Recomandare ski incepatori
-> Ski in Austria

#1: Recomandare ski incepatori Autor: corneliastefan ScriereTrimis: Mon Oct 05, 2009 11:03 am
    ----
Buna,

Apelez la experienta si cunostintele participantilor la acest forum pentru a afla anumite informatii privind o statiune de ski din Austria potrivita pentru incepatori, cu partii de nivel usor, mai ales pentru copii. Daca mi-ati putea indica si o pensiune/hotel, ar fi minunat.
Vrem sa mergem la 1 .01. 2010, 2 familii si un copil de 6 ani.
Multumesc,
Cornelia

#2: Re: Recomandare ski incepatori Autor: andra ScriereTrimis: Wed Oct 07, 2009 12:51 pm
    ----
salut,
ai si gasit oferte din 01.ian? Noi peste tot am vazut numai din 02, cica este Revelion....
Pentru copii mai mult Italia! Partii late, excelente, fara hopuri (mai rar in Austria) si multe-multe telescaune si telecabine
Fiica mea adora Val di Fiemme, iar preferatul meu este Plan de Corones (Kronplatz), un munte intreg batut ca si partie Zâmbitor
Anul trecut am schiat tot cu copilul si in Val di Fassa, soarele stralucea, nu era nici un nor timpo de 1 sapt. si partiile erau impecabile Foarte fericit
Austria.... incearca Katschberg, Nassfeld sau Serfaus-Fiss-Ladis, dar aici iesi mai scump decat in Italia.

#3: Re: Recomandare ski incepatori Autor: storo20 ScriereTrimis: Sat Oct 10, 2009 11:27 am
    ----
corneliastefan wrote:
Buna,

Apelez la experienta si cunostintele participantilor la acest forum pentru a afla anumite informatii privind o statiune de ski din Austria potrivita pentru incepatori, cu partii de nivel usor, mai ales pentru copii. Daca mi-ati putea indica si o pensiune/hotel, ar fi minunat.
Vrem sa mergem la 1 .01. 2010, 2 familii si un copil de 6 ani.
Multumesc,
Cornelia

Servus Cornelia,

In Gerlitzen este pirtie usoara, pt incepatori. Si in Mallnitz, la baza este o pirtie lina, lata si lunga de aprox 1km , numai buna pt kinder. Mai mult, tot acolo este un fel de gradinita de/cu ski pt kinderi mici. Pe pirtia asta, una dintre fetele din gasca a invatat sa skieze dupa numai 2 zile.Si ea era total anti-ski, visa palmieri cind a a juns in Mallnitz la - 20 de grade :)) !!!

#4: Re: Recomandare ski incepatori Autor: Iuliu ScriereTrimis: Sun Oct 11, 2009 2:12 pm
    ----
salut Cornelia,
din acest punct de vedere n-are importanta unde te duci, fiindca la ora actuala fiecare statiune este conceput in asa fel incat fiecare nivel de pregatire sa-si gaseasca partiile potrivite
totusi, ca sfaturi:
- sa nu te duci pe ghetar, nu in ultimul rand ca incepatorii inca nu sunt pregatiti pentru conditiile meteo extrem de schimbatoare, care poate sa va strice vacanta
- daca e vorba sa te duci cu copil, statiunile de pe ghetari iti recomand si mai putin, in ianuarie poti sa nimeresti si -20-30 de grade...
- sa cauti statiuni, unde partiile sunt usor accesibile din parcare, ca in cazul in care copilul nu mai vrea/poate sa nu-l "chinui" pe partie - este foarte important ca primele iesiri sa fie placute, fara experiente si amintiri urate
- nu sunt de acord cu storo20: in gerlitzen este o singura partie usoara, chiar langa telecabina (deci accesul e usor), insa in rest marea parte a partiilor sunt rosii, spre "rosii inchise"...
- mai degraba varianta lui andra: val di fiemme, val di fassa, kronplatz; fiemme si fassa sunt mai ieftine, kronplatz este un pic mai scump, dar si calitativ mai ok
- oricum (cred ca asta se cam stie aici in forum...) iti recomand destinatiile din italia (multe telescaune, nu teleschiuri ca in austria..., partii fara hopuri, nu stai la coada, etc)
- eu as alege val di fiemme si as schia cat mai mult in zona Bellamonte - Alpe Lusia
- o destinatie un pic mai scumpa si mai indepartata: madonna di campiglio, dar majoritatea partiilor sunt albastre, deci ideale pentru voi!

-> Ski in Austria

Data este GMT

Pagina 1 din 1