Info statiuni

Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › ski copii
ski copii

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ichitea
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 2:0

ScriereTrimis: Fri Sep 26, 2008 6:46 pm    Titlul subiectului: ski copii Răspunde cu citat (quote)

Stie cineva care din statiunile din Austria au cele mai sigure scoli de schi pentru copii?Noi am fost anul trecut in Stubaital pe ghetar si totul a fost super, dar ne-ar place sa incercam si altceva.Conditia esentiala este ca ski-ul pentru copii sa se desfasoare la altitudini mai mari de 2500m.
Sus
Vezi profilul utilizatorului
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sat Sep 27, 2008 8:24 pm    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

parerea mea este ca oriunde te duci gasesti instructori buni, asta nu tine de statiune, sau de tara, sau de altitudine, la fel cum poti sa dai si de unul "prost"...

ce intelegi prin: "cele mai sigure scoli de schi pentru copii"?

I.
Sus
c_alecs
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 3 Noiembrie 2007 6:7

ScriereTrimis: Wed Oct 01, 2008 6:10 am    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

Uite cu ce se lauda astia:
Bergfex Newsletter - EN
Bergfex Newsletter - DE
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 01, 2008 8:43 pm    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

salut c_alecs,

tot respectul meu pentru instructorii de schi! (nu de altceva, dar si eu am fost candva.... :-)), dar asta se cheama lectii de schi la gramada....

si pentru asta in nici un caz nu instructorul va fi de vina, ci acel director de marketing, care concepe astfel de pachete - idea ii faina, dar daca ar fi intrebat un instructor: "Hans, daca va trimit in fiecare dimineta la ora 10 vreo 100 de copii, tu si cu cei 5 colegi de ai tai rezolvati problema intr-o ora?" - instructorul raspunde: "fuck... cum sa nu, doar de la 11.30 am ora particulara cu un patron din romania, care ne plateste cu 100 euro/ora"

crede-ma am vazut... ce-i gratis (adica inclusa in pachet, ca mancarea pe avion...) in general nu prea merita... (ca mancarea pe avion...)
sa traiasca marketingul!!! :-)) scuze pt. ironie, nu-i la adresa ta!!!

I.
Sus
c_alecs
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 3 Noiembrie 2007 6:7

ScriereTrimis: Thu Oct 02, 2008 8:03 am    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

Nu am experienta ta nici in ski (nu skiez 90 de zile pe an :p) si nici in vacante in afara si nu am nici copii. De revelion va fi prima mea experienta in Austria. Eu doar i-am oferit omului o varianta pe care sa o stuidieze.
Sa inteleg ca tu nu recomanzi pachetele oferite de aproape toate statiunile? Adica masa + casa + skipass... etc?
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Oct 05, 2008 9:36 am    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

salut c_alecs,

sa nu cumva sa te superi, repet ca ironia mea (poate deplasata) n-a fost la adresa ta!!!
pachetele gen "skipass inclus" sunt faine, adica te tuci la un hotel unde iti oferta casa+masa+skipass e super!!!
eu in mod special m-am referit la situatia prezentata de tine, cand "iti mai dam si instructor" - care nu cred ca da roade - in principiu asta am vazut cu ochii mei si sustin in continuare ca era gen "mancare oferita pe avion" - mai bine nu...
cer scuze inca o data, daca am fost deplasat in mesajul anterior!

I.
Sus
vectorc
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 9 Octombrie 2008 9:9

ScriereTrimis: Thu Oct 09, 2008 10:51 am    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

Puteti incerca si pe Molltaler Glaetcher unde se schiaza de la 3.200 pana la 2.200 de m altitudine, sunt si partii foarte largi si am vazut in februarie anul acesta in vacanta dintre cele doua semestre multe scoli de schi care-si desfasurau activitatea in zona cu copii cursanti de multe natii printre care si cativa romani. Data fiind altitudinea, zapada este garantata, de altfel se schiaza aici si vara. Preturile la cazare si masa sunt ceva mai mici pt. ca este un domeniu mai nou . Localitatile apropiate Flattach, Auberfragrant, Innerfragrant, Obervellach, Mallnitz (aici se poate schia pe Ankogel) ofera multiple posibilitati de cazare , intre ele circula schi-busul care este inclus in schi-pass. Zona este deosebita si mai putin frecventata de romani deocamdata. Am vazut in schimb multi nemti, olandezi, cehi, polonezi si unguri.
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Oct 10, 2008 7:16 am    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

ce inseamna scoli de schi sigure? daca vrei Austria si mergi cu copii incearca Serfaus-Fiss-Ladies. Este o statiunea dedicata pentru copii, multe "ciudatenii" pentru ei, despre care la noi nici nu am auzit Foarte fericit
nu stiu cand mergeti, dar daca nu va fi martie sa nu alegi ghetar!
Anul trecut am prins -17 grade pe Stubai, noroc ca n-am fost cu copii Zâmbitor
cu familia noi mergem in statiunile din Carintia, ex. Nassfeld, e mult mai multa soare! scolile de schi sunt bune peste tot.
Sus
vali_ski
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 10 Ianuarie 2011 13:50

ScriereTrimis: Mon Jan 10, 2011 3:04 pm    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

Ce inseamna scoli de ski sigure? am vazut si in Austria instructori care nu fac altceva decat merg in fata copiilor fara sa arunce macar o privire in spate sa vada ce se intampla - sau copii cazuti din grup care sunt observati doar dupa vreo 300m, doar sa treaca timpul de genul "peste o ora am un client la individual mai dotat financiar".
Bineinteles nu este valabil pentru toti instructorii - sunt cazuri si cazuri.
Parerea mea e ca daca vrei sa-ti skieze copilul in Austria spre exemplu, mai bine il trimiti cu o scoala de ski din Romania. Sunt destule scoli foarte bune specializate pentru copii si care cu asta se ocupa - tabere de ski in tara si in strainatate.
Iar pentru "vectorc" - zona Molltaler Glaetcher este foarte frumoasa si are partii excelente, dar sa ne intelegem un pic.... este una din zonele cele mai cunoscute de catre Romani - exista deja pana si pensiuni particulare ale concetatenilor nostrii Trage cu ochiul
Sus
amelie
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 19 Noiembrie 2011 12:43

ScriereTrimis: Sat Nov 19, 2011 1:52 pm    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

As dori sa aflu din experienta dumneavoastra daca cunoasteti instructori romani de ski care lucreaza in cadrul scolilor autohtone din Austria si predau astfel si la copiii de origine romana nevorbitori de o limba straina.
Eu am beneficiat de o astfel de experienta cu instructori romani timp de 3 ani in Austria dar anul trecut am avut o experientamai putin placuta cu scoala de ski din aceea localitate si nu mai vreau sa merg in aceeasi locatie:Alpendorf.
Cursurile erau comune si instructorul vorbea si in germana sau engleza dar si in romana stfel pretul era cel pentru grup si nu individual.
Daca cunoasteti astfel de situatii sunt direct interesata.
Multumesc anticipat.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 14:58

ScriereTrimis: Mon Nov 21, 2011 7:42 am    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

Draga Amelie,
orice scoala de schi are cele doua variante: private lessons (inseamna instructaj 1 la 1, sau cel mult 2 la 1) si are un pret mai mare decat group tuition (8-12 la 1). Scoala de schi poate oferi instructor pe o anumita limba, dar numai daca este disponibil. Probabil ca in acel moment nu au avut. Totusi din experienta mea de instructor pot afirma linistit ca nu limba de comunicare este cea mai importanta la instruirea copiilor ci atmosfera si buna dispozitie. Limbajul non-verbal, demonstratiile si preocuparea pentru siguranta celor mici sunt cele foarte importante. In Austria de exemplu am vazut instructori mult mai atenti decat cei din Italia.
Experienta multiculturala este una deosebita si prinde bine. Undeva prin 1988 (cred) am avut o grupa "internationala" de copii formata din olandezi, turci, englezi si romani. Chiar daca comunicarea verbala a fost o provocare, intr-o saptamana au invatat foarte multe si cireasa de pe tort a fost invatarea unui cantecel in maghiara. A fost o incantare pentru parinti in ultima zi a cursului sa-i vada pe pici coborand in sarpe si fredonand un cantecel intr-o limba total diferita.
Tot din experienta: lectiile 1 to 1, pentru un copil sunt mai plictisitoare decat in grup si instructorul trebuie sa aiba o abordare pedagogica f buna pt a gasi permanent motivatii de a invata lucruri noi si de a exersa miscarile care trebuie si nu doar de a plati un insotitor pentru copil cu care sa alunece.
Sus
skifrancs
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 22 Februarie 2017 12:19

ScriereTrimis: Tue Jun 27, 2017 12:22 pm    Titlul subiectului: Re: ski copii Răspunde cu citat (quote)

Salut poti incerca daca te duci la ski niste incaltaminte de la www.epantofi.ro/dama/c...ltele.html pentru fata si pentru tine sunt cele mai bune modele de incaltaminte . Eu una mi-am cumparat si am fost foarte multumita de ce am ales , cat priveste intructorii de la scoala de ski eu spun sa incerci instructorii din Romania de la partia Clabucet , sunt foarte buni acolo a invatat baiatul meu sa sckieze !
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Confidentialitate | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons