Info statiuni

ski4

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Italia › ski in italia
ski in italia

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
petreanu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 12 Februarie 2008 0:28

ScriereTrimis: Tue Sep 23, 2008 7:59 pm    Titlul subiectului: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

buna,
in luna februarie as dori sa plec la Plan de Corones-Kronplatz. poate cineva sa-mi ofere ceva detalii despre statiune?
daca exista skibuss?calitatatea pirtiilor, conditii, etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Sat Sep 27, 2008 7:13 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

salut p,

am fost de mai multe ori, dar oricum se stie aici in forum ca sunt mare fan italia... Zâmbitor

dupa parerea mea e in top 3 din statiunile din italia, sau dolomiti superski!!!

fiind sud-tirol este o zona foarte bogata, adica nivelul de trai f. ridicat, dar asta se vede si daca te uiti in jur ce fel de oameni schieaza acolo... nu poloneji, nu ucrainieni..... scuze!

se vorbeste o limba interesanta, mai degraba un dialect, care este un amestec intre germana si italiana, eu care ma descurc in italiana, n-am inteles un cuvant din discutia localnicilor, dar oricum se vorbeste si engleza!

n-am vazut atatea telecabine nicaieri intr-o statiune cu sub 100 km partii de schi! vreo 15-20!!!!!

caliatatea partiilor? n-am cuvinte!!! bate chiar si statiunile renumite ca cortina d'ampezzo, sau madonna di campiglio!
partea de sus a zonei, unde nu mai este vegetatie nu se face cu ratracul pe latime de x metri (habar n-am, ca peste tot in italia partiile sunt f. late), ci efectiv se batatoreste tot muntele si te dai unde vrei!
important: partiile formeaza o retea perfecta, deci poti ajunge oriunde pe schiuri, nu esti nevoit sa te duci cu skibuss dintr-un capat in celalalt!

skibuss am vazut, dar cum noi eram cu masina n-am folosit, deci nu pot sa dau cu parerea...

un sfat: sa incerci apfelstrudel-ul lor, ca din asta inca n-ai mancat nicaieri Zâmbitor

I.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Wed Oct 01, 2008 11:47 am    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

salut,
am fost la Kronplatz, am schiat ce-i drept o singura zi acolo cu abonamentul superskidolomiti si mi-a placut.
Este practic un munte de forma aproximativ conic ce are in varf o "coroana": un monument cu un clopot. Din acest varf se deschid partii pe toate directiile. Marele avantaj este ca daca in gasca sunt schiori de diferite abilitati toti se intalnesc in varf.
Sunt doua partii negre, super de 4,5 km ce te duc pana la baza.
Acolo este un apreski super (printre putinele din Italia)
Dezavantaj: din sat pana la gondola mergi cu masina, bus, etc.
Cu abonamentul superski dolomiti poti sa te dai in toate statiunile din jur: Cortina d'ampezzo, Val gardena, Val di Fassa, Val di Fiemme, Arabba, Corvara, Colfosco.
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Oct 07, 2008 8:19 am    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

si mie mi-a placut fooooooorteeeee muuuuult Foarte fericit
toate muntele este partie de schi, normal perfect nivelate.
la ei ratrack-ul nu este numai de decor Mişto
preferatele mele sunt cabinutele de 6-8 persoane, doar ca dupa un timp te saturi sa scoti schiurile si sa urci in ele. Dar cred ca m-as putea obisnui cu aceasta neplacere in toate statiunile de schi Foarte fericit
eu zic ca merita sa stai mai mult de 1 zi, dar intradevar daca ai Dolomiti Superski si stai numai 1 saptamana terbuie sa incerci cat de multe statiuni poti!
Sus
nicolaerazvanmihai
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 30 Septembrie 2009 5:30

ScriereTrimis: Thu Jan 21, 2010 9:51 am    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

salut oameni buni.
as avea si eu o intrebare pentru voi daca ma puteti ajuta cu cateva raspunsuri
ce pagini imi recomandati pentru rezervari la schi in Italia la Val Di Fassa in ianuarie 2011...sau cum imi recomandati sa procedez sa pot luam si cu ceva reduceri
Cum vi se pare statiunea pentru incepatori si daca stiti locuri bune de cazare in zona respectiva??
va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Jan 21, 2010 12:19 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

salut
site-urile sunt cele ale statiunilor in mare parte. Preturile sunt in functie de perioadele aglomerate adica saptamana cu Anul Nou si cea de la inceputul lui feb cand au copiii vacanta. In rest preturile sunt mai jos 2 niveluri: capete de sezon un pret (cel mai mic) si restul perioadelor putin mai mare. Reduceri poti obtine doar la negocieri la fata locului daca nu au cerere sau discount de volum (nr persoane <10). Parerea mea este ca daca faci acum o rezervare pt sezonul viitor nu prea obtii reducee decat daca faci o plata in avans. Eu am intalnit multe situatii in care se fac rezervari de la un an la altul, dar in special pt cele de Sarbatori (Anul Nou), de genul: "am fost la tine mi-a placut, vin si la anu"
Val di Fassa este un loc frumos cu partii late si sunt si adecvate pt incepatori.
Cazare poti sa cauti la www.visitfassa.com/
Sus
nicolaerazvanmihai
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Jan 21, 2010 12:43 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns si daca mai aveti informatii noi despre val di fassa astept raspunsurile voastre si informatiile necesare......Iti multumesc frumos si pentru siteul acordat...
Sus
nicolaerazvanmihai
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Jan 21, 2010 12:46 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

daca aveti un pont bun pentru cazare in val di fassa il astept si eu de la voi.Multumesc!!!!
Sus
adabutus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 24 Ianuarie 2009 20:26

ScriereTrimis: Tue Feb 16, 2010 12:14 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

Buna,
dupa cum am auzit si citit despre Italia tare mult mi-ar placea sa schiez iarna asta acolo...prin martie.
Dar....as prefera o varianta de a ajunge acolo cu avion(de exp. cu wizzu din CLuj pana la Treviso , Venetia) si apoi pana in statiune ce va fi...autocar, tren , microbuz.
A mai procedat cineva asa? Cam la ce costuri a ajuns cu transportul? Merita dus tot echipamentul de schi sau mai bine inchiriat acolo?
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Feb 16, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

Poti zbura pana la Treviso, dar de acolo nu stiu. Probabil te poti apropia cu un tren sau cursa de autobuz si eventual sa mai schimbi undeva ... depinde de statiunea in care vrei sa ajungi.
Ca sa duci echipamentul personal pe avion -> costuri suplimentare de transport + tarait de ele pe celelalte mijloace cred ca nu e prea placut. La inchiriere tre sa vezi categoria de echipament, sunt pe categorii diferite si preturi diferite.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Feb 16, 2010 2:57 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

salut adabutus,

cel mai simplu dupa parerea mea, daca zbori in venetia si de acolo te duci sa schiezi in cortina d'ampezzo; aici stiu sigur ca exista transfer catre statiune, chiar orasul organizeaza, detalii pe site-ul lor, pe undeva am vazut, dar nu mai aduc aminte...

referitor la echipament: sunt de acord cu teamplus, din punctul meu de vedere doar atat as adauga, ca daca ai vazut vreodata cum se arunca bagajele le incarcare / descarcare avion, cu siguranta optezi pentru inchiriat... de altfel gasesti toate categoriile de echipamente in centrele de inchirieri, deci la orice nivel schiezi, cu siguranta vei gasi ceva potrivit!

succes si povesteste-ne ce ai reusit!

I.
Sus
adabutus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 24 Ianuarie 2009 20:26

ScriereTrimis: Thu Feb 18, 2010 7:07 am    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

Teamplus si Iuliu , merci mult de raspunsuri....da si eu la aeroportul Treviso ma gandeam si de acolo in statiunea Cortina D'Ampezzo.
SA vedem cum ne incadram cu bugetul si sa speram sa ajungem si noi la schi acolo in iarna asta.
Sus
spring
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 29 Septembrie 2010 5:54

ScriereTrimis: Mon Jan 10, 2011 9:20 am    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

Hey, veterani si fani ai partiilor italene!
Care mai aveti vreo nostalgie sau aveti deja un plan (rezervare) pt. sfarsitul lui februarie, rog cooptati si un skimaniac care a facut deja Austria si Franta , dar a aflat ca in Italia e CREMA!!! genu.vexler @ yahoo.com Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
spring
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 29 Septembrie 2010 5:54

ScriereTrimis: Thu Dec 22, 2011 5:08 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

LAST MINUTE! Suntem un grup de 4 familii. Mai avem 1-2 locuri libere, apart , pt. 02 -12 ianuarie 2012, la o pensiune in Alta Badia,215 euro, 10 nopti. La nevoie asiguram si transport, jeep.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
skigirl82
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 19 Ianuarie 2013 22:0

ScriereTrimis: Sat Jan 19, 2013 11:10 pm    Titlul subiectului: Re: ski in italia Răspunde cu citat (quote)

adabutus wrote:
Buna,
dupa cum am auzit si citit despre Italia tare mult mi-ar placea sa schiez iarna asta acolo...prin martie.
Dar....as prefera o varianta de a ajunge acolo cu avion(de exp. cu wizzu din CLuj pana la Treviso , Venetia) si apoi pana in statiune ce va fi...autocar, tren , microbuz.
A mai procedat cineva asa? Cam la ce costuri a ajuns cu transportul? Merita dus tot echipamentul de schi sau mai bine inchiriat acolo?

salut!
Eu am fost in italia la ski in Santa Cristina in Val gardena si eu piste foarte bune di toate punctele de vedere! Statiunea e intre selva si ortisei si

daca mergi in martie dupa 16 pana la sf sezonului au o oferta : 7 zile si platesti 6 , la fel si pt skipass
informeaza-te pe www.valgardena.it
am stat la un super hotel alpenhotel plaza cu piscina si sauna ... demential !

la partii ai acces si pe jos 200m , si ai acces la Sella Ronda!!!
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons