Info statiuni

Forum › Despre portal › Sugestii, pareri pro sau contra › Opinii despre Bansko
Opinii despre Bansko

Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Sugestii, pareri pro sau contra
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
muaddib
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 2 Decembrie 2009 12:42

ScriereTrimis: Wed Dec 02, 2009 1:37 pm    Titlul subiectului: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Salut tuturor si bun gasit!
Anul ce se incheie este al treilea consecutiv in care mi-am petrecut sejurul de ski in Austria, in Saalbach-Hinterglemm-Leogang. Nu trebuie sa va mai spun ca a fost (si este) extraordinar. Nu ai ce sa le reprosezi.... Poate doar naturii, deoarece nu mai sint zapezile de alta data... Cine doreste informatii despre ce-i pe acolo (cazare, ski-pass, etc.) sa-mi scrie. Cazarea am avut-o intotdeauna in acelasi loc (deja ma cunosc bine cu proprietarul), intr-o localitate numite Wiesing, in Saalfelden (cca. 50 km sud de Salzburg). Este mai spartan, dar in fond acolo doar dormi. O "bila neagra" o reprezinta de fapt distanta RO - A.
Si pentru ca am tot auzit vorbindu-se despre Bansko, in Bulgaria, va rog, cine are informatii valide, sa-mi scrie pe forum: cazare ("muncitoreasca", nu de fitze), ski-pass, si orice alte lucruri utile.... Impresii + si -, etc. Multumesc anticipat....
Sus
Vezi profilul utilizatorului
bobeala
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 2:0

ScriereTrimis: Thu Dec 03, 2009 3:30 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Salut!
Da intradevar conditiile din Bansko sunt foarte bune. Au 65km de partii si sunt bine intretinute. Marea majoritate sunt partii rosii dar au si negre sau albastre. Cea mai lunga partie, din varf pana jos in statiune, masoara 14 km. Pretul variaza in functie de perioada in care vrei sa te duci. Te-ar interesa de exemplu in perioada 18-22.12 (4 nopti cazare) hotel 4* cu demipensiune si transport cu autocar la pretul de 169 euro?
Astept un semn.
Sus
muaddib
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Dec 04, 2009 9:05 am    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Ciao!
Propunerea este mai mult decit interesanta. Perioada e cam naspa.
De regula, in zilele alea nevestele prefera sa le fii prin preajma pentru tot felul de chestii legate de sarbatori.... Asa ca nu subscriu.... n-as avea liniste...
De obicei plec undeva la sfirsitul lunii ianuarie - inceputul lui februarie.
Oricum, multumesc.... Poate alta varianta...
Sus
bobeala
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 2:0

ScriereTrimis: Fri Dec 04, 2009 12:39 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Se poate si la sf de ianuarie 30.01-03.02, aceleasi servicii la pretul de 215 euro/pers. Pentru mai multe informatii poti sa ma contactezi pe bobeala @ yahoo.com
Sus
muaddib
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Dec 04, 2009 1:40 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

O.K. Super. Mai fac ceva sapaturi, si daca e ceva, iti dau de stire pe mail. Eventual, cind mai ai timp, mai trimite-mi te rog cite ceva si despre scorurile la ski-pass si cum functioneaza: La fel ca la austrieci? Valabile peste tot (cablu, ski-shuttle, etc.)? Cite ceva despre bugete.... Cam cit se poate pradui, grosso modo / sejur? Thx....
Sus
skipas
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Duminica, 29 Noiembrie 2009 14:10

ScriereTrimis: Fri Dec 04, 2009 5:37 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

salutare, stie cineva daca la bulgari se cer cauciucuri de iarna ca la autrieci ? care este ruta cea mai buna pana la bansko, cate ore se fac cu ce costuri vignieta, probleme cu radar si politie ? merci de raspunsuri si informatii
Sus
EchipaSkimania
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 11 August 2008 21:3

ScriereTrimis: Tue Dec 15, 2009 12:07 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Condiţii privind traficul auto:

·Toate reglementările privind circulaţia pe drumurile publice sunt similare cu cele româneşti în domeniu.
Plata utilizării drumurilor publice se efectuează la intrarea pe teritoriul Bulgariei, existând un sistem similar vignetei româneşti. Sunt necesare cartea verde a autoturismului, talon de înmatriculare şi permisul de conducere.

· Centura de siguranţă:
Este obligatorie folosirea centurii de siguranţă

· Folosirea telefonului mobil la volan:
Este interzisă utilizarea telefoanelor mobile de către şofer, în timpul deplasării cu autoturismul.

· Aparatele anti-radar şi de detectare a radarului:
În Bulgaria este interzisă folosirea aparatelor anti-radar şi a detectoarelor de radar.

· Permisul de conducere:
Permisul de conducere românesc este valabil în Bulgaria.
Sus
skipas
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Thu Dec 31, 2009 6:45 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

pentru cei interesati de bansko !

Tocmai am venit de acolo de cateva zile.A fost o prima impresie placuta la vedera partiilor si a instalatiilor de cablu (gondola si celelate),pot sa spun ca se compara cu cele din austria (am fost in austria doua sezoane la rand!),
Bansko este o solutie de criza dar daca te multumesti cu partii de 2-7 km poate sa fie chiar ok.
Am stat la casa Boyanova (de fapt are 50 camere), curat ,caldura buna, md bunicel traditional bulgaresc(salam,oua,ceai ,cafea, gem,miere), masa de seara am aranjat-o tot acolo pentru 15 leva/pers si a fost bunicica (supa,friptura,salata,desert).
Despre drum cam lung mi-sa parut mai ales ca in 19 dec a fost ninsoare cu viscol si gheata pe sosea la noi pana la ruse.Dupa Ruse mare aglomeratie de TIR pe 40 km unul dupa altul am facut cam doua ore numai 40 km, mai ales ca era in ajun de craciun si se facea aprovizionarea la metro. O MARE PROBLEMA PE TOT TRASEUL PANA APROPAPE DE SOFIA NUMAI TIR-uri nici in germania nu am vazut atat de multe in acelasi timp cred ca peste 500. Aproppe de razlog nu sunt indicatoare trebuie sa intrebi mereu pe la benzinarii dar m-am descurcat desi se lasase intunericul.Am avut parte de un drum cu peripetii am intalnit toate anotimpurile viscol,gheata,ploaie,ninsoare si aglomeratie mare langa Sofia (atentie nu sunt indicatoare spre Razlog).
Despre partii , am avut prima zi 20.12.09 cu zapada moale si grea,partii nepreparate, a doua zi partie inghetata cu bulgari de gheata,dar buna sus la Platoto,a treia zi surpriza partie preparata si data cu ratacul ! a patra zi partii inchise din cauza vantului ,se schia doar pe cateva bucatele, a cincea zi la fel si ceata sus cu vant puternic,asadar natura era impotriva skiorilor, in ultima zi soare si frumos dar nu toate partiile erau deschise , cele de sus 2600 erau inghetate bocna , deci una peste alta nu ca in austria dar acceptabil. Atentie la skipas fata de la casa mi-a spus cand am vrut sa iau pe 5 zile, sa iau mai bine pe zi ca nu se stie cu vremea si a avut dreptate int-una din zile se parea ca nu se vor deschide deloc nu au fost decat 8 leva diferenta,dar decat sa pierd 50...
La partii un pic de coada la instalatiile de urcare si multi romani,rusi, greci,bulgari si moldoveni ,iar educatia ca la popoarele balcaninice te calca pe coada skiului se baga in fata etc... atentie la cei cu geaca rosie pe care scrie bulgaria ski team se cred cei mai importanti de pe partie am avut o mica ciocnire cu unul dar am rezolvat-o in romaneste si a inteloes mesajul. Din acest pct de vedere austria ramane austria.
TOTUSI CU TOATE ACESTE MICI RATEURI O STATIUNE CARE MERITA SI care poate fi o destinatie buna fata de austria ca distanta, partii, instalatii de cablu.Nu este cu nimic mai prejos de unele statiuni din austria iar oamenii sunt amabili si se straduiesc sa te simti bine dar se vede ca sunt balcanici si mai au de muncit ca sa ajunga austria din nurma dar sunt inaintea noastra ( Predeal,Sinaia,Busteni ) cu cel putin 50 de ani ! Nu cred ca ma mai duc la Predeal sau Sinaia curand,de fapt nici nu merita,fata de preturile de la bulgari.
Drumul a fost de 12 ore la dus si 10 la intors, am luat un radar dar s-a rezolvat cu 30 leva, nu stiu cu ce viteza au mers altii acre au scris ca au facut doar 8 ore,eu am oprrit numai ptr.strictul necesar, din buc pana ls bansko sunt 630 km ,majoritatea drumului pe o banda sau doua cel mult, cu doua bucatele de autostrada ca cea de la pitesti.
Cred ca informatiile mele sun suficiente si de folos ptr.altii.
P.S nu se controleaza cauciucurile de iarna dar e bine sa fiti dotati si cu lanturi nai ales la razlog -bansko.
Sus
muaddib
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Jan 03, 2010 12:30 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

In primul rind La Multi Ani! tuturor. Un an cu sanatate si pirtii inzapezite si pregatite.... Multumesc "Skipas" pentru descrierea despre Bansko. Mi-ai fost de mare ajutor in a lua o decizie finala: TOT AUSTRIA!!! Una peste alta, chiar daca fizic distanta este mai scurta la bulgari, in final grosso-modo tot atit se face ca timp si pina in Austria. Si fara odiseea de a parcurge drumurile bulgaresti cu tot ce ai descris acolo. Macar merg la ceva cunoscut si verificat. Toate bune.... si tari...
Sus
skipas
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Jan 03, 2010 6:58 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

pt muaddib,
sper sa ai un drum bun pana in austria dar nu stiu dac o sa faci tot 10-12 ore cu masina iarna pana la szalzburg, poate daca stai in Arad sau Timisoara. Eu am fost la Maria - Alm langa Leogang dar nu cred ca Bansko este mai rau ca partii iar ca pret este la jumatate.Daca banii nu sunt o problema si timpul (avion pana la Szalzburg) merita austria dar alfel bulgaria este o solutie buna.
Toate bune si zapada mare.
Sus
muaddib
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Jan 04, 2010 3:37 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Salut Skipas!
Ai perfecta dreptate. De-asta am si zis "grosso-modo". Stiu ca nu se fac 10-12 ore pina in Austria. Insa eu am testat o varianta de traseu prin Serbia (cu vama la Orsova-Portile de Fier). Lucrez pentru o firma ceheasca al carei sediu este undeva la granita de nord-est cu Polonia. Una peste alta cam aceeasi distanta ca pina la Saalbach-Hinterglemm-Leogang. Iar pe traseul de mai sus (cu deosebirea ca de la unguri se trece la slovaci si apoi la cehi), am facut 13 ore la dus si 14 la intoarcere, de acasa la sediu. Ma costa in plus cca. 7-8 euro vignette-le pentru sirbi (la ei se achita la punctele de plata), insa deja cu mult inainte de Belgrad se merge numai si numai pe autostrada. Traseul este insa nerecomandat pe perioada verii cind fac turcaletii dute-vino in concedii (precum capsunarii nostrii) intre vestul Europei si Turcia. Aglomeratii monstru la punctele de plata... sint cu sutele de mii... Astfel ca parerea mea este ca pentru cca. 2-3 ore in plus la un dus merita deplasarea pina in Austria... Plus ca iesirea o mai poti lega de un "shoping", ceva, prin SCS sau outlet-uri... Dar cum spuneai: depinde de fiecare cum si ce obiective isi face... Toate bune si tie...
Sus
MariaT
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 8 Ianuarie 2010 8:37

ScriereTrimis: Fri Jan 08, 2010 9:05 am    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Salutare,
Suntem cativa prieteni incepatori in ale skiului si intentionam sa pregatim o mini vacanta (o saptamana) in februarie-martie in Bulgaria.
Asadar mi-ar prinde bine orice informatie despre Bansko: cazare, daca sunt partii de incepatori, cost skipass, parcari pazite (transportul va fi cu masina) si orice informatie care ar prinde bine unor novici.
Mersi
Sus
Gforce
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 17 Octombrie 2008 14:41

ScriereTrimis: Sat Jan 09, 2010 1:48 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor,
Sunt din Constanta si ca o masura de compromis pe vremurile acestea ma gandesc sa ajung in Bansko vreo 4 zile cu familia(2+2).Marea problema penru mine este sa nu raman fara masina pe acolo(A6 Allroad).Stie cineva s-au lasat bulgarii de furat masini.
Sus
sansun
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 5 Ianuarie 2010 19:40

ScriereTrimis: Sun Jan 10, 2010 11:18 am    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

O sa incerc Bansko. Este urmatoarea experienta dupa Predeal, Poiana Bv.
Orice informatie este foarte importanta, asa ca va rog sa nu fiti "zgarciti" la vorbe.
Sus
skipas
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Jan 10, 2010 5:06 pm    Titlul subiectului: Re: Opinii despre Bansko Răspunde cu citat (quote)

Aentru toti cei care au postat mai sus raspunsul meu este ca merita sa mergeti.Nu am auzit sa dispara masini cat am stat eu acolo,bulgarii au si ei masini tari.Nu este nevoie de parcare pazita in opinia mea si nu stiu dac au eu am parcat pe strada langa hotel.
Ptr Maria ,sunt destule partii de incepatori,cazare vezi mai sus in postul meu,sau la alte hoteluri ,sunt o garamada si sunt unul langa altul.
Ptr.Sansun ,citeste informatiile mele sunt proaspete si de la fata locului.
Ptr.muaddib, asa este ,drumul e la fel de lung ca timp,dar nu toti au norocul sa aiba serviciul la granita cu polonia,dar depinde si de buget si timp eu am incercat de 4 ori austria,dar am ajuns la concluzia ca nu prea mai merita sa pierzi 4 zile pe drum si sa schiezi 4 sau 5 din zece.

Zapada mare si distractie maxima !
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Sugestii, pareri pro sau contra Data este GMT
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Confidentialitate | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons