Info statiuni

ski4

Skimania Gothaer
Forum › Despre portal › Sugestii, pareri pro sau contra › Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni)
Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni)

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Sugestii, pareri pro sau contra
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
valy_che
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 15 Ianuarie 2008 0:56

ScriereTrimis: Tue Jan 15, 2008 2:37 am    Titlul subiectului: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni) Răspunde cu citat (quote)

referitor la echipamente de ski.
Noi suntem o gasca de incepatori...adik vreo 4 pers... anu asta am invatat sa schiem dar cu schiuri inchiriate. Vrem sa ne cumparam echipamentele noastre dar nu stim exact ce. As ruga pe un cunoscator adevarat daca ma poate ajuta sa imi dea valori exacte la ce sa cumparam...
maine sau poimaine pun exact inaltimi si greutati si varste si sex....( fara CNP..ok ) si sper sa ma poate ajuta ...mersi anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului
bungee
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 15 Ianuarie 2008 2:51

ScriereTrimis: Fri Jan 18, 2008 7:06 am    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiun Răspunde cu citat (quote)

Valy_che: in primul rand vreau sa subliniez ca nici eu nu sunt un schior veteran, am inceput acum trei ani sa schiez, tot cu echipament inchiriat ca si voi.
Iti spun ce greseli am facut eu la inceput si iti dau cateva sfaturi, poate o sa citeasca si altii mai priceputi ca mine si o sa ma corecteze daca gresesc.
Hai sa incepem cu schiurile: am inteles ca anul asta ati inceput sa schiati deci inca nu prea stiti. Iti recomand sa cumperi schiuri second pentru ca la inceput o sa cazi foarte mult, le vei zgaria, adica nu poti sa ai grija de ele. Sunt doua tipuri de schi alpin: carve si clasic. Schiurile carve la extremitati sunt mai late, iar in mijloc unde-s legaturile sunt mai inguste. Asta te ajuta sa iei curbele mai usor. Schiurile clasice sunt cele cu canturile "paralele" ele nu se mai fabrica de vreo 10 ani, asa ca nici nu-ti recomand sa iei asa ceva. Inaltimea schiurilor carve trebuie sa fie cu 10-20 cm mai mica decat inaltimea schiorului. De exemplu dava tu esti de 1,75m inalt alege schiuri de 155-165cm. Daca ai gasit o pereche de schi in primul rand varifica cu atentie canturile (canturile sunt marginile schiului si sunt din otel). Daca canturile sunt ciobite, dezlipite de talpa schiului sau mancate de rugina sa nu le iei oricat de ieftine sunt. Daca talpa schiului este zgariata nu-i mare problema, chiar poate fi reconditionata, insa daca canturile nu sunt "sanatoase" nu prea ai ce face. Daca si canturile sunt in regula trebuie verificata flexibilitatea schiurilor: lipeste cele doua perechi una de alta si vei observa ca la capeti se ating iar in mihloc ramane o distantade 1-3 cm. Incearca sa le apropii schiurile si in mijloc. Daca se apropie fara sa depui nici un pic de efort sau nici nu a existat distanta intre ele atunci inseamna ca schiurile au fost foarte mult folosite si nu mai au rigiditate. Mai raman de verificat legaturile. Roaga-l pe vanzator sa-ti arate cu o pereche de clapari daca se inchid legaturile, daca functioneaza toate reglajele (de lungime si de greutate) si uite-te sa nu fie crapata legatura si suruburile cu care e fixata de talpa sa nu fie prea uzate. Daca totul e in regula si ti-ai ales schiurile iti mai recomand ceva inainte de cumparare: noteaza undeva numele schiurilor si cauta-le pe internet sa vezi in ce sezon au fost fabricate, pentru ce tip de schiori sunt recomandate, etc. E de preferat sa nu fie mai vechi de 3-4 sezoane, sa fi facuti pentru barbati, respectiv pt femei, etc. Daca schiurile sunt pentru profesionisti asta nu inseamna neaparat ca sunt mai bune. Schiurile pentru incepatori sunt astfel facute sa fie mai usor de invatat sa schiezi, iar cele pro. sunt mult mai rigide si chiar mai grele.
Claparii: eu iti recomand sa iei clapari noi din doua motive:
1. nu stii cine le-a purtat inainte, pur si simplu nu-i sanatos sa porti incaltamintea altcuiva
2. daca ai ales bine claparii, o sa tine multi-multi ani
Cand te duci sa cumperi clapari ia cu tine sosetele cu care vei schia. Probeaza claparii, sa nu astepti sa intre picioarele la fel de usor ca in adidasi, dar odata ce au intrat trebuie sa te simti comod.E de preferat ca sa ai intre varfurile degetelor si capatul claparilor 5-10mm. Daca sunt prea mici schiatul o sa fie un chin, plus ca nu va circula sangele in picioare si vei avea senzatia de frig. Daca sunt prea mari nu vor tine picioarele si nu vei putea controla schiurile ca lumea.
O chestie importanta la clapari: cataramele sa fie din metal si in niciun caz din plastic.
Imbracamintea: Acelas sfat am si pentru imbracaminte ca la clapari. ia-ti un costum ca lumea pentru ca o sa te tina mai multe sezoane. Eu am facut greseala sa-mi cumpar costumul cel mai ieftin care e facut dintr-un material care nu respira si acum dupa doua ore de schi deja transpir ca si calul. Costumul trebuie sa aiba multe buzunare, nu trebuie sa fie gros, important e sa nu treaca apa si vantul.
Iti recomand sa iei manusi cu palma cauciucata si cu exteriorul intarit, iar maneca sa fie cat mai lunga, astfel cand o sa cazi nu va intra zapada in interior.
Si la sfarsit: ochelarii. Eu la inceput am schiat cu ochelari de soare si n-am avut probleme. Acum folosesc ochelari de schii pentru ca schiez cu viteza mai mare si deja ma deranjeaza vantul.
Casca eu personal nu folosesc, odata am incercat dar m-a deranjat, n-am putut sa ma concentrez.
Sper ca te-am putut ajuta, bafta la cumparaturi.
Sus
andra
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 2:0

ScriereTrimis: Fri Feb 15, 2008 11:28 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni) Răspunde cu citat (quote)

sunt de acord cu bungee, important e sa cumperi schiuri carve, adica cele late in spate si inguste in mijloc. Fii atent de la cine vei invata sa schiezi, daca el are schiuri classice nu te va putea invata stilul carving. Acest lucru este valabil si invers.
Stilul carving este mult mai natural, nu necesita tehnica folosita acum 10 ani. Cu aceste schiuri noi poti invata mult mai usor si mult mai rapid!!!
Ar merita sa-ti iei un instructur pentru inceput, te va invata notiunile de baza! fara acestea nu poti ajunge la viteza si inclinarea vazuta de la carveri.
Sus
nokia2ro
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 22 Februarie 2008 0:20

ScriereTrimis: Fri Feb 22, 2008 1:35 am    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni) Răspunde cu citat (quote)

salut, sunt super folositoare sfaturile voastre si sincer sa fiu asta caut si eu pentru ca sunt incepator cu schiurile si as fi avut nevoie de niste sfaturi. nu prea am fost multumit de celel inchiriate, da asta e si acum as dori sa imi iau neaparat macar clapari noi si schiuri second (de pe net).Am inteles ca exista clapari pentru diferite grade de experienta si as fii curios daca stiti ce calitati ar trebui sa aiba un clapar pentru incepator.
Sus
felicia
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 26 Noiembrie 2009 16:1

ScriereTrimis: Sun Dec 06, 2009 3:46 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiun Răspunde cu citat (quote)

invatsaschiez.wordpress.com/
Sus
felicia
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Jan 20, 2010 3:45 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni) Răspunde cu citat (quote)

Claparii obligatoriu tre sa fie noi, sau foarte putini purtati.
Puteti avea surprize sa nu va simtiti bine in ei pentru simplul fapt ca au luat calapodul purtatorului si aceasta forma nu vi se potriveste.

Cu schiurile: daca schiati de putin timp, nu are rost sa dati o gasca de bani pe ele. Incercati variante de la second hand la inceput. Pentru un simplu motiv: nu aveti destula experienta sa faceti alegerea corecta, nu stiti cum va place sa va dati, pe ce fel de zapada si unde.
Dupa ce ati prins cum sta treaba cu schiulk, dupa vreo 2-3 ani de schi weeek de week, cred ca ati putea face o alegere si puteti sa dati bani pentru un echipament nou.

Casca: este obligatorie. Iti palce nu iti place... e foarte importanta, daca tineti la capul vostru. La noi sunt multi "pericol public" pe partie si nu stii cand vine unu in tine si te da jos. Cu casca nu ai treaba. In plus si ochelarii se aseaza mai bine cu casca.

Ochelarii de schi: Obligatorii. Protejeaza ochii de vant si de albul zapezii care devine foarte obositor.

Betele: nu sunt scumpe, deci le puteti achizitiona fara probleme de la inceput. Important sa stiti cum sa le alegeti, la lungime ma refer. Marca este egala cu zero. Daca ati face performanta, se pune altfel problema.

Imbracamintea: costumul usurel, nu foarte gros, respirabil, impermeabil. E mai scump, dar face toti banii.

Cu astea spuse, haideti la schi si la miscare!

Va astept la cursuri pe cei care nu stiti sa schiati Zâmbitor

invatsaschiez.wordpress.com/
Sus
felicia
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Jan 20, 2010 3:48 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni) Răspunde cu citat (quote)

Claparii de incepatori: sa fie foarte comozi, sa nu va stranga, sa puteti misca degetele in ei; cand ii probati si inchideti toate clapele, sa va intre un deget in spatele claparului.
Cei de competitie sunt mai inclinati spre in fata, sunt mult mai inalti si mai grei, mai rigizi.
Sus
coralia_
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Jan 31, 2011 12:24 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiun Răspunde cu citat (quote)

Buna,

Nu sunt incepatoare in ale ski-ului, dar m-am hotarat sa imi achizitionez o casca si nu stiu ce ar fi mai bun. As vrea una in care sa nu-mi transpire capul, deci un bun sistem de ventilatie. Ce recomandari aveti?
Multumesc anticipat!
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 14:58

ScriereTrimis: Tue Feb 15, 2011 8:42 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni) Răspunde cu citat (quote)

@coralia
felicitari pt decizie!
Este un aspect important pt ca in ultimii ani a crescut mult viteza ca urmare a dezvoltarii materialelor sportive (schiuri carve) si prepararii pistelor.
Poti sa te uiti la diferite modele ale producatorilor cebe, uvex, rossignol. Cel din urma are modele cu niste clapetutze care se deschid sau inchid. Am si eu asa ceva dar nu imi dau niciodata seama de diferenta. Eu rareori transpir cu casca, eventual la schi de primavara in aprilie si cu temperaturi ridicate.
Sus
coralia_
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Feb 16, 2011 12:32 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiun Răspunde cu citat (quote)

Multumesc Teamplus. M-am uitat la niste Uvex, dar parca nu-mi inspira incredere. La Cebe si Rossignol sa ma mai uit.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 14:58

ScriereTrimis: Wed Feb 16, 2011 3:18 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni) Răspunde cu citat (quote)

Zâmbitor Eu ce am vazut prin Austria, pe capul oamenilor, sunt multe uvex si alpina. Doar ca Alpina mai greu de gasit pe la noi.
Sus
coralia_
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Feb 16, 2011 5:58 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiun Răspunde cu citat (quote)

Alpina....hmmm...o sa caut. Zâmbitor Multumesc.
Sus
storo20
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 18 Septembrie 2008 6:0

ScriereTrimis: Thu Jul 07, 2011 5:28 pm    Titlul subiectului: Re: Sfaturi practice... Concrete ... ( nu ca in alte sectiuni) Răspunde cu citat (quote)

valy_che wrote:
referitor la echipamente de ski.
Noi suntem o gasca de incepatori...adik vreo 4 pers... anu asta am invatat sa schiem dar cu schiuri inchiriate. Vrem sa ne cumparam echipamentele noastre dar nu stim exact ce. As ruga pe un cunoscator adevarat daca ma poate ajuta sa imi dea valori exacte la ce sa cumparam...
maine sau poimaine pun exact inaltimi si greutati si varste si sex....( fara CNP..ok ) si sper sa ma poate ajuta ...mersi anticipat

Poatebe tirziu postul meu dar niciodata nune prea tirziu: eu am invatat sa skiez pe skiuri de coborire (din acelea lungi, cu muchiile paralele) iar cind am incercat carvuri.....am fost total dezamagit de lentoarea lor si nu am 20 de ani :). Claparii trebuie sa fie noi, ficsi pe picior dar nu sa'ti amorteasca piciorul( atunci cind te lasi mult in fata, sa'ti stea piciorul comod), trebuie sa fie cit mai inalti si nu chiar usori: fiind mai grei si mai ficsi pe picior iti asigura stabilitate si control asupra skiurilor. Cum spunea cineva mai jos, claparii sint mai strimti, nu'ti intra piciorul in ei ca in shlapi. Hainele ...musai usoare, uita'te pe eticheta, exista niste cifre de permeabilitate, ceva bun incepe de la 5000 cu 5000 unitati( prima reprezinta gradul de impermeabiliate la apa din exterior, a doua gradul de permeabilitate a transpiratiei spre exterior). Ochelari de ski tip motociclist ( nu de soare ca smecherii pt ca acestia nu inchid etans arcada si, din cauza curentului rece de aer, iti lacrimeaza ochii, scade vizibilitatea, iti curge nasul, etc) . Manusi cu palma de cauciuc, nu strimte dar nici foarte largi, ia'tinuna de proba pe mina si incearca sa stringi un miner un pumn, vezi cum simti. Casca....e buna, gasesti la preturi rezonabile intr'o retea demagazine specializate pe articole sportive "(nu dau nume ca nu'i frumos). In plus:pantaloni si camasa de corp NU din bumbac ci din nylon( gasesti tot prin astfel de magazine dar.....eu mi'am luat ceva super profi din....Hypermaket, la pret de nimic, elimina transpiratia, un polar subtire , ciorapi de ski-itimprotejeaza tibia de rosaturile datebde clapar. Zapada buna in iarna care se apropie :))
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Sugestii, pareri pro sau contra Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons