Info statiuni

ski4

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Italia › schi cervinia
schi cervinia

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cristid30
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 13 Noiembrie 2008 10:7

ScriereTrimis: Thu Dec 04, 2008 5:52 pm    Titlul subiectului: schi cervinia Răspunde cu citat (quote)

Salut. Noi vrem sa mergem in martie 2008 in Cervinia. Ce stiti despre statiune? Am inteles ca se poate schia si in elvetia...... M-a tentat altitudinea mare la care se urca(cca 3400 m). Ce credeti?......merita?... este destul de departe (cam 1500 de km de la Oradea), sau sa ne orientam spre ceva mai aproape?
Sus
Vezi profilul utilizatorului
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Thu Dec 04, 2008 9:02 pm    Titlul subiectului: Re: schi cervinia Răspunde cu citat (quote)

salut cristid30,

cred ca se stie aici in forum ca-s mare adept al italiei, dar asta nu conteaza...
in principiu eu prefer zona dolomiti superski, dar si cervinia e super, categoric merita sa te duci!
de partea elvetiana sa nu ai sperante foarte mari, mai degraba merita sa te tuci, ca sa poti sa povestesti ca ai schiat si acolo, deoarece partiile raman in urma celor din partea italiana
exista skipass combinat si pentru elvetia (mai scump), odata merita sa inceri, dar in rest mie mi-a placut mult mai mult partea italiana
de altfel partiile sunt legate in retea, deci poti sa parcurgi pe schiuri cam 100 si ceva de km de partii!!!
distanta nu cred ca conteaza mult, daca bagi 1200, sau 1500, deja tot pe acolo iesti - eu am facut in 12 ore, dar am calcat bine :-))
majoritatea partiilor sunt peste 2000 m, deci zapada totdeauna este din belsug
sa ne povestesti neaparat cum a fost, cum ti s-a parut!

I.
Sus
lauici
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 6 Decembrie 2008 19:55

ScriereTrimis: Sat Dec 06, 2008 10:35 pm    Titlul subiectului: Re: schi cervinia Răspunde cu citat (quote)

Eu am schiat pe domeniul care apartine de Breuil Cervinia. Am stat in Zermatt care este exact la poalele Materhornului in Elvetia asa cum Cervinia e in Italia. In Zermatt iti luai skipass international si puteai skia in zona Zermatt-breuil-Cervinia. Este demential sa schiezi admirand faimosul Materhorn. Eu recomand zona cu caldura. Oricum este cu mult mai frumos ca in Austria.
Sus
cristid30
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 13 Noiembrie 2008 10:7

ScriereTrimis: Mon Dec 08, 2008 8:51 am    Titlul subiectului: Re: schi cervinia Răspunde cu citat (quote)

Mersi de informatii. Am facut deja rezervarile......asa ca sigur mergem. Va povestim cind ne intoarcem cum a fost. In zona Dolomiti Superschi nu am fost......poate anul viitor. Anul trecut si acum 2 ani am fost in zona Bormio-Livigno, e super si acolo dar nu are farmec sa mergi in aceeasi zona 2 ani consecutiv.
Sus
andra
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Fri Dec 19, 2008 11:32 am    Titlul subiectului: Re: schi cervinia Răspunde cu citat (quote)

sper ca mergeti primavara cand prindeti temperaturi mai ridicate. Sa te pregatesti ca va frig, dar soare. Preturile sunt mai ridicate decat in general in Italia, iar partea elvetiana e si mai scumpa. Totusi cu aprox. 15 Euro poti rezolva pranzul.
De acord, e o zona faina, trebuie sa-ti iei skipass international sa poti schia si pe partea elvetiana. Dupa parerea mea partea italiana are partii mai bune. Privelistea e unica, Matterhornul e nemaipomenit. Schiorii sunt din toate natiunile posibile, chiar si fara experienta dar cu bulan mare Nebun răutăcios
Sa pui cateva poze cand te intorci Trage cu ochiul
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons