Info statiuni

ski5

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Italia › ski in aprile-mai
ski in aprile-mai

Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cataxu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 27 Martie 2009 7:27

ScriereTrimis: Sun Mar 29, 2009 9:47 am    Titlul subiectului: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

Nu am fost niciodata la ski in Italia.
As vrea sa merg la sfarsitul lunii aprilie-inceputul lui mai.
Ce statiuni imi recomandati?
Sus
Vezi profilul utilizatorului
lauici
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 6 Decembrie 2008 19:55

ScriereTrimis: Fri Oct 09, 2009 7:10 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

Eu iti recomanda Cortina D'Ampezzo si zona Breuil Cervinia Valtournenche. Din Cervinia , poti schia in Elvetia si poti ajunge in statiunea elvetiana Zermatt care este una din cele mai frumoase statiuni de ski din Europa, din punctul meu de vedere , cea mai frumoasa.
Sus
eu_dda
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 23 Octombrie 2009 12:26

ScriereTrimis: Thu Oct 29, 2009 8:51 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

lauici wrote:
Eu iti recomanda Cortina D'Ampezzo si zona Breuil Cervinia Valtourneche . Din Cervinia , poti schia in Elvetia si poti ajunge in statiunea elvetiana Zermatt care este una din cele mai frumoase statiuni de ski din Europa, din punctul meu de vedere , cea mai frumoasa.

salut,
eu merg la inceputul lui februarie in Cervinia pt prima oara.Am inchiriat o masina din Bergamo si m-ar interesa cum sunt soselele prin zona.Ma refer la bucata de drum care o fac dupa ce ies de pe autostrada pana la Cervinia,aprox 35 km
Sus
lauici
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 6 Decembrie 2008 19:55

ScriereTrimis: Fri Oct 30, 2009 8:12 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

NU stiu cum sunt drumurile iarna in Italia. Anul trecut am luat avionul pana la Zurich si apoi un taxi pana in Brig ca sa ajung la Zermatt. Ningea groaznic insa drumurile au fost dezapezite la timp si am reusit sa ajungem . Cred ca si in Italia procedeaza la fel, de obicei drumurile spre statiunile de ski sunt dezapezite nonstop, deci nu cred ca se pune problema sa nu ajungi .
Sus
andra
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Tue Nov 17, 2009 1:41 pm    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

salut,

Tonale este mult mai aproape de noi, ai ghetar sau poti incerca si Livigno, Bormio.
Daca alegi Cervinia ai grija sa stai pe partea din Italia, in zona elvetiana preturile sunt mai ridicate.
Cu drumuri sa nu-ti faci probleme, eu inca nu am patit sa nu fie drumul practicabil. Dar sa ai la tine totusi lanturi :o)
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Nov 26, 2009 8:13 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

Pentru Elvetia ai nevoie de pasaport?
Daca esti cazat in Cervinia si treci pe partiile din Zermatt este riscant fara pasaport, daca acesta este necesar in Elvetia?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
eu_dda
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Nov 26, 2009 2:01 pm    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

In Elvetia este valabil pasoportul si cartea de identitate.Ca sa treci din Cervinia in Zermatt trebuie sa ai unul din ele la tine pe partie,in caz de control
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Nov 26, 2009 3:53 pm    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

Intrebarea era daca pasaportul este obligatoriu in Elvetia.
Sus
eu_dda
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Nov 26, 2009 7:02 pm    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

raspunsul meu cred ca a fost destul de clar.....In Elvetia este valabil atat pasaportul cat si cartea de identitate.Daca nu intelegi iti traduc : Foarte fericit
La intrarea intr-o tara membra UE trebuie sa ai un act de identitate valabil si acceptat de tara respectiva,adica pasaportul SAU cartea de identitate.
Mai clar de atat.....doar sa te iau de mana si sa te trec granita.. Foarte fericit
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 7:11 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspuns!
Din cate stiu Elvetia nu este membru UE. Apartine de spatiul Schengen. De aceea am mai intrebat inca odata. Am citit atent primul raspuns. Acolo nu era scris "SAU", era "SI". Acest ultim raspuns este clar.
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 8:06 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

Pe site-ul ambasadei romane de la Berna trebuia sa ma uit.
Acolo scrie:
Condiţii generale de intrare şi regim de şedere în Confederaţia Elveţiană

Cetăţenii români pot călători în Elveţia cu paşaportul sau cu cartea de identitate emise de autorităţile române. Ambele categorii de documente trebuie să fie valabile încă cel puţin şase luni de la data intrării pe teritoriul elveţian.
Sus
eu_dda
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 9:01 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

eu am vrut sa scriu SI pasaportul Si CI...dar am mancat un SI....spar ca nu te-ai suparat ca al doilea raspuns a fost mai glumet...
Deci, pleci in Elvetia la ski?E mai scump decat in alte tari...Zermatt din cate am prospectat eu piata are cel mai scump ski pass dar si ofera ceva in plus fata de ceilalti...
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 9:14 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

Nu. "AS DORI" sa plec la o vila situata inainte de Valtournenche, la cca 15 km de Cervinia. Este o oferta la Skimania. Nu stiu daca sunt skibus-uri gratuite de acolo. Depinde daca reusesc sa-i conving pe altii.
Din Valtournenche sau din Cervinia vreau sa trec si in partea elvetiana. Skipass-ul international este mai scump si nu stiu daca merita pentru ca inteleg ca partiile de pe partea italiana sunt mai bune. E in functie de baniii pe care reusesc sa ii strang. Dar daca voi avea bani, sigur voi lua skipass international.
Sus
eu_dda
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 9:35 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

daca stai 1 saptamana nu merita skipass-ul international.Iei italian si daca vrei sa mergi in Zermatt iei supliment international de 1 zi dar cu siguranta merita sa mergi si acolo.
In ce perioada vreti sa mergeti?Eu am sa fiu in Cervinia incepand cu 30 ianuarie
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Nov 27, 2009 10:07 am    Titlul subiectului: Re: ski in aprile-mai Răspunde cu citat (quote)

Multumesc de informatie!
Eu nu spun ca voi merge sigur. Vreau sa merg si ma informez, deocamdata. Depinde de ceilalti cu care merg. Unul are vacanta incepand cu 6 febr. Trebuie sa-i conving sa mergem acolo, iar eu trebuie sa strang bani. Ei nu au astfel de problema.
Am vrut sa merg in aprilie la schi. Am cautat statiuni cu partii situate la inaltime mare. Dar mergeam singur si nu am gasit camere "single" in zona Cervinia. M-am dus la Moelltal. Din pacate nu am prins vreme buna. Si era sfarsitul lui aprilie. Culmea este ca am fost si la inceputul lui martie la Soelden si tot vreme proasta a fost. Acolo unde a fost vreme buna nu mi-au placut partiile-in ianuarie la Kaprun. Am preferat atunci sa schiez la Zell am See-la partea inferioara era zapada artificiala.
Adica nu prea am avut noroc.
Acum nu stiu daca mai strang bani.
Concluzia mea a fost ca in Austria partiile sunt prea aglomerate-in statiunile renumite, iar partiile se strica repede si as vrea sa incerc si Italia, dar si mai mult Franta.
Pe moment ma informez.
Zapada, in prezent, la Zermatt este, in rest este, dar nu suficienta.
Daca fac rezervarea de acum macar sa ma duc intr-o zona care are deja zapada. In nici un caz nu am bani pt. Zematt.
Pararea mea este ca Cervinia, Moelltal si Stubai sunt statiuni pentru sfarsitul lui martie - aprilie, dar daca zapada lipseste in plin sezon mergi si in aceste statiuni.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia Data este GMT
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons