stiam ca acasa ma asteapta manusii mei de marca mai sus amintita (in jurul sumei de 200 euro...), am cumparat ceva ieftin pe la 20-25 euro... atunci am simtit diferenta dureroasa, pe care am avut norocul sa simt toata saptamana...
cine are posibilitatea, eu recomand sa investeasca, deoarece conteaza atat din punct de vedere a confortului termic cat si a amortizarii socurilor (in special la cei care - cum spui tu - lucreaza cu mainile / betele)

I.
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Mar 30, 2010 9:52 pm    Titlul subiectului: Re: Recomandari manusi de ski Răspunde cu citat (quote)

In febr. am fost la importator, vroiam sa probez manusile de racing Race Tec 10 Giant Slalom Gore Tex, care la ei erau la pretul 391 lei, iar la Himalaya 800 lei.
Ma gandeam ca nu-mi sunt bune, aveau manseta prea groasa si nu cred ca puteam trage manseta de la manaeca jachetei peste manusa. Manusa peste nu se poate. Jacheta de schi are maneca prea larga.
Dar avand membrana de Gore-Tex (eu sunt maniac-vreau Gore Tex nu numai la manusi, dar la tot-poate si la casca, daca ar fi din piele sau textil, dar sunt in stare sa-i cer unui producator sa puna Gore-Tex si la o casca obisnuita), am vrut sa incerc. Culmea este ca eu port 8,5 la manusi si aveau 9,5 si eu tot m-am dus. Era ger, eu aveam un rucsac de 80 L plin si schiuri. Am citit ce ai scris si mi s-a pus o idee fixa.
Nu vedeam decat Reusch peste tot.
In fine nu aveau marimea mea. Am tot vazut alte modele si pana la urma domnul, care cred ca era patronul, mi-a adus 2 modele din colectia anului urmator.
Daca Race Tec 10 Giant Slalom Gore Tex, cea de top din colectia era la pretul de 391 lei acestea erau la 545 lei. O pereche mi-a spus ca era cea care inlocuia Race Tec 10 GS G-Tex si cealalta era pentru agrement, dar mie mi-a placut mai mult cea de agrement. Era exact ce vroiam. Marimea 8,5 iar la manseta era din soft shell si se mula pe antebrat astfel incat intra f. usor sub manseta manecii de la jacheta. Ce nu aveau : nu erau membranate, nici cu Gore Tex nici macar cu R-Tex-ceea ce fol. Reusch la membranare.
Acum, mi-am zis pt. ce trebuie membrana la manusi? Nu ma duc pe ploaie la schi, iar pielea naturala are proprietati mai bune decat Gore-Tex-ul la respirabilitate. De obicei pielea este tratata pt. a fi rezistenta la patrunderea apei.
Iar daca vroia domnul acela sa ma insele de ce nu mi le-a adus de la inceput?
Acestea erau mostre. Nici cea de competitie nu avea membrana.
I-am si spus: sper sa nu imi para rau ca mi-ati dat cine stie ce?
Adica, erau mostre si atunci mi-au trecut prin fata telefoanele care apar pe rafturile de la Germanos, Vodafone si Orange sub forma de machete: Niste mostre cu material care nu se pune la manusile de seria.
Adica, sa zicem, ca la manusile de serie se pune thermolite, la interior, pentru a mentine temp. constanta a mainilor, pe cand la acestea esa pusa vata sintetica.
Pe manusi scrie, pe o eticheta, la interior:
"Sample
Not for sale".

De ce spun toate acestea?
Eu am vrut manusi care sa inlocuiasca vechile mele Salomon din poliester, vechi de vreo 12 ani, nu mai stiu exact, cu membrana de Gore-Tex, este adevarat, dar la varsta asta gore-Tex-ul nu isi mai face treaba. In aceste manusi imi inghetau varfurile degetelor.
De cand ma stiu eu imi ingheata vf. degetelor iarna. Si este al naibii de dureros. In scaun, pt. ca atunci cand scheiz ma mai incalzesc, este cel mai rau, iar in Valea Dorului acum 10 zile, cand batea vantul f. tare nu puteam sta mai mult de 2 ture. Ma duceam in cabana sa ma incalzesc. La corp nu imi era frig. Numai la cap si la maini. Si erau numai vreo - 5, 6 grade. Am fost si la Ischgl, am prins numai vreo 2 sau3 zile -12, in febr. Si acolo imi inghetau vf. degetelor, dar nu asa ca in Valea Dorului, pe vant.

De ce spun toate acestea?
Poate imi spune cineva cate ceva.
Manusile mostre nu au in componenta unele materiale comparativ cu cele de serie? Nu sunt facute pentru a fi folosite. Mostrele sunt numai pt. aspect?

Manusile sunt in regula, poate nu suporta organismul meu frigul (de fapt extremitatile).
Am clapari vechi si trebuiesc schimbati. Poate si vf. degetelor de la picioare imi vor ingheta daca iau bocanci ficsi pe picior. In prezent am unii mari si folosesc 2 perechi de ciorapi grosi. Dar nu am control prea bun asupra schiului, in acest fel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Sugestii, pareri pro sau contra Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons