Info statiuni

ski1

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › Unde in Austria?
Unde in Austria?

Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 11:58

ScriereTrimis: Tue Nov 01, 2011 5:33 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Daca stai in Mayrhofen ai acces la domeniul principal, fara sa apelezi la transport, doar poate cu auto sau skibus de la cazare pana la instalatii.
Cabina care merge pe domeniul mic, are statia chiar in centrul statiunii, in timp ce gondolele (2) care urca spre domeniul principal sunt pozitionate mai la margine. Mai este o instalatie si din Finkenberg, pe drumul spre Hintertux. Eu de exemplu am stat chiar in Hippach in apropierea uneia din instalatii dar ne despartea o gradina si trebuia sa ocolesti vreo 1km. Asa ca tot cu masina mergeam pana acolo. Nu m-a deranjat, locuri de parcare erau fara probleme si este gratis.
Autobuz sau tren ai nevoie daca stai in Fugen, Kaltenbach. Daca stai in Gerlos schiezi pe domeniul Zillertal Arena in mare parte.
Daca totusi vrei sa cobori pe schiuri o poti face spre Finkenberg si de acolo cu skibusul inapoi in Mayrhofen.
Sus
Vezi profilul utilizatorului
kalindor
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 0:0

ScriereTrimis: Tue Nov 01, 2011 7:00 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Dar, din cate am observat Mayrhofen are cea mai mare zona schiabila si daca te plictisesti ajungi in celelalte zone folosind doar un mijoc de transport.
Adica este cel mai avantajos sa te cazezi aici.
Ex: daca stai in Fugen, Kaltenbach, Aschau si vrei sa mergi la Hintertux trebuie sa iei trenul pana la Mayrhofen si de acolo autocar:dureaza 2 ore sa ajungi la ghetar. Daca stai la Gerlos trebuie sa iai skibus pana la Mayrhofen si de acolo autocar.
Daca te deplasezi cu auto propriu este mai usor, dar normal ca platesti benzina si dureaza cam mult sa te deplasezi din localitatile mentionate. Tot la Mayrhofen este mai bine. Aici este buricul Zillertal-ului.
159km de partii la Mayrhofen.
Mai multe stie Teamplus ca a fost acolo: unde sunt partiile mai bune: eu cred ca Mayrhofen si Hintertux.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 11:58

ScriereTrimis: Tue Nov 01, 2011 7:58 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

da, intr-adevar Mayrhofen este locul de mers cu indeajuns de multe partii si care poate fi completat cu 1-2 zile la Hintertux si 1 zi in Zillertal Arena spre Gerlos.
Fugen, Kaltenbach au prea putine partii si mirajul unor tarife de cazare mai mici se spulbera in momentul in care vrei sa mergi la Mayrhofen si vezi cat te costa transportul in timp si bani. Mai sunt si persoane care se multumesc cu statiunile mici pt ca nu schiaza asa bine si prefera locuri mai linistite.
Asa am fost in Galtur (mai sus de Ischgl) o zi unde chiar a fost mai liniste comparativ cu Ischgl.
Sus
geom
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 18 August 2011 10:57

ScriereTrimis: Wed Nov 02, 2011 8:17 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

La Mallnitz a fost cineva? Nu vreau decat partii lungi si cazare ieftina. Am stat anul trecut in valea Stubai la 25 euro/caciula cu mic dejun si vreau ceva asemanator. Este excelent la Stubai dar vreau sa incerc si altceva.
Sus
Gelu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 30 Septembrie 2011 11:46

ScriereTrimis: Thu Nov 03, 2011 8:09 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Salut pe toata lumea,
Am cam fost prin Austria(doar in Tirol), Stubai, Solden si Zillertal de mai multe ori. In ianuarie voi merge in Ischgl si-n martie, bineinteles ca-n Zillertal (Mayrhofen).
Pot sa va dau informatii din aceste zone (daca va intereseaza) si cine nu crede-n Zillertal in martie, pot sa-i trimit poze din 2011. Dupa parerea mea, ii cea mai buna perioada de skiat pe Hintertux, vizibilitate maxima, zapada buna, temperaturi acceptabile! Daca sunteti curiosi, inca mai avem cateva locuri in grupul nostru, cu microbuz.
"Kalindor", nu ti-a trecut "supararea" pe Austria:)! Glumesc, ca ne "cunoastem"! Sper sa mergem sezonul urmator si-n Italia!
Numai bine,
Gelu
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Nov 03, 2011 8:37 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

De cand zici ca mergi in Italia!
Unde am fost eu arata mult mai bine decat mi-am imaginat. Cand va intorceati voi din Zillertal eu plecam in Italia.
Eu cred ca si teamplus este de aceeasi parere. Italia este pe o treapta superioara Austriei. Dar normal ca nu poti compara o statiune mica din Italia cu Ischgl sau Soelden. Comparatia se face intre statiuni de rang apropiat.
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Nov 03, 2011 8:44 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Totusi acum locatiile sunt mult mai bine situate. Kapl nu este departe de Ischgl si Mayrhofen este buricul Zillertal-ului.
Daca nu as fi fost la Tignes m-ar fi atras si pe mine ofertele.
Dar dupa Tignes orice statiune din Austria pare ca o statiune de schi carpatica.
Sus
Gelu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 30 Septembrie 2011 11:46

ScriereTrimis: Fri Nov 04, 2011 9:00 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Te cred cu Italia/ Franta, inca n-am fost si m-am referit la sezonul 2012-2013 ca vom ajunge in Italia, sper sa-i conving si pe ceilalti din grup care sunt fani Austria. Daca retineam cazare pentru sezonul asta, te anuntam. Nu ma intereseaza marimea statiunilor ci doar domeniul skiabil! Asa ca, o sa te "deranjez" prin vara sa-mi furnizezi ceva informatii (nu cunosc zonele din Italia) in functie de cazarile pe care le voi gasi!
Sus
children
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 10 Ianuarie 2008 3:38

ScriereTrimis: Tue Nov 15, 2011 3:27 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

tignes este o statiune oricare alta din alpi. a spune ca este mult peste austria este o mare prostie. nu sunt diferente semnificative intre austria, italia franta.daca alegi un domeniu skiabil cu altitudini mari si km skiabil multi este cam aceasi lucru peste tot
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Nov 15, 2011 3:52 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

"Prostie" este jignitor.
Sus
children
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Nov 15, 2011 4:24 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

in ce alte statiuni din austria ai mai skiat?
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Nov 15, 2011 5:31 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Eu m-am referit la ce ai spus: "Prostie".
Daca nu esti de acord o poti spune intr-un fel mai politicos.
Am fost la Soelden si la Iscghl si am mai fost in alte doua pe care nu le mai pomenesc. Despre cele doua majoritatea spun ca sunt cele mai bune din Austria. In special Iscghl. Dar multi schiaza in Samnaun pentru ca acolo partiile sunt in soare (atunci cand este soare) si nu pomenesc mai nimic de aceasta statiune. Daca le plac Ischgl se datoreaza si acestei statiuni din Elvetia.
Tignes + Val d'Isere nu au instalatii asa moderne, in majoritate, asa cum au cele doua statiuni pomenite mai sus. Nici nu prepara toate partiile zilnic. La Tignes am vazut partii din partea superioara nebatute (nu erau nici distruse rau). Sunt si multe partii si lungi.
Ce au bun cele doua statiuni este domeniul schiabil intr-o zona foarte inalta, sunt vreo 5 chiar 6 vai (ultima cu 1 partie) cu partii. Partiile sunt intr-o stare destul de buna si dupa amiaza.
In Austria merge aproape toata jumatatea estica a Europei. Foarte multi schiori, partiile nu sunt prea late si dupa doua ore nu mai poti schia. Partiile sunt ca un camp nearat. Fiind multa lume se strica repede. Si asta nu suport la Austria. Austriecii fac investitii mai mari ca italienii si francezii si am fost cazat si in locatii mai bune (dar mai scumpe-bine asa am gasit eu si asa stiam), dar partiile sunt mai inguste, mai scurte.
Asta nu este o regula generala. Dar in majoritatea cazurilor asa este. Adica si in Italia si in Franta (unde am fost eu) in mare partiile erau mai lungi.

Este o parere subiectiva, dar daca nu am fost cu parerea altcuiva care spunea ca la Kaprun este excelent nu am scris pe acest forum ca scrie prostii. Prostii scriu prostii.
Sus
children
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Nov 15, 2011 5:55 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

ok
scuze atunci pentru cuvintul prostie.
si eu am schiat in tignes si mi-a placut f mult, dar nu pot sa zic ca e cu nimic peste austria sau italia unde am mai skiat.
ma rog pina la urma fiecare are parerea lui.
acuma din discutia asta hai sa vedem partea buna a lucrurilor, ca am vazut ca ai schiat in isghl si mi-am rezervat si eu din 21 ianuarie in kappl.asa ca daca ai timp si chef poate imi dai niste sfaturi legat de zona.
adi @ knet.ro
Sus
claudiu1981
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 24 Octombrie 2011 9:58

ScriereTrimis: Wed Nov 30, 2011 8:16 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Dupa multe discutii, am rezervat in perioada 14.01-20.01 la mayrhofen.
Sper ca statiunea sa se ridice la pretentiile noastre din pdv al skiatului pt ca daca nu imi sare tot grupul on cap.
Sus
claudiu1981
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 24 Octombrie 2011 9:58

ScriereTrimis: Wed Sep 26, 2012 5:19 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

discutiile anterioare au fost seszonul trecut...asa ca acum incepem pt sezonul 2012-2013
Cum mayrhofen nu mi-a lasat o impresie deosebita as vrea sa incerc si altceva: a fost cineva in statiunea maria alm??
Ma intereseaza orice info (preturi cazare, domeniu schiabil etc).
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 4 din 5

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons