Info statiuni

Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › Copil de 5 ani la scoala de ski in Austria, unde ?
Copil de 5 ani la scoala de ski in Austria, unde ?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
alinaemi
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Duminica, 5 Octombrie 2014 18:34

ScriereTrimis: Sun Oct 05, 2014 8:20 pm    Titlul subiectului: Copil de 5 ani la scoala de ski in Austria, unde ? Răspunde cu citat (quote)

Buna,
M-am convins ca in Romania nu o sa invete niciodata. Anul trecut am platit 90 ron/ ora de ski cu instructor si a facut 2 coborari, restul timpului a stat la coada....

Deci, in iarna asta vrem se mergem toti 3 in Austria si pe el sa-l dau la o scoala de ski. Daca cineva are experienta in domeniu, are copii pe care i-a dat la vreo scoala de ski acolo, am nevoie de niste sfaturi, unde sa ma indrept : in ce zona sunt partii mai usoare, scoli mai bune, instructori care sa stie putina engleza si sa aibe bunavointa sa vorbeasca prin semne Zâmbitor (copilul nu stie germana si in engleza va stii doar cateva cuvinte/expresii).
As vrea sa mergem cu avionul pana la Viena si de acolo sa inchiriem o masina, as viza zona Salzburg dar si acolo sunt mai multe arene de ski si nu stiu la care sa ma decid.
Orice experienta personala legata de invatatul skiulul la copii in Austria este binevenita, precizez ca doresc un gen de scoala de ski la care sa-l las 3-4 ore pe zi, vreau sa faca intensiv, sa se simta ca a invatat ceva intr-o saptamana

Daca cineva are copil / copii intre 4-10 ani si doreste sa faca ceva similar, poate chiar ne putem "sincroniza" m-as simti mai bine daca ar mai fi cu un copil roman la scoala ...Noi intentionam sa facem iesirea in prima jumatate a lui Ianuarie
Sus
Vezi profilul utilizatorului
pc66
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 21 Noiembrie 2014 10:33

ScriereTrimis: Fri Nov 21, 2014 12:32 pm    Titlul subiectului: Re: Copil de 5 ani la scoala de ski in Austria, unde ? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

V-am vazut solicitarea si as putea sa va impartasesc din experienta noastra.Avem 2 copii si am avut acelasi sentiment in Romania : bani aruncati pentru a ingheta langa partie.Asa ca 3 sezoane consecutive am mers in Austria , anul acesta va fi al patrulea.Copii nostri au acum deja 10 respectiv 13 ani.

-In primul rand perioada aleasa este foarte buna , fiind cea mai ieftina a sezonului.Cand copilul va fi la scoala , aceasta facilitate o pierdeti!
-Toate scolile de schi sunt bune.Instructorii , ca oamenii :mai pritenosi ,altii mai putin poate.
-Cursurile tin de regula 4 ore + 1 ora pauza de masa si costa in jur de200 de Euro 5-6 zile fara masa + 10 Euro /zi daca doresti ca masa sa fie servita cu grupul - preferabil
-Orele incep la 10 (sau 9si30) pana la 12(11 si 30) , apoi pauza de masa pana la 13(12si30) si din nou ski pana la 15.
-Cursurile se tin in fiecare zi , exceptand sambata cand nu sunt cursuri.Un copil poate incepe cursurile in orice zi. Vineri este ziua de concursuri: copii din fiecare gruoa se intrec in coborare/slalom .La final se anunta castigatorii : aur , argint si bronz + diplome , poze , etc...frumos
-Grupele se fac la inscriere , ii pune sa coboare o panta si-i triaza in special pe cunsotintele avute , abia apoi pe varste. Imediat sunt luati pe munte .Intanirea cu instructorii poate avea loc fie la baza , la cabluri ,fie sus pe munte.Depinde de statiune.Daca parintele nu este schior iar copilul este mic si nu-ti vine sa-l lasi singur , atunci costul devine mare cu plimbatul zilnic pana la scoala si inapoi.Asta doar in situatia in care ,repet , punctul de intanire este sus la 2000 de m si adultul nu este schior.
-daca in prima dimineata copilul nu a fost indrumat la grupa potrivita cunostintelor sale , la pauza de masa se rezolva :este mutat la o grupa astfel incat nici sa nu intarzie ceilalti copii nici sa se plictiseasca.
-grupele pot fi de la 6-7 copii ,pana la 12-14 chiar.In vacantele de iarna sunt mai aglomerati.Anul trecut baiatul meu a inceput la o grupa de vre-o 12 copii (mai buna) , i-au retrogradat dupa o zi la una de copii mai mici .Ai nostri erau bosumflati ,se "plictiseau" aici,am "reclamat" ,dupa alta zi au gasit grupa potrivita lor si erau maxim 8.
-echipament de scki este de regula linga scoala Intersport- si costa pana in 100de Euro pentru copii( 5-6 zile echipament complet).
-cablul pentru copii ,similar , in jurul a100 de euro.
-in toate statiunile de scki sunt si partii usoare(majoritatea) indiferent de altitudinea la care se gaseste resortul.
-in zona Salgzburg sunt multe zone de schiat -mii de Km de partie.Oriunde mergeti este OK.Nu alegeti totusi sa schiati (statiune) la altitudini mari (ghetar) : nu este nevoie , este zapada si pe celelalte la altidudini mai mici.
-cand va alegeti hotelul , va trebui ,sa va ganditi la distanta fata de cabluri.
Sunt mai rare in Austria hotelurile ski in ski out. de regula hotelurile sunt in sate , pe vai , partiile incep la altitudini mai mari.
Un raspuns la intrebarea dvs din titlu este : oriunde .Noi am fost in bad Gastein (am stat superb dar departe de partie) , am fost in Widokel , am stat pe valea Stubai in Neustift . Sunt asa de multe locuri in Austria incat ne-am propus sa schimbam locul , indiferent daca ne-a placut sau nu.
Exista un portal cu toate resorturile de schi din lume : www.skiresort.info
Aici puteti afla toate datele despre partiile din Austria : clasificare , Km. , harti , etc...

Pentru mai multe detalii ma puteti suna la 0722353331
Sus
alinaemi
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Duminica, 5 Octombrie 2014 18:34

ScriereTrimis: Sat Nov 22, 2014 11:30 am    Titlul subiectului: Re: Copil de 5 ani la scoala de ski in Austria, unde ? Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Va multumesc foarte mult pentru timpul acordat si raspunsul detaliat. Stim ca in Austria e ff bine, am fost si noi 4 ani la rand dar pe vremea cand nu aveam copil.... acum cu el aveam ceva emotii ca nu stim cum va reactiona nestiind limba...
Am constatat insa ca fata de acum cativa ani preturile au crescut simtitor asa ca pt. ianuarie din pacate am fost nevoiti sa ne reorientam si vom merge la Bansko. Nu excludem totusi Austria poate mai spre primavara. Ne-am bucura daca atunci cand mergeti ne dati un semn, nu avem prieteni cu copii skiori si ne-am bucura de companie daca reusim sa ne sincronizam (stiu, e greu cand ai copii Zâmbitor

O zi buna si multumesc.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Confidentialitate | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons