Info statiuni

ski5

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Italia › ski in arabba
ski in arabba

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
children
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 10 Ianuarie 2008 4:38

ScriereTrimis: Wed Oct 29, 2008 7:27 pm    Titlul subiectului: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

salut
tocmai mi-am rezervat cazare pentru februarie in satiunea arabba. daca stie cineva cum e pe acolo si in statiunile limitrofe? eventual si ceva recomandari.
multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Fri Oct 31, 2008 9:16 am    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

salut,
am mai abordat acest subiect pe acest forum, dar pot repeta Zâmbitor
Arabba face parte din salba de statiuni din zona Alta Badia, alaturi de Marmolada (care este si varf, de unde merita coborarea), Val gardena, Val di Fassa, Val di Fiemme, Colfosco, Corvara, etc.
Atractia zonei este Sella Ronda, un circuit pe schiuri in care poti ocoli muntele Sella. Ca distanta are cca 70 km, se poate face intr-o zi, daca stai bine cu amortizoarele. Ce este mishto este ca poti sa-l faci in sensul acelor de ceasornic sau invers, sau si si, partiile fiind diferite. Ce m-a impresionat pe mine este multitudinea de instalatii in zona. Partii sunt de toate felurile si preparate. Eu cand am fost acolo era o lipsa totala de zapada, dar pe partie era OK in timp ce pe langa partie iarba era verde.
Antreneaza-te sa fii in forma, ca ai pe unde te da.
Daca iti iei passul superski dolomiti poti schia si in Cortina d Ampezzo, Kronplatz.
Singurul neajuns este ca nu au apreski partyuri ca in Austria.
Sus
children
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Oct 31, 2008 10:42 am    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

multumesc mult
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Sun Nov 02, 2008 1:00 pm    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

salut children,

pot sa spun aceeasi lucru ca teamplus.... partii bestiale!!!
si eu am prins acu 2 ani, cand in austria de rev. s-a cules flori, iar noi in italia ne-am dat pe partii perfecte!!!
ref. la ghetar (o singura partie) si poti sa ratezi, n-o sa pierzi mult, dar in rest ii exceptional!!! distractie placuta!!!

ref. la sellaronda: parerea mea este ca trebuie considerat mai mult ca o excursie frumoasa... bineinteles sunt si partii excelente, dar in multe locuri devine aglomerat, aspect mai rar intalnit in italia

teamplus,

sellaronda are numai 40 km de partii :-))
Sus
children
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Nov 02, 2008 4:07 pm    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

salut iuliu
in ce sens nu pierd nimic daca nu merg pe ghetarul marmolada?
referitor la sella ronda , in respectivul circuit sunt cuprinse si pirtiile din Cortina d Ampezzo si Kronplaz sau pentru astea trebuie mers in statiunile respective?
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Nov 03, 2008 8:45 am    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

salut children,
Ghetarul Marmolada e mishto ca peisaj, iar ca schi e o bucata buna de coborat, vreo 7 km. Pana acolo urci cu 3 cabine, prima din ele te salta cca 1000 m dif de nivel, fara stalp intermediar, numai statia plecare si statia sosire. Este spectaculos.
Cortina si Kronplatz nu sunt incluse in Sella. Trebuie sa mergi cu masina pana acolo dar merita. Distanta nu e mare, 30-40 km dar din cauza drumurilor de munte faci cam o ora. La Kronplatz au apreski party la baza partiei chiar la statia de gondola si e super.
Sus
children
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Nov 03, 2008 8:03 pm    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

salut teamplus
inca o intrebare. ca sa ajungi in arabba ai mers prin lienz sau ai intrat pe banda in italia si de acolo ai mers spre arabba?
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Nov 04, 2008 10:35 am    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

Salut children,
eu am ajuns acolo din sud, pt ca inainte am fost altundeva.
Ai 2 variante principale: cea mai scurta e prin Klagenfurt si iesi din autobahn spre Tolmezzo sau mai rapida, mergi Innsbruck si o iei pe Brenner in jos pana la iesirea spre Ortisei. Dupa aceea peisajul devine spectaculos cu pasuri la inaltime, pe langa partii si treci prin Val Gardena, Passo Gardena.
Sus
andra
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Fri Dec 19, 2008 11:57 am    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

salutari: Arabba este o statiune sine statatoare, care este inclus si in circuitul Sella si face parte si din Dolomiti Superski.
Partia de pe ghetarul Marmolada este fooooorteeee lunga, dar pe mine nu m-a impresionat de loc. Era chiar singura partie din Italia unde am vazut hopuri Plângând sau foarte trist peisajul e fantastic, toata lumea urca si nu au alta varianta decat aceasta partie sau cabina. Din pacate toata lumea alege partia.....
In rest partiile din Arabba erau excelente, late si foarte bine intretinute.
Cozi nu sunt deloc, numai in Sella am vazut partii mai aglomerate.
Sella merita de incercat, va fi o "excursie" foarte frumoasa.
Sa iei cu tine neaparat aparatul foto Foarte fericit
Sus
children
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Feb 11, 2009 12:12 am    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

sal
m-am intors din arabba. am avut un pic de ghinion in sensul ca am prins doar o zi senina in rest a nins intruna,dar mi-a placut. peisajul este foarte frumos in dolomiti. am facut si ghetarul marmolada si sella ronda.asa ca recomand cu incredere la oricine italia la ski
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Feb 11, 2009 6:59 am    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

salut children,
inseamna ca ai avut noroc si ai prins si zapada pulver pe acolo. Anul acesta nu am prins deloc pulver. Trist
Eu din pacate la Ischgl am avut parte numai de vreme senina iar zapada de pe offpiste avea un strat de crusta care nu iti facea placere.
In Dolomiti (chiar daca ma repet) mi s-a parut fantastica multitudinea de partii si instalatii. Sper sa mai ajung si eu pe acolo.
Sus
carolina.davidescu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 23 Noiembrie 2009 17:52

ScriereTrimis: Mon Nov 23, 2009 8:51 pm    Titlul subiectului: Re: ski in arabba Răspunde cu citat (quote)

super tare toata zona cu sella ronda. ca statiuni: val gardena, corvara, cortina, toate sunt perfecte!!!! si arabba e ok, dar e mai sus si risti cu vremea. partii.... excelente in fiecare zi. Si muuuuuuulte, 1200km in total. daca vrei poti skia in fiecare zi pe altele. recomand cu toata inima, la toata lumea, incepatori, avansati.... toti au ce face
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons