Sfat alegere skiuri
-> Ski in Austria

#1: Sfat alegere skiuri Autor: cata0805 ScriereTrimis: Wed Dec 03, 2008 9:14 am
    ----
Salutare la toata lumea,

As vrea sa-mi schimb schiurile si sunt inca nehotarat. Am 1,80 m si 80-82 kg. Schiez mediu, pe partii intretinute.

Am invatat sa schiez pe 1,60 m - Head carve; apoi am cumparat un Fischer ,tot carve, de 1,60m, dar , din modelele existente in Metro. Tocmai de asta as vrea sa le schim pe ceva mai profi.
Oscilez intre ceva sub 1,60 si 1,60 cu care sunt obisnuit. Si asta pentru ca am senzatia de manevrabilitate mai usoara la cele ceva mai scurte. Unii au parerea ca cele mai lungi au stabilitate mai mare la viteze mai mari.
Imi plac cateva modele de Head - Xi9 sau Xi10 sau xrc600. Au fie 1,56 , fie 1,63.

As aprecia un sfat legat de modelul-marca si lungimea pe care o considerati optima la dimensiunile si profilul meu de schior...

Cat mai multa zapada!!

#2: Re: Sfat alegere skiuri Autor: teamplus ScriereTrimis: Thu Dec 04, 2008 4:09 pm
    ----
salut,
in ziua de azi a devenit f greu de dat un sfat in alegerea schiului. Cel mai bine ar fi daca ai putea sa afli de un test center al Head si acolo sa le incerci. Daca nu, atunci macar compara profilul schiului cu ce mergi acum (latimea in cele trei zone: spatula, "talie"si coada). Dar ce iti recomand eu sa te uiti totusi la o dimensiune mai mare de 1,63. Urmatoarea este 1,70. Ce este clar, este faptul ca ixrc este superior clasei xi. bafta!

#3: Re: Sfat alegere skiuri Autor: cata0805 ScriereTrimis: Thu Dec 04, 2008 4:23 pm
    ----
Merci teamplus,

intre timp am mai gasit si o pereche de salomon, xw tornado, 1,62. Acum sunt mai nehotarat decat inainte....

Ma gandesc parca sa merg totusi pe salomon.

#4: Re: Sfat alegere skiuri Autor: teamplus ScriereTrimis: Thu Dec 04, 2008 4:43 pm
    ----
orice varianta ai alege, orienteaza-te spre min. 1,70.
Profilul lui tornado este mai lat, spatula de 124 fata de 114 la ixrc. Depinde f mult de ce anume vrei sa faci cu schiul respectiv. succes
Brandurile in general sunt alegeri ce tin de tine, de modul in care te identifici cu numele, cu imaginea. Aici fiecare ... pt el. Mai departe, modele cu profiluri diferite gasesti la fiecare producator. La asta se adauga si cum schiezi, pe ce (batuta, powder, all mountain, etc) si poate chiar si intrebarea cat de des, sau cat esti dispus sa dai.

#5: Re: Sfat alegere skiuri Autor: cata0805 ScriereTrimis: Fri Dec 05, 2008 9:32 am
    ----
Teamplus,

Multumesc pentru sfaturi. Schiez in general pe partii amenajate, doua saptamani pe an in Austria si restul weekendurilor pe la noi. Am studiat gama de all mountain de la Salomon si m-am decis pina la urma pentru acel tornado. Face parte din cate am vazut , din gama superioara de all mountain produse de Salomon.

Salutare!

-> Ski in Austria

Data este GMT

Pagina 1 din 1