Info statiuni

ski4

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › Unde in Austria?
Unde in Austria?

Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cristi_burca
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 2 Octombrie 2010 4:21

ScriereTrimis: Sat Oct 02, 2010 4:27 am    Titlul subiectului: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Am o rugaminte pentru cunoscatori. Vreau sa merg in ianuarie 2011 in Austria la ski cu familia (sot, sotie, 1 copil de 6 ani) si din pacate, desi sunt un pasionat al acestui sport, in afara de Romania (care, din punctul meu de vedere, raport pret/oferta este foarte scump), as vrea sa incerc Austria. Nu suntem experti, doar pasionati si cer sfaturi despre zone unde am putea merge ca sa avem o vacanta OK. Multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 11:58

ScriereTrimis: Tue Oct 05, 2010 3:20 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

salut,
poti sa alegi din multitudinea de statiuni din Austria. Sunt f multe, dar trebuie sa ai cateva criterii pt a alege. Probabil in primul rand este bugetul. Exista o regula simpla: cu cat domeniul schiabil este mai mare cu atat preturile sunt mai ridicate. Daca iti ajung 50-60 km de partii atunci iesi mai rezonabil (la cazare, masa, skipass, etc) --> cauta in zona Salzburg
Daca sunteti schiori buni si doriti domenii schiabile peste 100 km atunci costurile vor creste. Sunt cateva statiuni care reprezinta etalonul schiului din Austria si se afla in topul statiunilor: Ischgl, Solden, Mayerhofen-Hintertux, St Anton, Kitzbuhel. Preturile sunt mai ridicate dar sunt multi km. Aici sunt si privelistile spectaculoase din Tirol cu ghetari (Solden, Stubai, Hintertux) la care se adauga Kaprun-Kitzsteinhorn.
Un alt criteriu este cel al programului de seara: poate doriti piscina, atunci cautati printre statiunile cu apa termala: zona Solden-Langenfeld, zona Gastein, etc.
Sus
nicolaerazvanmihai
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 30 Septembrie 2009 3:30

ScriereTrimis: Wed Oct 06, 2010 5:27 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

sunt nou printre voi si as vrea sa stiu si io daca ma poate ajuta cineva si bineinteles care a si fost cum este la ski in Mayrhofen unde as vrea sa-mi petrec o sapatamana in ianuarie impreuna cu familia la ski.
va multumesc
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 06, 2010 6:07 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

nicolaerazvanmihai wrote:
sunt nou printre voi si as vrea sa stiu si io daca ma poate ajuta cineva si bineinteles care a si fost cum este la ski in Mayrhofen unde as vrea sa-mi petrec o sapatamana in ianuarie impreuna cu familia la ski.
va multumesc

Mayrhofen este o alegere buna indiferent daca esti familist cu copii sau in gasca. Sunt destul de multe partii. Hai sa spunem ca ar exista un inconvenient: nu se poate cobora pana in statiune pe schiuri (zona abrupta fara partii). dar sunt 2 instalatii principale: una pleaca mai din centru si alta mai din margine si fac fata fara probleme la fluxul de dimineata si la cel de final de program. Partiile sunt ok si puteti sa mergeti si pe cea mai inclinata partie amenajata din Austria: Harakiri de 78 grade inclinatie. noi ne-am mai dat o zi la Hintertux si o zi pe partiile din Zillertal Arena. Skipassul le acopera si pe acestea. Overall a fost o experienta faina si ne-a placut si statiunea. Are si apreski partyuri bune. Cel mai tare este la cabina noua din centru (una din cele mai mari cabine din A).
Sus
nicolaerazvanmihai
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 30 Septembrie 2009 3:30

ScriereTrimis: Wed Oct 06, 2010 6:52 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

multumesc frumos de raspuns
mai aveam o curiozitate: daca partiile se leaga intre ele pana la hintertux si daca totusi se poate cobora in vre-una dintre statiunile de langa Mayrhofen..
multumesc si astept raspunsul vostru
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 06, 2010 7:29 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Din pacate nu sunt conectate cu Hintertux - nici nu au cum, zona fiind f accidentata. Urcarea la Hintertux pe sosea mie mi-a creat o asemanare cu Transfagarasanul. In schimb se poate cobori la Finkenberg si la Lanersbach, aflate pe soseaua ce leaga Mayrhofen de Hintertux.
Sus
vivas
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Duminica, 10 Octombrie 2010 10:58

ScriereTrimis: Sun Oct 10, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

ma intereseaza pe mine,
poti sa ne dai mai multe detalii te rog?
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 0:0

ScriereTrimis: Thu Oct 14, 2010 4:40 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Pt. Cristi Burca
Stubai este numarul 1 in Europa pentru familisti. Partii lungi si usoare pe cel mai mare ghetar din Austria. Zapada garantata-ghetar. Copilul este mic, iar partiile de acolo sunt numai bune. Dezavantaj: cam frig pentru un copil de 6 ani, dar ce sa-i faci, iarna este frig.
www.stubaier-gletscher...en/winter/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
paul_stanescu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 8 Ianuarie 2010 6:28

ScriereTrimis: Mon Jan 17, 2011 12:15 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Cam in aceeasi situatie cu autorul postului suntem si noi.
Familie + fetita de 5 ani si 10 luni.
Eu skiez destul de bine, sotia si fetita sunt incepatoare, anul trecut au pus skiurile prima data in picioare (1 saptamana, la Predeal)
In principiu vroiam sa mergem si anul asta tot la Predeal, pana mai "aprofundeaza" fetele problema... dar pe lipsa asta de zapada... trebuie sa ne reorientam.
Asa ca... ce statiune rezonabila la pret dar mai ales la distanta ne recomandati, noi fiind din Bucuresti. Stubai suna bine, dar nu e si altceva mai aproape...?
Mentionez ca nu am mai fost (la ski) in Austria (ci doar Valea Prahovei si Franta)
Perioada in care ne-ar interesa este 04-13 februarie... 4 zile socotindu-le pentru drum...
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Jan 17, 2011 2:05 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

@paul
salut,
sigur o sa gasesti pt ca e dupa saptamana cu vacanta copiilor care de obicei e aglomerata.
Intr-adevar statiunile din Tirol sunt mai indepartate, dar poti incerca in Salzburgland (salvezi vreo 200/300 km la un drum)
Sus
ALEXANDRUMITACHE
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 22 Decembrie 2009 11:55

ScriereTrimis: Thu Jan 20, 2011 8:42 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Vă sugerez Stubaital (localitatea Neustift). Schi pe ghețar, zăpadă garantată, piste mai ales bleu și roșii, cel mai ieftin skipass dintre toate domeniile schiabile mari.
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sat Feb 26, 2011 6:34 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Teamplus
Ti-a placut la Zillertal?
Dar la Kaprun?
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Feb 27, 2011 10:41 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

@kalindor
Zillertal chiar mi-a placut, am fost si in Zillertal Arena, si Mayrhofen si Hintertux. Mayrhofen este locul unde mi-ar place sa stau la batranete.
Kaprun este destul de mic.
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Feb 27, 2011 11:35 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Teamplus, parca iti placea Italia?
Nu mergi acum in martie-Val Gardena, Canazei sau Cervinia sau Franta Tignes?
M-am referit la arealul de schi si calitatea partiilor. Nu cum sunt ele preparate, ci cum sunt ele ca lungime, latime, panta. Peste tot sunt intretinute, dar nu la fel. Nu ma refer la asa ceva si nici de statiuni.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Feb 28, 2011 4:38 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

imi place si Italia - Alta Badia si ma gandesc deja la rezervare pt vacanta de Sarbatori 2011-2012. Pt primavara asta aveam ceva ganduri de plecare dar am facut o reordonare a prioritatilor si a picat vacanta de schi.
Inca nu am schiat in Franta si as fi curios, dar am considerat incomod drumul lung pana acolo. Chiar de curand un prieten m-a tot imbiat la o iesire cu destinatia Cervinia.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următoare
Pagina 1 din 5

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons