Info statiuni

ski5

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › Unde in Austria?
Unde in Austria?

Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
MM77
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 6 Octombrie 2012 11:34

ScriereTrimis: Mon Oct 08, 2012 5:37 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Bine v-am gasit!
Trebuie sa va spun din start ca suntem o familie cu un baietel de 8 ani, toti incepatori in ceea ce priveste schiatul. Ne dorim foarte tare sa mergem la schi in Austria si am vrea ca vacanta noastra sa cuprinda si revelionul 2013, sa zicem ca ajungem undeva pe 29 dec 2012 si sa stam 7 nopti.
Daca imi puteti spune si care ar fi cel mai convenabil mod de a calatori - masina sau avionul?
Ce statiune ne recomandati, avand in vedere ca suntem incepatori?
In cazul in care vom merge cu masina, ce statiune mai aproape de granita ar fi mai potrivita?
Va multumesc si astept sfaturile dvs. Seara buna
Sus
Vezi profilul utilizatorului
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 11:58

ScriereTrimis: Fri Oct 26, 2012 12:50 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Salut,
este greu de spus care varianta este mai avantajoasa si ce statiune sa ti se recomande. Toate trec prin filtrul subiectivismului. Eu de exemplu prefer sa merg cu masina pt ca nu sunt comod si nu ma deranjeaza sa conduc si pot sa-mi iau tot ce doresc la mine. Daca nu aveti echipament propriu poate ca merita cu avionul (sa nu trambalezi schiuri, bocanci, bete la bagaj de cala pe langa valiza) mai ales daca iti permiti sa inchiriezi o masina de la aeroport si sa conduci pana in statiune.
Pentru incepatori va puteti orienta spre statiuni cochete, micute cu putini km de partie, dar care sa va ofere si alte atractii. De exemplu zona Gastein unde sunt bai termale.
La deplasare cu masina niciodata nu am tinut cont de distanta (o ora, doua in plus/in minus pe autostrada nu mai conteaza) ci de alte criterii (domeniu schiabil, atractii, noutate, etc)
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 11:58

ScriereTrimis: Fri Oct 26, 2012 12:50 pm    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Salut,
este greu de spus care varianta este mai avantajoasa si ce statiune sa ti se recomande. Toate trec prin filtrul subiectivismului. Eu de exemplu prefer sa merg cu masina pt ca nu sunt comod si nu ma deranjeaza sa conduc si pot sa-mi iau tot ce doresc la mine. Daca nu aveti echipament propriu poate ca merita cu avionul (sa nu trambalezi schiuri, bocanci, bete la bagaj de cala pe langa valiza) mai ales daca iti permiti sa inchiriezi o masina de la aeroport si sa conduci pana in statiune.
Pentru incepatori va puteti orienta spre statiuni cochete, micute cu putini km de partie, dar care sa va ofere si alte atractii. De exemplu zona Gastein unde sunt bai termale.
La deplasare cu masina niciodata nu am tinut cont de distanta (o ora, doua in plus/in minus pe autostrada nu mai conteaza) ci de alte criterii (domeniu schiabil, atractii, noutate, etc)
Sus
ionelocu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Duminica, 2 Octombrie 2011 3:2

ScriereTrimis: Sat Jan 05, 2013 3:14 am    Titlul subiectului: Re: Unde in Austria? Răspunde cu citat (quote)

Noi am avut o vacanta prelungita de schi si am reusit sa cuprindem mai multe statiuni, ne place sa vedem mai multe locuri si sa nu stam multe zile pe o partie.
In prima zi am condus non stop din Bucuresti si a doua zi schiam pe ghetar la Molltal, apoi ne-am continuat circuitul la Kaprun, Tux, Solden, Obergurgl-Hochgurgl, Ischgl, St Anton si Lech/Oberlech. Peste tot sunt conditii excelente: partii preparate/amenajate in timpul noptii si locuri mai mult decat generoase pentru luat masa, dar pentru ca nu ne asteptam, am ramas placut surprinsi de Lech si Obergurgl-Hochgurgl - partii amenajate parca pentru cupa mondiala, iar la Lech toate scaunele erau incalzite. Anul asta am prins la Solden toate partiile deschise si am inteles in sfarsit de ce este atat de renumita statiunea dupa ce anul trecut avusesem o experienta nu atat de reusita.
Ca o privire de ansamblu - o vacanta in Austria nu are cum sa nu fie o experienta placuta si nu e cazul sa fim uneori atat de pretentiosi si nemultumiti mai ales comparand cu ce avem acasa.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons