Info statiuni

ski5

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › Unde in Austria?
Unde in Austria?

Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 11:58

ScriereTrimis: Mon Oct 24, 2011 2:39 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Ma bag si eu in vorba ...
Kitzbuhel este ok, atata doar ca nu are inaltimi considerabile si exista riscul ca la inceput si sfarsit de sezon sa aiba ceva probleme cu zapada. Partiile altfel sunt bune. Kitz este gen orasel, diferit fata de satucurile austriece transformate in statiuni.
In zona Sella se schiaza cu passul Superski Dolomiti valabil pe 1300 km si din aceasta cauza este si mai scump. E drept ca si pe la restaurante e mai scump si teapa apare cand pe langa pretul mancarii iti adauga si "copperchio' (nu stiu daca am scris bine) taxa de masa, care poate creste cu 12-15 euro nota de plata. Daca in Austria plateam la o masa 30 de euro, in Italia am platit 42-45 euro.
Sus
Vezi profilul utilizatorului
claudiu1981
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 24 Octombrie 2011 9:58

ScriereTrimis: Tue Oct 25, 2011 3:32 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Da, dar noi vrem sa mergem in ianuarie, asa ca este putin probabil sa nu fie zapada. La cortina m-am uitat un pic pe preturi si sunt destul de mari pt. noi. Nu avem pretentii la cine stie ce conditii, dar sa fie decent (3 stele e ok).
Alte sugestii de statiuni in conditiile date mai aveti? As prefera totusi austria pt ca ne-am obisnuit acolo si mi se pare si ca e mai aproape.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Oct 25, 2011 6:56 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Deja de zapada nu mai comentam pentru ca nu se stie niciodata ...
Cortina este statiune de fitze, acolo se duc bogatanii din Italia si nu numai. Nici nu merita sa cauti cazare acolo, mai degraba in celelalte statiuni din zona: Corvara, Colfosco, Arabba, San Cassiano, ba chiar si Kronplatz. Si in val Gardena e destul de scump.
Distanta intre zona Tirol si Italia- Tirolul de Sud e cam aceeasi. Nu sunt diferente mari.
Sus
nicolaerazvanmihai
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 30 Septembrie 2009 3:30

ScriereTrimis: Thu Oct 27, 2011 3:10 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor.
Merg cu sotia in austria la ski an de an de foarte mult timp si anul asta in ianuarie am ales sa mergem in Fugen.
Ne puteti ajuta si pe noi cei care ati fost cu mai multe informatii despre regiune, partii, mancare etc...
Multumim frumos si asteptam raspunsul vostru.
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 0:0

ScriereTrimis: Sat Oct 29, 2011 6:50 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Claudiu
Daca spui ca nu prea ai bani poti evita Sella. datorita skipass-ului. Dar asta nu inseamna ca nu gasesti si cazare mai ieftina. Eu nu am fost acolo, nu pot spune cat costa masa, dar exista multe alternative.
Nu te cazezi in statiune, ci intr-un sat la 3-4 km distanta. Cazare cu bucatarie proprie. Poti folosi un rucsac in care sa pui mancare de la supermarket si apa.
Skipass-ul este mai scump si merita.
Cortina nici nu este in circuitul Sella.
Exista si alte statiuni. Nu numai in zona Sella. Am mai spus: Val di Sole cu o multime de sate carea cam duc lipsa de turisti. Si de acolo poti merge 3 zone de schi. In fiecare zi in alta zona.
Eu am fost in Iscghl si in Solden, care multi le considera cele mai bune din Austria. Acum, dupa ce am fost in Italia, dar mai ales La Tignes, in Franta, nu mai am chef de Austria, asa, cum dupa ce am fost la Kaprun nu mai am chef de statiunile din Valea Prahovei.
Asta nu inseamna ca orice statiune din Italia este mai buna decat Iscghl sau Solden.
www.valdisole.net/map_...=1008&l=EN
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Oct 30, 2011 5:34 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

@Claudiu
daca vreti sa mergeti la inceput de ianuarie, se pare ca ar mai fi ceva locuri din rezervarea noastra in zona Sella, in San Cassiano. Vezi ultimele post-uri din schi in Italia. Cazarea este f convenabila si compenseaza pretul skipassului. La capitolul mancare se poate iesi onorabil prin servirea mesei, inclusiv gatit la apartament pentru ca de asa ceva este vorba, in pensiune cu bucatarie la fiecare apt.
Sus
claudiu1981
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 31, 2011 9:43 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Va multumesc tuturor pt raspunsuri.
Noi suntem 8 pers asa ca pica varianta cu apart in italia. In plus nu prea avem chef de gatit sau de alte chestiuni de genul asta. Pt manacare si distractie avem buget separat. Bugetul fiecaruia este in jur de 800 de euro care sa includa absolut tot(cazare, masa, skipass etc).
M-am mai interesat si cred ca varianta kitzbuhel a cam picat. Asa cum ati spus si voi e o statiune de fite si nu prea merita, in plus e si la o altitudine cam mica, asa ca lipsa zapezii e mai probabila
Au aparut insa variante noi. Schlaming sau chiar zillertal arena. Apropo acolo am o nelamurire: Am vazut ca sunt mai multe statiuni : care e „centrul„ regiunii si pe care mi-o recomandati?
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 31, 2011 9:46 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Mayrhofen
Sus
claudiu1981
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 31, 2011 10:26 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Intr-adevar statiunea sta bine in acest top.
www.bergfex.com/oesterreich/top10/.
Insa uitandu-ma pe harta mi se pare ca partiile sunt un pic cam dispersate. E adevarat?
Si in plus faptul ca nu se poate cobori pana jos pe skiuri mi se pare un dezavantaj major.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 31, 2011 12:21 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Mayrhofen este o statiune faina. Este mai mult decat un satuc, cum e Solden are un centru. Partii dispersate probabil in sensul ca mai exista un mic domeniu pe versantu de vizavi, fata de domeniul principal. se poate aloca o jumatate de zi, dar in rest pe domeniul principal.
Hintertuxul este OK, dar mi se pare cam mic. Eu unul dupa o zi acolo facusem tot si nu prea ma mai tenta.
Da intr-adevar nu se poate cobora pana jos, dar pe mine nu m-a deranjat. Ne opream la statia de coborare spre Hippach (nu se aglomereaza) la un apreskiparty si dupa aceea coboram.
Sus
claudiu1981
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 31, 2011 12:48 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Am o nelamurire: Pe harta de aici, mayrhofen nu face parte din zona zillertal. De ce?
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 31, 2011 1:08 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

este doar un aspect de harta, dar face parte din Zillertal, doar daca s-a considerat separat Zillertal Arena care este un domeniu separat dar se poate accesa cu passul de Mayrhofen. Merita alocat o zi, dar se poate vedea o diferenta intre instalatii, dotari ba chiar si turisti (este cu o treapta mai jos).
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 31, 2011 3:33 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Eu nu am fost in zona, dar m-am interesat. Mayrhofen prefera majoritatea din toata zona Zillertal. De acolo pleaca autocare catre Hintertux, care este cel mai sigur loc cu zapada din vale si chiar printre cele cateva locuri sigure cu zapada din Austria.
Are zone de schi si de o parte si de alta a vaii. Asa cum s-a spus, una este mai mica. Dar este un fel de centru al vaii. Daca esti cazat spre iesirea din vale, catre autostrada, trebuie sa vii la Mayrhofen cu trenul sa iei autocarul spre Hintertux.
Daca vii dinspre Gerlos cu autobuz tot aici schimbi spre Hintertux. Nu stiu sigur daca sunt autobuze directe de la Gerlos sau Zell la Hintertux. Deci este un nod de transport. De aici, dar trebuie sa mai confirme si altii poti lua un singur mijloc de transport si ajungi in celelalte zone de schi din vale. Autobuz spre Gerlos, autocar la Hintertux, tren la Zell si la Fugen.
ski3.intermaps.com/zil...m0&Reg=zm0
www.zillertal.at/en/winter/home/
Dar se pare ca are si cele mai multe partii.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Nov 01, 2011 4:28 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Intrucat am fost cu auto, nu stiu absolut nimic despre transportul in comun.
amm vazut doar skibusurile intre Mayrhofen si Hintertux.
Banuiesc ca exista variante de transport fara probleme in toate directiile.
Sus
claudiu1981
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Nov 01, 2011 5:12 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Bun, dar daca stai in mayrhofen la cati km de partii ai acces in mod direct?
Intreb deoarece nu e f. placut sa iei trenul sau autobuzul (nu ski bus) ca sa ajungi la destinatie
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 3 din 5

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons