Info statiuni

ski4

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › echipament de ski Austria
echipament de ski Austria

Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
aviatia
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 6 Octombrie 2007 5:31

ScriereTrimis: Sat Oct 06, 2007 10:47 pm    Titlul subiectului: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

Credeti ca vom gasi preturi bune la echipamente acolo, sa ne riscam sa plecam fara schiuri de acasa?
Stie cineva cam care sunt preturile la inchiriere langa partie?
Sus
Vezi profilul utilizatorului
CristiT
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 9 Octombrie 2007 21:29

ScriereTrimis: Tue Oct 09, 2007 9:44 pm    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

am platit in 2004,martie,aprox.150eur/sapt.la schiuri de adult,de la Intersport.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 2:0

ScriereTrimis: Wed Oct 10, 2007 11:11 pm    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

depinde ce vrei sa cumperi, (nou sau second) sau sa inchiriezi?
- preturile la echipament nou sunt aceleasi ca si in Romania, la sfarsit de sezon cu mari reduceri
- preturile la second varieaza (...), dar in general se vand echipament de la centrele de inchirieri, din toate categoriile (top, avansat, incepator), chiar dupa un sezon, deci calitate buna
- la inchiriat tot asa gasesti toate categoriile (top, avansat, incepator), iar preturile varieaza in functie de asta, cam intre 25-40 Euro/zi tot echipamentul
p.s.: de gasit, o sa gasesti cu siguranta, dar nu stiu daca nu-i mai rentabil daca cumperi...
Sus
antonio23
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 10 Ianuarie 2008 8:37

ScriereTrimis: Thu Jan 10, 2008 9:45 am    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

Intrebarea mea este simpla si la obiect: merita plecat pana in Austria acum , in Ianuarie si sa cumpar un echipament complet ptr mine si fetita mea?
Ski, clapar, ochelari, bete, manusi absolut tot. Gasesc intr-un singur loc aceste lucruri? Daca da , unde? dati-mi un nume, o localitate? In Pandorf sau SCS in Viena sunt sanse? Ies mai bine la bani decat in patria noastra sau castigul e nesemnificativ?
Apreciez un raspuns avizat, precum am vazut multe aici si multumesc anticipat pentru el.
Sus
children
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 10 Ianuarie 2008 5:38

ScriereTrimis: Thu Jan 10, 2008 6:38 pm    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

echipament de ski complet atit de inchiriat cit si de cumparat gasesti in orice statiune de ski din austria mergi
e plin de asa ceva acolo ca doar cu asta se ocupa. preturile la echipament nou difera in functie de model si de reduceri cit despre inchiriat pot sa-ti spun ca un echipament complet pentru o saptamina te va costa undeva la 100 de euro
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Jan 17, 2008 7:05 am    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

la ora actuala preturile din ro si de afara sunt asemanatoare.. cu rezerva, ca de dupa Rev. incep sa scada preturile, un lucru important!
daca cumperi de afara ai un mare avantaj: un sortiment mult mai bogat, insa la hypermarketuri la fel habar n-au de marfa, doar dau din umeri, daca doamne fereste ceri un sfat... atunci mai bine magazinele de specialitate/munte/ski, acolo in mare parte oricum lucreaza oameni de munte si intaplator vorbesc si engleza... si nu vor sa-ti vanda neaparat marfa din "oferta" din saptamana asta...
I.
Sus
Popika
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Sep 16, 2008 10:36 am    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

In Zell-am-See am gasit acum doi ani, un tip la un magazin dispus sa vanda aproape orice si puteai sa negociezi lejer cu el. Eu si cu gasca mea,ne-am luat doi ani la rand skiuri de la el si la preturi super ok. Am fost surprins sa vad ca o prietena de a mea care nu mai skiase de ani de zile, dar a vrut sa merga in Au si-a luat cu in sezonul 2007-2008, mai exact in feb-mar, o pereche de atomic model 2008-2009 la un pret mai mult decat oki, pentru ce gasesti aici si fata de preturile de la noi!

Exista si varianta sa inchiriezi un skiu si sa stablesti cu cel de la care inchiriezi ca esti interesat sa le cumperi si din pretul de vanzare se va scade valoarea deja achitata pentru inchiriat. Deci din 200e daca ai platit deja 70e pe inchiriat mai achiti doar 130e.

Numa'bine!
Sus
Popika
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Sep 16, 2008 10:42 am    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

Trebuie subliniat faptul ca am fost doi ani la rand in aceeasi perioada: FEB - MAR!

www.skivirus.com
Sus
eremia
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 25 August 2008 18:47

ScriereTrimis: Sat Sep 20, 2008 1:05 pm    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

salut dar daca ma duc imediat dupa revelion adica in perioada 5-15 ian 2009 gasesc ceva reduceri? Întrebare Nedumerit
Sus
Popika
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Sep 21, 2008 8:30 am    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

Nu cred....
Este diferenta intre ce tiganie este la noi si c vei gasi la ei. La ei lucrurile sunt mult mai bine gandite si aranjate, asa ca nu cred ca vei gasi. Stiu ca undeva la sf lui feb si inceputul lui martie sunt reduceri mari. Dar nu se stie niciodata cat de baftos esti, poate ai noroc, oricum daca ajugi acolo merita incercat, dar vezi sanu pierzi prea mult timp!

www.skivirus.com
Sus
eremia
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 25 August 2008 18:47

ScriereTrimis: Mon Sep 22, 2008 6:43 pm    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

La ce te referi sa nu pierd timp?
Ma gandeam sa ma duc la schi inainte de 15 Ian ca dupa aceia incep reducerile la Parndorf pentru haine si acolo sigur raman fara bani. Zâmbitor Trage cu ochiul
Sus
Popika
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Sep 23, 2008 5:57 am    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

Ziceam sa nu pierzi prea mult timp cautand o oferta buna (o reducere mare de pret).
Orienteaza-te dupa preturile de skipass. Perioadele cu preturi mai mici sunt ceva mai multe decat la noi. Stiu ca exact dupa revelion parca sunt doua saptamani de reduceri si preturi scazute, apoi iar cresc preturile pe perioada lui feb, iar la sf lui feb, inceputul lui martie se domolesc iar. Asa ca trebuie sa studiezi un pic problema.
Ex: Zell am See-ul zice ca un skipass ptr 6 zile in perioadele de mai jos este:
Season ->21.12.2008 - 16.1.2009 / 01.02.2009. - 20.03.2009 / 04.04.2009 - 19.04.2009 => skipass 192EUR
Winterstart -> 22.11.2008 - 20.12.2008 => skipass 172EUR
Intermediate season -> 17.01.2009 - 31.01.2009 / 21.03.2009 - 03.04.2009 => skipass 180EUR
vezi aici
Daca faci o analogie dupa info de sus atunci cand te gandesti sa prinzi reduceri la echipamente....o sa iti dai si tu seama cand e mai bine sa te duci. Cu siguranta in martie vei gasi, dar cred ca e prea tarziu ptr tine atunci!

www.skivirus.com
Sus
flory06
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 7 Decembrie 2007 22:21

ScriereTrimis: Wed Oct 22, 2008 10:15 am    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

Eu am fost in Kaprun in perioada 18-25 feb.2008 si skiurile erau chiar mai scumpe decat la noi, la Carrefour/Selgros/ Metro/ Intersport etc. M-am bucurat ca am avut inspiratia sa mi le iau de acasa si sa nu dau cioara din mana pe privighetoarea de pe gard. In fine, n-am cumparat nimic de acolo pt ski, nici macar o pereche de ochelari. Poate Kaprunul e de fitze...
Sus
Popika
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 22, 2008 10:23 am    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

Ce am spus am spus din experienta traita....Eu tot in feb-mar am fost cu inca 3 prieteni si ce sa vezi: 600e am dat pe o pereche de Salomon Flyer cu legaturi Salomon, doua perechi de Atomic ETL cu legaturi Atomic si o pereche de Salomon XWing cu legaturi Salomon, doua perechi de bete si o pereche de clapari, toate erau noi.....So, you do the math!
Trebuie sa cauti si sa incerci sa negociezi pretul.....Eu mi-am scos Salomon Flyer de la 250e la 150e. Daca te arunci in primul magazin mai dichisit, e normal sa gasesti preturi mari.

Si iti mai spun ceva, daca ti-ai luat echipament din hypermarketuri si il comapri cu orice ti-ai fi luat din Austria faci o greseala...Selogros, Carrefour, Metro s.a.m.d au echipamente de low budget...Nu merita! decat sa iti iei de acolo mai bine nu iti iei nimic!

www.skivirus.com
Sus
flory06
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 7 Decembrie 2007 22:21

ScriereTrimis: Wed Oct 22, 2008 1:47 pm    Titlul subiectului: Re: echipament de ski Austria Răspunde cu citat (quote)

Popika (sau alti skimaniaci), poti te rog sa imi recomanzi niste magazine, locuri etc in care as putea gasi echipament? Imi trebuie clapari noi.
O sa mergem in ianuarie la ski in Austria, prefer un ghetar (ca sa fiu sigura de zapada - februarie 2008 a fost cam saracut in zapada la altitudini mici).
Apropo, iti cer un sfat: recomanda-mi un ghetar in Austria (in afara de Kitzsteinhorn- e super, dar abia am fost acolo anul trecut), prefer cat mai aproape de granita Romaniei, ca sa nu petrec prea mult timp pe drum.
Multumesc.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons