Info statiuni

ski2

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Franta › Chamonix
Chamonix

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Franta
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
marmotica
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Fri Jan 23, 2009 2:15 pm    Titlul subiectului: Chamonix Răspunde cu citat (quote)

Pentru cei care vor sa mearga la ski in Chamonix, este bine de stiut faptul ca apartamentele din Chamonix Sud pentru care doriti sa faceti rezervare, nu se gasesc in statiunea Chamonix, asa cum se specifica.
Noi am primit cazare undeva la vreo 6 km de aceasta statiune, in localitatea Les Houches. Conditiile de cazare au fost ok. Frumos si cald.
Tot de retinut este faptul ca, incepand din acest sezon, zona de ski Chamonix nu mai include in harta partiilor si zona Les Houches, fapt pentru care, noi, cu cazare in Les Houches, schimbam 2 autobuze pentru a ajunge la partiile din Chamonix (pierdeam cel putin o ora pe drum dus si una intors), Am luat skipass pe 5 zile in Chamonix (175 euro) si 4 ore consecutiv in zona Les Houches, contra moticei sume de 26 euro.
In Chamonix mai exista o varianta de skipass, mai scumpa (210 euro tot pe 5 zile), care include si urcarile cu telecabina pe renumitele varfuri Aguille du Midi si Grand Montet, precum si partiile italiene din Courmayeur.
Trecand peste aceste mici neplaceri, zona este superba. Vreme buna sa aveti!
Pentru cei care nu au schiat inca in afara Romaniei, e greu pina pleci prima data, dupa care, ajungi la concluzia ca mai bine o saptamana de schi adevarata, decat weekenduri chinuite in Romania.
Asa mi-as dori sa nu mai schieze nimeni in Romania, si poate atunci se va intampla "ceva" si pe la noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului
andra
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Tue Feb 24, 2009 12:17 pm    Titlul subiectului: Re: Chamonix Răspunde cu citat (quote)

am inteles de la proprietari ca cei de la Chamonix nu se dau in vant dupa cei de la Les Houches, concurenta.... eu am stat in Les Houches datorita pretului mult mai avantajos fata de Chamonix, dar am luat skipass combinat, asa ca am schiat in toata zona.
O zona superba, merita sa bati drumul de 2 zile Foarte fericit
Sus
Vezi profilul utilizatorului
mirc2303
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 13 Octombrie 2007 20:7

ScriereTrimis: Mon Nov 30, 2009 12:50 pm    Titlul subiectului: Re: Chamonix Răspunde cu citat (quote)

eu am stat chiar in centru la chamonix ...statiunea super dar am fost dezamagit de zona schiabila in general...iar pt skipassul combinat cu Courmayeur nu se merita pentru ca zonele schiabile nu sunt legate de instalatii pe cablu si ca sa ajungi in parte italiana trebuie sa treci tunelul mont blanc si costa destul cat sa nu renteze
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Franta Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons