ski in aprile-mai
Du-te la pagina 1, 2  Următoare  :| |:
-> Ski in Italia

#1: ski in aprile-mai Autor: cataxu ScriereTrimis: Sun Mar 29, 2009 9:47 am
    ----
Nu am fost niciodata la ski in Italia.
As vrea sa merg la sfarsitul lunii aprilie-inceputul lui mai.
Ce statiuni imi recomandati?

#2: Re: ski in aprile-mai Autor: lauici ScriereTrimis: Fri Oct 09, 2009 7:10 am
    ----
Eu iti recomanda Cortina D'Ampezzo si zona Breuil Cervinia Valtournenche. Din Cervinia , poti schia in Elvetia si poti ajunge in statiunea elvetiana Zermatt care este una din cele mai frumoase statiuni de ski din Europa, din punctul meu de vedere , cea mai frumoasa.

#3: Re: ski in aprile-mai Autor: eu_dda ScriereTrimis: Thu Oct 29, 2009 8:51 am
    ----
lauici wrote:
Eu iti recomanda Cortina D'Ampezzo si zona Breuil Cervinia Valtourneche . Din Cervinia , poti schia in Elvetia si poti ajunge in statiunea elvetiana Zermatt care este una din cele mai frumoase statiuni de ski din Europa, din punctul meu de vedere , cea mai frumoasa.

salut,
eu merg la inceputul lui februarie in Cervinia pt prima oara.Am inchiriat o masina din Bergamo si m-ar interesa cum sunt soselele prin zona.Ma refer la bucata de drum care o fac dupa ce ies de pe autostrada pana la Cervinia,aprox 35 km

#4: Re: ski in aprile-mai Autor: lauici ScriereTrimis: Fri Oct 30, 2009 8:12 am
    ----
NU stiu cum sunt drumurile iarna in Italia. Anul trecut am luat avionul pana la Zurich si apoi un taxi pana in Brig ca sa ajung la Zermatt. Ningea groaznic insa drumurile au fost dezapezite la timp si am reusit sa ajungem . Cred ca si in Italia procedeaza la fel, de obicei drumurile spre statiunile de ski sunt dezapezite nonstop, deci nu cred ca se pune problema sa nu ajungi .

#5: Re: ski in aprile-mai Autor: andra ScriereTrimis: Tue Nov 17, 2009 1:41 pm
    ----
salut,

Tonale este mult mai aproape de noi, ai ghetar sau poti incerca si Livigno, Bormio.
Daca alegi Cervinia ai grija sa stai pe partea din Italia, in zona elvetiana preturile sunt mai ridicate.
Cu drumuri sa nu-ti faci probleme, eu inca nu am patit sa nu fie drumul practicabil. Dar sa ai la tine totusi lanturi :o)

#6: Re: ski in aprile-mai Autor: kalindor ScriereTrimis: Thu Nov 26, 2009 8:13 am
    ----
Pentru Elvetia ai nevoie de pasaport?
Daca esti cazat in Cervinia si treci pe partiile din Zermatt este riscant fara pasaport, daca acesta este necesar in Elvetia?

#7: Re: ski in aprile-mai Autor: eu_dda ScriereTrimis: Thu Nov 26, 2009 2:01 pm
    ----
In Elvetia este valabil pasoportul si cartea de identitate.Ca sa treci din Cervinia in Zermatt trebuie sa ai unul din ele la tine pe partie,in caz de control

#8: Re: ski in aprile-mai Autor: kalindor ScriereTrimis: Thu Nov 26, 2009 3:53 pm
    ----
Intrebarea era daca pasaportul este obligatoriu in Elvetia.

#9: Re: ski in aprile-mai Autor: eu_dda ScriereTrimis: Thu Nov 26, 2009 7:02 pm
    ----
raspunsul meu cred ca a fost destul de clar.....In Elvetia este valabil atat pasaportul cat si cartea de identitate.Daca nu intelegi iti traduc : Foarte fericit
La intrarea intr-o tara membra UE trebuie sa ai un act de identitate valabil si acceptat de tara respectiva,adica pasaportul SAU cartea de identitate.
Mai clar de atat.....doar sa te iau de mana si sa te trec granita.. Foarte fericit

#10: Re: ski in aprile-mai Autor: kalindor ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 7:11 am
    ----
Multumesc de raspuns!
Din cate stiu Elvetia nu este membru UE. Apartine de spatiul Schengen. De aceea am mai intrebat inca odata. Am citit atent primul raspuns. Acolo nu era scris "SAU", era "SI". Acest ultim raspuns este clar.

#11: Re: ski in aprile-mai Autor: kalindor ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 8:06 am
    ----
Pe site-ul ambasadei romane de la Berna trebuia sa ma uit.
Acolo scrie:
Condiţii generale de intrare şi regim de şedere în Confederaţia Elveţiană

Cetăţenii români pot călători în Elveţia cu paşaportul sau cu cartea de identitate emise de autorităţile române. Ambele categorii de documente trebuie să fie valabile încă cel puţin şase luni de la data intrării pe teritoriul elveţian.

#12: Re: ski in aprile-mai Autor: eu_dda ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 9:01 am
    ----
eu am vrut sa scriu SI pasaportul Si CI...dar am mancat un SI....spar ca nu te-ai suparat ca al doilea raspuns a fost mai glumet...
Deci, pleci in Elvetia la ski?E mai scump decat in alte tari...Zermatt din cate am prospectat eu piata are cel mai scump ski pass dar si ofera ceva in plus fata de ceilalti...

#13: Re: ski in aprile-mai Autor: kalindor ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 9:14 am
    ----
Nu. "AS DORI" sa plec la o vila situata inainte de Valtournenche, la cca 15 km de Cervinia. Este o oferta la Skimania. Nu stiu daca sunt skibus-uri gratuite de acolo. Depinde daca reusesc sa-i conving pe altii.
Din Valtournenche sau din Cervinia vreau sa trec si in partea elvetiana. Skipass-ul international este mai scump si nu stiu daca merita pentru ca inteleg ca partiile de pe partea italiana sunt mai bune. E in functie de baniii pe care reusesc sa ii strang. Dar daca voi avea bani, sigur voi lua skipass international.

#14: Re: ski in aprile-mai Autor: eu_dda ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 9:35 am
    ----
daca stai 1 saptamana nu merita skipass-ul international.Iei italian si daca vrei sa mergi in Zermatt iei supliment international de 1 zi dar cu siguranta merita sa mergi si acolo.
In ce perioada vreti sa mergeti?Eu am sa fiu in Cervinia incepand cu 30 ianuarie

#15: Re: ski in aprile-mai Autor: kalindor ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 10:07 am
    ----
Multumesc de informatie!
Eu nu spun ca voi merge sigur. Vreau sa merg si ma informez, deocamdata. Depinde de ceilalti cu care merg. Unul are vacanta incepand cu 6 febr. Trebuie sa-i conving sa mergem acolo, iar eu trebuie sa strang bani. Ei nu au astfel de problema.
Am vrut sa merg in aprilie la schi. Am cautat statiuni cu partii situate la inaltime mare. Dar mergeam singur si nu am gasit camere "single" in zona Cervinia. M-am dus la Moelltal. Din pacate nu am prins vreme buna. Si era sfarsitul lui aprilie. Culmea este ca am fost si la inceputul lui martie la Soelden si tot vreme proasta a fost. Acolo unde a fost vreme buna nu mi-au placut partiile-in ianuarie la Kaprun. Am preferat atunci sa schiez la Zell am See-la partea inferioara era zapada artificiala.
Adica nu prea am avut noroc.
Acum nu stiu daca mai strang bani.
Concluzia mea a fost ca in Austria partiile sunt prea aglomerate-in statiunile renumite, iar partiile se strica repede si as vrea sa incerc si Italia, dar si mai mult Franta.
Pe moment ma informez.
Zapada, in prezent, la Zermatt este, in rest este, dar nu suficienta.
Daca fac rezervarea de acum macar sa ma duc intr-o zona care are deja zapada. In nici un caz nu am bani pt. Zematt.
Pararea mea este ca Cervinia, Moelltal si Stubai sunt statiuni pentru sfarsitul lui martie - aprilie, dar daca zapada lipseste in plin sezon mergi si in aceste statiuni.

-> Ski in Italia

Data este GMT

Du-te la pagina 1, 2  Următoare  :| |:
Pagina 1 din 2