Info statiuni

ski2

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › Oferte de Revelion pe timp de criza financiara
Oferte de Revelion pe timp de criza financiara

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Fri Oct 02, 2009 2:05 pm    Titlul subiectului: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

Salutari skimanici,

Vreau sa incep prin a spune ca sunt super dezamagit cand vine vorba de criza economica. Criza in sus, criza in jos! Mass-media este arhiplina cu asemenea stiri. Nu ma intelegeti gresit, dar unde este criza oameni buni?! Inca din septembrie am inceput sa caut… sa ma interesez de oferte pentru Revelion. Spre mirarea mea, ca de obicei pe Austria e inghesuiala mai mare!! Cica nu au oamenii bani?! Hai ca pe Italia mai exista ceva locuri, dar oricum dupa parerea mea criza nu prea i-a speriat pe romani. Voi cum vedeti lucrurile, “dragi prieteni ai sportului”?
Sus
Vezi profilul utilizatorului
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Oct 07, 2009 12:43 pm    Titlul subiectului: Re: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

hi,
de mult nu te-am "citit"... ai fost la schi Razz ?
criza sau nu, noi mergem si iarna asta la schi :-D, tot in Italia.
Cred ca alegem Val di Fassa pentru acest sezon...
ce sa zis de criza.... noi am simtit-o un pic, asa ca vara am stat in tara, prin muntii nostri minunati.
De schi insa nu vrem sa ne lipsim, asa ca am facut si ceva economii pt. iarna.
Abia astept prima zapada Foarte fericit
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Thu Oct 08, 2009 4:36 am    Titlul subiectului: Re: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

salut,
criza necriza dar locuri pt Rev gasesti greu in Austria. Eu am inceput in august cautarea si am trimis intr-o noapte cca. 86 de mailuri la pensiuni din St Anton (dupa ce varianta centralizata a statiunii nu mi-a dat nimic disponibil, ma rog la preturi omenesti) si am primit cca 40 de raspunsuri toate negative mai putin doua pe care nu l-eam scapat si am facut rezervare. La ora actuala am o rezervare la care pot renunta ... daca vrea cineva ... o cedez.
In ianuarie am fost la Ischgl si lumea de pe acolo nu era deloc crizata iar statiunea era plina. Pt mine e clar, cel mai mult rau l-a facut massmedia prin panica creata in jurul crizei. Cel mai bine este sa-ti vezi de treaba si sa convingi si restul lumii ca iesirea din criza se afla in mainile noastre. Adica sa ne facem treaba sa castigam ceva banuti cu care sa o taiem la schi. Zâmbitor
Sus
emilut73
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 12 Ianuarie 2009 8:33

ScriereTrimis: Thu Oct 08, 2009 3:20 pm    Titlul subiectului: Re: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

Sunt de acord cu voi.Am fost la mare in vara, ma duc la schi in Italia, in ianuarie.Nu prea e criza , la mine nu prea se simte.sa vina zapada cat mai repede ( pe partiile de schi, vreau sa zic).
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Oct 11, 2009 2:24 pm    Titlul subiectului: Re: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

salutari,
teamplus sunt de acord cu tine, asta cu trimis mailuri la pensiuni nu prea functioneaza... majoritatea taranilor din austria nu vorbesc engleza, cred ca poti sa te bucuri ca ai primit macar raspuns, chiar daca a fost negativ, sau neavantajos...

eu am avut cateva experiente negative, in special pensiunile mici, care nu-ti trimit o oferta, sau o confirmare ca lumea, inca ai noroc daca-ti raspund cu yes or no... dupa aia cand ajungi acolo: nu receptie, nu un sistem de administrare, rezervarea notata intr-un "caietel", etc si te tremuri daca figurezi in caietelul de pe vremea bunicului sau nu... dupa care bineinteles ai loc, dar in nici un caz in cladirea principala, mai degraba in anexa, de unde trebuie sa strabati curtea inzapezita in papuci daca vrei sa te duci la masa...

eu in continuare raman pe italia, mai ales ca sezonul trecut am muscat de cateva ori la austrieci... solden (!): timp de 4 zile partiile n-au vazut ratrac - cica a nins prea mult...; stubai: la fel...; gerlitzen: stat la coada dimineata si seara la telecabine cate 30-40 min cu copil de 8 ani...
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Thu Oct 15, 2009 4:45 am    Titlul subiectului: Re: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

da, e drept ca am scris in germana. Limba este intr-adevar o bariera pt ca nu prea se omoara sa invete engleza, dar in momentul in care vbesti cu ei in germana (hochdeutsch) lucrurile se schimba. Sun Ok, amabili si pana acum rezervarile pe care le-am facut nu mi-au creat probleme indiferent daca au fost cu ceva avans sau fara. Eu unul nu am avut experiente negative.
Sistemul centralizat depinde de statiune si difera mult. De exemplu la Ischgl au un sistem f bine pus la punct: transmiti un singur mail la sistem care fwdeaza catre toate pensiunile si cei ce au disponibil iti raspund. Totodata daca intri pe pensiuni, tot din sistemul centralizat poti vedea calendarul cu rezervari al fiecarei pensiuni si inainte de a-i contacta verifici daca perioada care te intereseaza au ceva liber sau nu. Poti vedea inclusiv harta cu pozitionarea pensiunii in statiune (cat de aproape esti de lifturi, unde ai magazine, etc). Ischgl recomand cu caldura, atat doar ca in perioadele de varf (revelion, vacantele copiilor) este aglomeratie dar nu se sta la cozi - cum ai zis de Gerlitzen, daca nu ma insel este in Zillertal?
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Oct 30, 2009 5:31 pm    Titlul subiectului: Re: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

salut teamplus,

cred ca metoda asta e ca la loterie... poti sa ai noroc, sau nu... recunosc, eu am avut mai putin noroc, de acolo scepticismul... Zâmbitor

insa anul trecut la fel de mult am stat la coada in solden (1 dec, deci nu sezon de varf...) si stubai (29 martie, deci nu sezon de varf...)
am poze excelente (facute cu telefon...) cum stam ca fraierii, cu skipass la aproape 200 euro... nu stiun daca aici se poate publica..., dar daca vreti, cu placere

din solden am plecat dupa doua zile (cu skipass valabil!), sa aterizam in obergurgl / hochgurgl, unde am dat de paradis!!! (ma rog, paradisul austriac..., dar luand in considerare cum am petrecut in solden, era un upgrade semnificativ, in special daca-ti place freeride... daca nu, macar nu stai la coada... Zâmbitor in orice caz, un loc tare dragut, cu o atmosfera excelenta... va recomand!

a, si parcari goale unde in orice ora a zilei poti sa faci drifting cu cei din polonia, care-s si mai "idioti" ca noi Zâmbitor

am deviat de la subiect... pe vara am strans un pic cureaua, insa pe timp de iarna schiem la fel!
gerlitzen e in carintia

I.
Sus
coralia_
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Dec 08, 2009 12:20 pm    Titlul subiectului: Re: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

Buna,

Am o camera libera.
Costa 450 euro pe camera cu mic dejun inclus pentru 6 zile/5 nopti.
Locatia este la jumatatea drumului intre Linz si Salzburg.
Perioada:28 dec-2 ian.

www.booking.com/hotel/...aid=301584

Eram 2 familii si din cauza unor probleme mergem doar noi, o familie. Am deja rezervarea facuta. Si daca nu gasesc pe cineva pierd banutii.

Daca este cineva interesat sa-mi dea un mesaj sau sa ma sune la 0740061380.

Multumesc frumos!
Sus
coralia_
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Dec 14, 2009 10:27 am    Titlul subiectului: Re: Oferte de Revelion pe timp de criza financiara Răspunde cu citat (quote)

coralia_ wrote:
Buna,

Am o camera libera.
Costa 450 euro pe camera cu mic dejun inclus pentru 6 zile/5 nopti.
Locatia este la jumatatea drumului intre Linz si Salzburg.
Perioada:28 dec-2 ian.

www.booking.com/hotel/...aid=301584

Eram 2 familii si din cauza unor probleme mergem doar noi, o familie. Am deja rezervarea facuta. Si daca nu gasesc pe cineva pierd banutii.

Daca este cineva interesat sa-mi dea un mesaj sau sa ma sune la 0740061380.

Multumesc frumos!

Salut din nou,

Camera s-a dat!
Sarbatori fericite! si cat mai multa zapada Zâmbitor
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons