Info statiuni

ski6

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Italia › ski in Italia
ski in Italia

Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
andra
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Tue Oct 07, 2008 8:10 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

e o gresala sa comparam Italia vara cu statiunile de schi! Nici eu nu m-as duce vara in Italia pentru nimic!!!!! dar la schi oricand Trage cu ochiul sunt de acord ca Franta ofera mai multe partii, pentru noi cu copii e cam departe.... cazarea este foarte ieftina, dar la mancare si skipass nu mai poti sa faci economii.
am fost si in Madonna si in Tonale. Madonna niste partii super faine, pentru familii era ideal, partii conectate. Dar am stat in Folgarida, era mai ieftin, schibus intre Folgarida si Madonna din 10-10 min., gratuit cu skipass.
Tonale partia de pe ghetar faina, extrem de lunga, vreo 2km! dar esti sus pe pasul Tonale, la altitudine mare, atentie sporita la tuburile inchise (in special pasta de dinti Foarte fericit ) cum s-a facut conexiunea si cu Ponte di Legno eu as sta numai acolo!
Sus
Vezi profilul utilizatorului
szila_sz
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 2 Noiembrie 2007 20:52

ScriereTrimis: Tue Oct 07, 2008 8:42 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

eu am fost si vara si iarna in Italia si mi a placut.
Vara am fost la Lignano, iarna in Val Senales, o statiune mai mica din Sud Tirol. A fost foarte frumos, partii super late, in unele locuri de 300-400 m latime, cea mai lunga partie de 8 km. PArtii pentru avansati, incepatori, carving etc.
Dar mai sunt atatea statiuni superbe in ALpi, ca trebuie sa incerci si altele.
Ce am invatat, ca in Italia cazarile sunt mai aproape de partii. Si in general sunt mai ieftine decat in Austria.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Oct 07, 2008 6:14 pm    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

salut antonio_iordache,

scuza-ma ca-ti spun asta, dar daca vrei sa compari statiunile de schi din Italia, cu litoralul lor, atunci nu ai termen de comparatie.... (nu vreau sa zic, ca habar n-ai...)
cu tot respectul, dar cele doua n-au nici o legatura, considera ca sunt in tari diferite!!! (cu toate ca nu sunt...)
daca intr-adevar ai schiat in Italia, atunci trebuie sa stii asta, daca nu, te rog sa incerci daca ai chef si o sa vezi ca diferenta este ca intre logan si mercedes....
de rimini am aceeasi parere ca tine....

I.
Sus
antonio_iordache
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 5 Octombrie 2007 19:46

ScriereTrimis: Tue Oct 07, 2008 8:55 pm    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

sal iuliu,

eu am incercat sa postez impresiile si parerea mea despre IT, fara sa jignesc pe nimeni.
Daca tu ai o alta parere este strict problema ta.
In cazul in care ai citit post-urile mele ai sa ma intelegi, poate.
Asa cum am mai spus am sa plec de rev la It, deci nu cred ca esti la subiect.
Nu am facut comparatie intre litoral si statiunile de ski din IT. Sunt convins ca exista si la ei statiuni ok, nu neg lucrul asta, dar impresia despre ele am sa o postez in ian dupa ce vad ce este de capul lor.

toate bune si zapada multa
Sus
szila_sz
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Oct 09, 2008 9:42 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

de regula intre statiunile de ski si de plaja exista o diferenta enorma peste tot. In Italia sau Romania, sau oriunde. Se cunoaste, ca lumea schiorilor si boarderilor este o lume diferita fata de multimile care invadeaza statiunile de pe litoral, pentru zgomot, apa si bautura si chefuri. Normal ca sunt persoane care fac parte din ambele tabere. Dar in general, in statiunile de schi sunt prezente persoane de un nivel cultural, financiar superior. Schiul si snowboardul sunt stiluri de viata pentru foarte multi. Exista o cultura specifica lumii celor de pe munte.
PE de alta parte, este important de stiut, ca statiunile de schi din Italia, se gasesc in zonele mai dezvoltate, Nord, multe dintre ele fiind in zone cu influenta germana, austriaca: Sud Tirol, de ex. Aceste regiuni au culturi foarte diferite fata de litoral.
Aici are dreptate Iuliu, parca ar fi in alta tara. Multi dintre ei nici nu se considera italieni, ci tirolezi.
Sus
antonio_iordache
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 5 Octombrie 2007 19:46

ScriereTrimis: Thu Oct 09, 2008 3:50 pm    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Sal,

eu nu neg ceea ce spuneti, nu am facut comparatie intre litoral si statiuuni de ski, ci am postat impresia pe care mi-am format-o.
Se poate sa aveti dreptate.
Am sa vad cu ochii mei si am sa reactionez conform.

DECI nu am facut comparatie, a fost strict un exemplu si parerea mea.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Oct 10, 2008 5:28 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

salut szila_sz,
esti prietenul meu, tu ai inteles la ce am referit :-))

salut antonio_iordache,
si tu esti prieten, dar da-mi voie sa te citez partial: "eu sincer m-am cam saturat de Italia. Din punctul meu de vedere sunt niste romani putin mai avansati.
Nu cred ca as mai petrece inca un concediu in Italia......
Toate pleaca de vara anului trecut cand am avut un concediu in Italia, in celebra statiune Rimini, cazare din RO la hotel de 4****, prin agentie, acolo totul varza ca si conditii de cazare si servicii. Cred ca era mai ok daca mergeam la Olanesti.
Am ramas cu un gust amar vis-a-vis de Italia, dar cu toate astea o sa petrecem Rev-ul la Roma la niste prieteni, si dupa Rev o sa merem in Fr la ski...."

pentru mine din asta reiese ca ai pus litoralul in aceeasi oala cu tot ce se gaseste in italia (munte, mare, etc) - daca eu am interpretat, cer scuze!

sincer sunt curios de parerea ta despre statiunea de schi unde te vei duce, astept sa ne impartasesti experientele!

ps: daca vrei dezastru adevarat, sau studiu sociologic..., du-te in sudul italiei... "like dobrogea"

I.
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Oct 10, 2008 6:27 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

mi-a placut Madonna foarte mult! comunica cu Folgarida, dar acolo vei avea nevoie si de harta, nu te poti baza pe indicatoare.
Ultima data am cautat toata ziua partia neagra si tot nu am gasit-o Surprins
Madonna insa este OK si din pct. de vedere a indicatoarelor, gasesti orice, nu te poti rataci!
Partia lui Tomba trebuie incercata!
Sus
szila_sz
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Oct 14, 2008 6:55 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Andra te invidiez, ca ai schiat pe partia din MAdonna. Sper sa ajung si eu in acest an acolo. Depinde de decizia de grup, mai avem in vedere Livigno-Bormio, Bad Gastein, Obertauern (care are o superpartie pentru avansati www.gamsleiten2.at/)si eventual 2 Alpes
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia Data este GMT
Du-te la pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons