Info statiuni

ski4

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Romania › Exista in Romania notiunea de Skipass?
Exista in Romania notiunea de Skipass?

Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Romania
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
adi0241
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 13 Noiembrie 2007 20:13

ScriereTrimis: Tue Nov 13, 2007 9:50 pm    Titlul subiectului: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

Exista in Romania notiunea de Skippass? Daca exista ... sa imi ziceti si mie unde.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Wed Nov 14, 2007 2:02 am    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

da, sigur!!!
asa cum exista si retele de partii, partii amenajate cu ratracuri, partii nocturne, tunuri de zapada, concurenta in preturi... (concurenta in preturi=cine ofera pretul si mai mare, cu servicii cat mai proaste...)
eu cam asa vad si skipass-ul din Romania
I.
Sus
Vezi profilul utilizatorului
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Nov 14, 2007 2:22 am    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

da, sigur!!!
asa cum exista si retele de partii, partii amenajate cu ratracuri, partii nocturne, tunuri de zapada, concurenta in preturi... (concurenta in preturi=cine ofera pretul si mai mare, cu servicii cat mai proaste...)
eu cam asa vad si skipass-ul din Romania
I.
Sus
adi0241
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 13 Noiembrie 2007 20:13

ScriereTrimis: Wed Nov 14, 2007 11:10 pm    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

am gasit ceva.... pe partia Kalinderu din Busteni... se pare ca e un abonament pe tot sezonu la telescaun 1000lei ..... www.cazarebusteni.ro/r...steni.html

deocamdata atat... continuam cautarea....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Nov 15, 2007 1:55 am    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

INCREDIBIL!!!!!!!!!!!!!!!
SINCER, N-AS FI CREZUT!!!!
FELICITARI, ADI!!!
Sus
drew
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 3 Octombrie 2007 0:27

ScriereTrimis: Tue Jan 01, 2008 10:42 pm    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

exista la sinaia, poiana brasov, dar sunt pe puncte.Un skipass adevarat parca este la cavnic(maramures) o statiune moderna si interesanta
Sus
bungee
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 15 Ianuarie 2008 1:51

ScriereTrimis: Fri Jan 18, 2008 5:15 am    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

Eu am fost la Madaras (M-tii Harghita) de revelion si acolo exista schipass. 30 ron a fost pe zi, pe 3 zile 85 ron. Problema e ca nu prea sunt partii (3 in total + o partie micuta pentru copii). Au si un ratrack dar e doar pentru decoratiune pentru ca nu functioneaza. Am fost in decembrie la Arieseni (Alba), acolo in fiecare seara se niveleaza partia cu ratrack, in schimb astia nu au schipass.
Mai cativa ani si o sa avem si ratrack si schipass, dar n-o sa mai avem zapada Trist
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Jan 23, 2008 7:13 pm    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

am gasit o nou partie misto la TOPLITA! are ratrack care se foloseste, are telschi, tunuri de zapada care se foloseste, si are si SKIPASS!!! era 30 RON/zi
Sus
APRIL
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 4 Februarie 2008 2:21

ScriereTrimis: Wed Feb 06, 2008 6:49 pm    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

ce e ala skipass??? abonament la teleski pe zi sau sezon?
Sus
cardasgeorge
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Feb 07, 2008 8:42 pm    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

putem vorbi de skipass doar ca un abonament de o zi in tara.De exemplu la borsa este 75 lei pe zi. Daca nu e aglomerat se merita in conditiile in care o urcare este 8 ron.
Sus
APRIL
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 4 Februarie 2008 2:21

ScriereTrimis: Fri Feb 08, 2008 3:10 am    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

aha, deci bine am intuit.
la Cavnic e 30 lei - 14 urcari, o urcare e 2,5 lei, insa partia e mult mai scurta decat la borsa.
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Feb 15, 2008 9:20 pm    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

daca mergi undeva in afara tarii skipass-ul este cea mai avantajoasa metoda pentru "biletele de urcare". Un skipass adevarat este pentru mai multe zile, dar sunt si de sezon. Noi de obicei cumparam un skipass de 6 zile la un sejur de 7 nopti. E mult mai avantajos decat sa cumperi skipass pe zi.
In Austria am mai vazut si cartele cu puncte, asemanator celui din Poiana, dar pentru cine merge la schi si nu la plimbari, nu prea merita.
Sus
ionutza_ice
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 8 Septembrie 2008 9:59

ScriereTrimis: Tue Sep 09, 2008 4:43 am    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

la noi putin se foloseste aceasta metoda. de exemplu la arieseni biletul este 6 lei noi pe o partie de 850m, care nici nu e batuta. stai la coada cate o ora si pentru ce?!...de cand sunt mica ai mei m-au dus la arieseni sa invat sa skiez si credeti-ma, teleshiul este acelasi cum a fost acum 18 ani, posibil au schimbat cateva crose. e jalnic!!!
Sus
szila_sz
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 2 Noiembrie 2007 20:52

ScriereTrimis: Tue Oct 14, 2008 1:23 pm    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

Este clar in Romania nu exista concurenta la statiuni si partii de schii.
Atata timpcat exista cozi de o ora la teleschiuri in majoritatea statiunilor, nu va puteti astepta la scaderea preturilor, la imbunatatirea calitatii partiilor.
Momentan ar fi oportun sa se dezvolte minim 5 statiuni de nivelul Sinaia, Poiana in tara. Una de ex, in zona Ceahlaul, alte 2 in Valea Prahovei, si altele in centrul si nordul tarii. Toate ar fi pline din start, daca ar fi conditii si preturi decente.
Este rusinos ca pentru o saptamana in POiana Bv, in conditii greu de acceptat: cozi de o ora la cabina sau gondola, partii netratate, nesemnalizate (Drumul Rosu intersecteaza partii dificele fara a fi semnalizate), cu rad de accidentare ridicat, aglomeratie stresanta, hoti cu zecile, si parti de vreo 15-20 km, sa platesti mult mai mult decat in Austria sau Italia.
Sus
szila_sz
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 2 Noiembrie 2007 20:52

ScriereTrimis: Tue Oct 14, 2008 1:33 pm    Titlul subiectului: Re: Exista in Romania notiunea de Skipass? Răspunde cu citat (quote)

o comparatie rapida Poiana Bv - Val Senales
Teleschii P BV 80 lei / zi V Senales 20 euro/zi ~ 76 lei
Partii P Bv 17 km, slab intretinute, nesemnalizate
V S 40 km, superlate (chiar 400 m), superintretinute in fiecare noapte
cazare P BV de la 50 de euro in sus
V sen de la 20 euro / noapte, cu piscina etc.
conditii generale P Bv, aglomeratie, personal ingamfat (in multe locuri), plin de hoti
V Sen nu stai la coada, atmosfera de Alpi, oameni calmi, simpatici,
in Italia poti schia 8-100 km pe zi, daca ai conditie fizica, in Poiana schiezi 25-30 km , daca ai nervi rezistenti
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Romania Data este GMT
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons