Info statiuni

ski5

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Italia › ski in Italia
ski in Italia

Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
aliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 16 Septembrie 2008 15:20

ScriereTrimis: Wed Oct 01, 2008 7:24 am    Titlul subiectului: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Buna! Suntem o familie cu un copil si as vrea sa mergem in decembrie in Italia la ski. M-am uitat foarte mult pe Madonna di Campiglio, Marilleva, Folgarida, Passo Tonale. Nu prea stiu pe care sa o alegem pt cazare! Poate cineva sa ne dea un sfat? Partia de la Madonna di Campiglio comunica cu Folgarida si cu Marilleva?
Multumim!
Sus
Vezi profilul utilizatorului
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Wed Oct 01, 2008 2:52 pm    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

salut aliu,

totdeauna imi face placere sa discut despre italia... sunt mare fan Zâmbitor

folgarida-marilleva: este o statiune mai mica sa schiezi numai acolo, nu cred ca merita sa bati atatea kilometri, numai daca vrei sa te duci si pe madonna di campliglio
insa merita sa stai in folgarida-marilleva, ca este mai ieftin si sa te tot duci si pe madonna di campliglio... in nici un caz nu pe schiuri, ca pierzi mult timp, deoarece leaga doar o singura partie/instalatie si inainte trebuie sa bati mai multe partii din folgarida-marilleva... da, este legata in retea, dar trebuie sa cumperi neaparat skipass superskirama, care este valabil peste tot, inclusiv pe tonale

madonna di campiglio: statiune mare, faina, toate partiile sunt legate in retea si mai multe partii usoare/albastre ca in general in alte statiuni
teleschiuri nu prea o sa vezi, doar cabine+scaune (daca vrei multe teleschiuri du-te in austria... :-))
incearca neaparat partia lui alberto tomba, se cheama "stadion", noi pe asta ne-am crescut (adica pe tomba...) prima data cu lacrimi in ochi am schiat pe partia asta...
orasul ii foarte fain, gen cortina d'ampezzo, cu multe magazine, pietonal, dar nu incerca sa intri in centru ca este inchisa pt. circulatie... deci o sa ai de mers cam 5 min....

tonale: daca copilul tau este mic, nu-ti recomand, deoarece este sus pe un platou descoperit, vantul este destul de puternic, de fapt marea parte a statiunii se afla pe un pas, care cred ca-i mai placut spre primavara
in schimb, jos in Ponte di Legno ii foarte placut, se poate sta si acolo, ca de vreo doi ani s-a legat in retea cu passo tonale si skipass-ul este valabil peste tot!
daca urci sus pe ghetar, sa nu te duci cu copilul, pentru ca n-o sa poata sa coboare pe partia neagra din varf (3000 m) pana in statiune (1200 m) fara intrerupere!!! pentru adulti/schiori buni este o experienta de neuitat!!!
sus pe ghetar gasesti un bar super fain, iar in timp ce cobori o sa intalnesti fosta granita cu austria cu un monument... foto time :-))

in concluzie: folgarida-marilleva + madonna di campiglio statiuni mai mult pentru familii, iar passo tonale pentru baieti mari...

I.
Sus
aliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 01, 2008 4:05 pm    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Multumesc mult de informatii! Zâmbitor
As mai avea cateva nedumeriri la care as avea nevoie de un sfat: Nedumerit
Am gasit un apartament in Madonna di Campiglio la 1,5 km de centru tare frumusel si la acelasi pret unul in centru, langa una din telecabine dar mai micut si mai simplu. Nu stim pe care sa-l alegem. Un sfat?!...
In acelasi timp ne gandim daca e cazul sa cautam si in Folgarida sau Marilleva (poate e mai ieftina cazarea dar ar fi necesara deplasarea in fiecare zi...)
Fetita noastra are 11 ani. Nivelul nostru este mediu la ski si sotul meu este pe snowboard.
Am vrea sa mergem intre 13-27 decembrie. Oare va fi zapada si conditii de ski?
Ne gandim la ski pass super- skirama (preturile sunt aproape cu cele doar pt Madonna di Campiglio)

Zi buna cu bucurie! Zâmbitor
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 01, 2008 7:54 pm    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

hi,

referitor a cazare nu pot sa-ti dau sfat, voi ati vazut oferta, poze, descriere, etc.
daca pretul iti convine, n-are rost sa te duci in folgarida, ca daca schiezi chiar o sapt. intrega in madonna di campiglio n-ai cum sa te saturi, deci daca nu intentionezi sa mergi si altundeva, atunci mai bine cat mai aproape de foc

cu zapada nu cred ca vor fi probleme, de altfel se acopera partiile cu tunuri de zapada complet... acum doi ani, cand a fost aceea criza mare de zapada in perioada sarbatorilor, cei care au mers in austria au cules chiocei, iar noi am schiat in conditii perfecte (zapada artificiala), toata reteaua era functionabila!!!

skipass superskirama merita numai daca vreti sa mergeti si altundeva, numai pentru folgarida nu merita, dar oricum ai varianta de 5+1, 4+2, etc, o sa vezi la caseria centrala

ps: tonale nu neaparat ii pt. fetite de 11 ani, madonna cu atat mai mult!!!

I.
Sus
aliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Oct 02, 2008 11:48 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Multumesc din nou!
Indraznesc sa mai pun cateva intrebari:
la Madonna di Campiglio sau in zona este si nocturna? Daca da, cam la ce nivel e partia?
daca alegem Folgarida, care este situatia cu parcarile la Madonna di Campiglio?
exista vreun ski bus intre Folgarida, Marilleva si Madonna di Campiglio?
Zi buna si cu bucurie!
Al
Sus
antonio_iordache
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 5 Octombrie 2007 19:46

ScriereTrimis: Sat Oct 04, 2008 5:53 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Buna aliu,

intra pe www.avoriaz.com, uitate in paginile site-ului si sa imi spui daca este ok sau nu !

Bafta!
Sus
aliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sat Oct 04, 2008 6:30 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Buna Antonio,

am incercat sa intru dar nu reusesc. Imi spune "The page cannot be displayed". Oricum multumesc.

Zi cu bucurie si cu pace!
Al
Sus
antonio_iordache
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sat Oct 04, 2008 6:50 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Mai incearca, nu ai ce sa pierzi!
Este o statiune super tare cu 650km partie, nerge, rosii, albastre, cazare super ieftina, cca 300 euro/2pers/7nopti, statiune strict ski, nu prea se gasesc oferte la agentii din RO si oricum preturile lor sunt mult mai mari decat daca faci rezervare pe site-ul lor.

Impreuna cu sotia am facut rezervare incepand cu 03.01.

F important: nu ofera masa. Apartamentele au bucatarie complet utilata.

Toate bune!
Sus
antonio_iordache
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sat Oct 04, 2008 6:51 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

PS: se schiaza in Franta si in Elvetia !!!
Sus
aliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sat Oct 04, 2008 7:27 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Buna Antonio,
Am reusit, arata superb!
Multam fain!
Pt dec ne-am hotarat si am platit pt Madonna di Campiglio, dar pt anul viitor e de vazut! Va rugam sa ne scrieti si impresii la intoarcerea voastra.

Mai merge cineva in zona Campiglio din 13.dec?

Cu mult bine!
Al
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Oct 05, 2008 8:27 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

sal, aliu,

sincer: habar n-am de nocturna... niciodata nu caut nocturna, deoarece seara deja-s rupt de oboseala, nici nu-mi trece prin cap sa ies din hotel... cred ca oriunde te tuci afara, ai posibilitatea sa schiezi atata ziua, incat seara mai bine doresti sa-ti gasesti alta ocupatie... :-))

cu parcarile: gasesti locuri de parcare, chiar si in zona centrala a telecabinelor - mai inainte eu m-am referit la situatia parcarilor, daca vrei sa intri in centrul orasului

skibuss intre Folgarida - Marilleva si Madonna di Campiglio cu siguranta exista, am vazut circuland, dar sincer, eu totdeauna deplasez cu masina, asa ca nu am mai multe informatii

I.
Sus
aliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Oct 05, 2008 8:58 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru tot si toate cele bune!
Al
Sus
szila_sz
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 2 Noiembrie 2007 20:52

ScriereTrimis: Mon Oct 06, 2008 10:19 am    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

De Livigno ce ziceti? Vrem sa mergem in decembrie sau ianuarie. SI livigni e una din optiuni (alaturi de Madonna, Tonale, Obertauern). De fpat vroiam Bormio, dar acolo n am prea gasit cazare la preturi bune. DIn Livigno, poti sa fugi pana la Bormio si daca am inteles bine poti sa treci si pe schiuri daca ai abonament combinat.
Suntem interesati de: partii bune pentru avansati, eventual off piste sau mogul, ceva piscine sau aquapark, after party.
Sus
antonio_iordache
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 06, 2008 1:15 pm    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Sal,

eu sincer m-am cam saturat de Italia.
Din punctul meu de vedere sunt niste romani putin mai avansati.
Nu cred ca as mai petrece inca un concediu in Italia......
Toate pleaca de vara anului trecut cand am avut un concediu in Italia, in celebra statiune Rimini, cazare din RO la hotel de 4****, prin agentie, acolo totul varza ca si conditii de cazare si servicii. Cred ca era mai ok daca mergeam la Olanesti.
Am ramas cu un gust amar vis-a-vis de Italia, dar cu toate astea o sa petrecem Rev-ul la Roma la niste prieteni, si dupa Rev o sa merem in Fr la ski.
Promit sa postez impresii din statiunile de ski din It si din Fr.
Sus
aliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Oct 06, 2008 3:07 pm    Titlul subiectului: Re: ski in Italia Răspunde cu citat (quote)

Buna!
Este cineva pasionat si de snowkiting? Stie cineva daca exista spatii pt acesta in zona Madonna di Campiglio, Folgarida?

Ai dreptate despre mare, Rimini a devenit foarte comercial. Speram ca la ski sa fie un pic mai bine (mergem in low season cu ceva oferte invitante dar speram sa fie zapada!.........)

Pace si bucurie!
Al
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia Data este GMT
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons