Info statiuni

ski6

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › Costuri totale excursie Ski?
Costuri totale excursie Ski?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andrei.cst
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 4 Ianuarie 2008 20:33

ScriereTrimis: Fri Jan 04, 2008 10:09 pm    Titlul subiectului: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza exact pe ce trebuie dati bani odata ce ajungi acolo, si cam cat costa, daca cineva are vreo idee (taxe parcare, taxa partie schi, taxe teleski, preturi echipamente si inchirieri etc).

Nu am fost niciodata si nu am deloc echipament. Vreau sa merg in Kitzbuhel, in principiu.

Merci anticipat.
andrei . c
Sus
Vezi profilul utilizatorului
flo007
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 11 Decembrie 2007 8:54

ScriereTrimis: Tue Jan 08, 2008 11:00 am    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

Daca ai stabilit un buget din tara poti sa fi sigur ca il vei depasi,nu e chiar atat de ieftin pe cat pare.Vigneta de Ungaria si Austria te costa cam 20 de euro pe 10 zile,motorina/benzina sunt undeva in jur de 1,3 eur pe litru,tunelurile din Austria de platesc(3-10 eur),parcarea in general in Austria este gratuita la hotel/pensiune iar la partiile de ski unde am fost eu la fel(Kaprun,Obertauern,Innsbruck).
Ski passul care e valabil pe toate instalatiile si pe toate partiile din regiunea unde skiezi este in jur de 35-40 de eur pe zi depinde de nr de zile si daca il iei pe jumate de zi sau pe toata ziua dar oricum diferentele nu sunt foarte mari.Inchiriatul nu merita pentru ca dupa o saptamana de ski ajungi la o suma cu care iti poti cumpara niste skiuri decente(cam 20-30 de eur pe zi).
E indicat sa optezi pentru demipensiune deoarece mancarea(restaurant) este costisitoare,cam 40 de eur o masa ptr 2 persoane.Preturile sunt mai mari decat in tara la orice si nu are rost sa gandesti in lei preturile pentru ca vei avea un soc :).Distractie placuta.
Sus
children
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 10 Ianuarie 2008 5:38

ScriereTrimis: Thu Jan 10, 2008 6:58 am    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

salut
in primul rind vreau sa-ti spun ca eu m-am intors azi noapte din austria si am fost pentru a 7 oara acolo la ski in ultimii ani asa ca pot sa-ti dau citeva sfaturi.
in primul rind cind alegi destiantia de ski in austria te intereseaza altitudinea. spre exemplu kitzbuhe pe linga ca e cea mai luxoasa si scumpa statiune din austria are altitudineaa maxima de 1700 de m. deci daca e cald sau ploua ( de citeva zile in austia ploau si e cald) nu prea e zapada decit artificiala. daca nu vrei sa risti nimic te uti in zone care au altitudini peste 2000 de m mergind pina la 3000 in zonele cu ghetar. acolo se schiaza din decembrie in aprilie tot timpul in conditii bune.
apoi depinde cazarea. daca te multumesti ca mine cu pensiune de 2 stele si mic dejun vei da undeva la 20-25 de euro pe zi. apoi restul mesei o poti rezolva la restaurante seara si ziua pe pirtie. preturile acolo sunt destul de mari in sensul ca o portie de cartofi prajiti cu cirnati e cam 6-7 euro, un vin fiert e cam 3-4 euro. daca nu-ti permiti ai varianta sa mergi intrun supermarket si sa-ti cumperi micare ieftina si sa maninci in camera.
despre drum , benzina e 1,3 euro iar motorina 1,2. vigneta e 7-8 euro in austria pe o satpamina iar in ungaria iti ia 7 euro pe 4 zile deci trebe sa iei si la dus si la intors.daca mergi in zona tirolului la ski ceea ce iti recomand nu ai nici o treaba cu nici un tunel in care sa se plateasca.
skiul se palteste pe zi, sau dupa anumite ore sau pe mai multe zile, adica ziua de ski incepe la 8.30 si se temina la ora 16 si costa cam 30 -33 de euro iar de la 11 sa zic scade la 27 de euro, de la 12 la 25. de asemenea poti sa-ti iei skipassul pe mai mutl zile sau chiar pe o saptmaina si atunci beneficiezi de reduceri.
ca recomandare iti spuns sa mergi ori in zilleral unde sunt cam 650 de km skiabili si ghetar sau in zell am see / kaprun unde ai cam 125 de km dar si acolo e ghetar. in zona st.anton nu am fost dar am auzoit ca e super si acolo.
daca mai ai intrebari scriemi pe adi @ knet.ro
Sus
bungee
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 15 Ianuarie 2008 2:51

ScriereTrimis: Tue Jan 15, 2008 4:36 am    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

Poate o sa fie putin offtopic: de ce merge toata lumea numai in Austria?
Eu prefer sa ma duc in Franta, partiile sunt mai lungi, altitudinea partiilor este intre 1800m - 3000m. Apartamentele sunt un pic mai mici decat in Austria dar si mai ieftine, skipass-ul la fel. Cat despre mancare, e la fel de scump peste tot, eu de obicei iau mancare din supermarket (ma opresc intr-un oras in drum spre statiune) si numai la pranz mananc intr-un hutte. Vinurile si branzeturile sunt relativ ieftine, adica un vin de 3,5 euro de acolo aici nu gasesti sub 25 ron. Daca esti dispus sa dai 20-30 euro pe o cina poti sa faci cunostinta cu capodoperele gastronomiei franceze care nici nu se compara cu snitzel-ul vienez.
Eu zic ca merita sa incercam cat mai multe locatii, ca sa ne dam seama care ne place mai mult. La anul o sa incerc la italieni, am auzit ca sunt chefuri bestiale seara dupa ce se inchid partiile.
Sus
children
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 10 Ianuarie 2008 5:38

ScriereTrimis: Thu Jan 17, 2008 2:56 am    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

intrebare?
ai fost in franta cu avionul sau cu masina?
ca eu ma gindesc sa merg la anu cu avionul si m-ar interesa diferentele de cost?
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 2:0

ScriereTrimis: Thu Jan 17, 2008 6:59 am    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

Bungee, esti prietenul meu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Foarte fericit
chiar de ce merge toata lumea la ski in Austria????????????? Plângând sau foarte trist
sunt atatea locuri frumoase!
cu franta sunt de acord, singura problema cu ei, sau cel putin mie nu-mi place, ca nu prea vor sa vorbeasca engleza....
se stie ca eu sunt obsedat de italia, am mai si argumentat parca undeva... sau nu mai stiu... Foarte fericit
mai am o recomandare: Andorra!!! acolo, cine nu gaseste chiar orice posibilitate, mai bine se lasa de sportul asta si se apuca de sah...
I.
Sus
bungee
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 15 Ianuarie 2008 2:51

ScriereTrimis: Fri Jan 18, 2008 5:55 am    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

Children: eu am fost cu autocarul (23 de ore am facut), dar fiind cu mai multi prieteni, ne-am distrat bine si pe drum. Daca mergi cu copii nu-ti recomand autocarul, mai bine cu avionul. Cu masina e cam obositor, gandeste-te, ai de condus cam 1800 km.
Iuliu: toata lumea se sperie de Franta din acelasi motiv: nu vorbesc engleza.
Intr-adevar asa este, foarte putini tineri vorbesc engleza (batranii deloc), dar de exemplu in restaurante exista meniu in limba engleza si chelnerii vorbesc cat de cat. Inca un gest frumos din partea francezilor: la portiunile periculoase pe partii au scris si in engleza SLOW DOWN! Zâmbitor
Dar daca ma gandesc bine cand am fost in Italia si in Germania nici acolo nu m-am descurcat cu engleza. Si hai sa fim seriosi, daca vine un neamt sau un englez sa vada Carpatii nostri, credeti ca ei se descurca mai bine? Nici vorba, si la noi sunt prea putini care vorbesc limbi straine.
Am vazut in galeria foto niste poze cu Risoul. Acolo am fost anul trecut, si mi-a placut foarte mult. Nici nu sunt multi francezi, majoritatea turistilor sunt din Cehia, Ungaria si Anglia, iar cei mai galagiosi sunt italienii (fiind aproape granita vin si de acolo destul de multi).
Iuliu, inteleg ca tu ai fost de mai multe ori la italieni, spune-mi cum e acolo? Se distreaza lumea seara dupa schi? Pentru mine asta e la fel de important ca partiile, pentru ca dupa ce se-ntuneca nu-mi place sa stau in camera Zâmbitor
Sus
mariusdms
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 14 Ianuarie 2008 19:43

ScriereTrimis: Tue Jan 22, 2008 11:14 pm    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

salut,vreau sa dau o fuga in zona Bad Gastein,Hofgastein.
Are cineva informatii despre aceasta statiune?
Costuri,cazare,drum,costuri de drum,ma rog tot tacamul
Sus
mariusdms
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 14 Ianuarie 2008 19:43

ScriereTrimis: Tue Jan 22, 2008 11:17 pm    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

De precizat ca doresc si termale de aceea am optat pentru Bad Gastein ,Hofgastein,Austria.
Daca stiti ca mai sunt si alte statiuni care sa aiba termale,va rog sa mi spuneti.
cu multumiri,
Marius
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Jan 23, 2008 9:01 pm    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

mariusdms: Austria are o multime de statiuni de schi cu bai termale. Favoritul meu este Bad Kleinkirchheim! De ce: este in Carintia! adica vezi si soarele si vii acasa bronzat Foarte fericit , partii excelente, si sunt 2 bai in statiune, ai din ce sa alegi! Bad Gastein si Hofgastein sunt cele despre care auzi si la noi, dar sunt statiuni foooaarte scumpe!!!! Trist Daca cauti ceva la un buget mai accesibil incearca Bad Mittendorf. Poti schia in Tauplitz, e mai mica, are vreo 40 km de partii, dar e OK! Iar costurile sunt muuuuult mai mici!
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Jan 23, 2008 9:10 pm    Titlul subiectului: Re: Costuri totale excursie Ski? Răspunde cu citat (quote)

bungee:
voi fi sincer... de cand am familie am renuntat la capitolul distractii de noapte... si asta nu spun doar ca si sotia poate sa citeasca forum-ul skimania :-)) mai demult stiu ca erau chefuri mari si nu numai seara... nu cred ca s-a schimat prea mult in rau...
pe de alta parte noi in ultimii 10 ani aproape numai in italia mergem la schi
dpdv a partiilor bate clar "marele austria", iar in cea ce priveste cozile la instalatii: asa ceva nu prea am vazut, pana cand in austria...
a, un alt aspect, dar asta poate am spus mai devreme: mai vezi si soarele :-))
noi mai mult mergem in zona dolomiti superski, ca aici nu exista riscul sa nu fie zapada (am citit undeva, ca 90% din partii au tunuri de zpada)
anul trecut de rev. am fost in val di fiemme / puiteai sa culegi ghiocei, ca nu ere strop de zapada nicaieri, iar partiile, toate erau acoperite cu vreo 60 cm zapada excelenta, de n-as fi dat seama ca-i artificiala
I.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons