Info statiuni

ski6

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Italia › Schitur Alpii Dolomiti
Schitur Alpii Dolomiti

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
kalindor
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Thu Nov 12, 2009 7:50 pm    Titlul subiectului: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

Stiti daca se gasesc harti in statiunile din Alpii Dolomiti care au intrari in circuitul Gruppo Sella, harti care sa te indrume sa gasesti partiile si cablurile de transport catre destinatia pe care o alegi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite un mesaj
eu_dda
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 23 Octombrie 2009 12:26

ScriereTrimis: Fri Nov 13, 2009 1:16 pm    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

www.dolomitesskitours....rail-maps/

www.dolomitisuperski.c...-11EN.html

dar gasesti si la fata locului toate hartile si informatiile posibile.traseele sunt foarte bine marcate si daca esti atent la marcaje nu ai cum sa te ratacesti Foarte fericit
Sus
Vezi profilul utilizatorului
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Nov 13, 2009 6:43 pm    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

Am intrebat pentru a fi sigur.
Multumesc de raspuns!
Acum daca nu reusesti sa te intorci la timp pe partii, presupun ca trebuie sa platesti la autobuz. Nu sunt gratuite pentru cei care au skipass caa in Austria?
Daca ati fost in Dolomiti, in mai multe zone, unde v-a placut mai mult? Mie mi se pare la Val Gardena-ma refer la partii. La Seceda si Col Raizer mi se pare ca ar fi si zona alpina mai mare si este si in soare-vizibilitate mai buna. La Piz Sella, de asemenea zona alpina mai mare.
Asta din ce am vazut eu pe webcam si din filmuletele de pe YouTube. Nu am fost acolo. Mie imi plac partiile de la inaltimi mari cum sunt cele de la Solden, Ishgl si Tignes, Val Thorens (tare departe cele din Franta).
In general, in Italia-in Dolomiti, partiile mi se par mai mult in padure-la Marmolada (in umbra) si la Lugazuoi sunt asa cum imi plac.
Cum va s-au parut partiile?
Sus
eu_dda
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 23 Octombrie 2009 12:26

ScriereTrimis: Sat Nov 14, 2009 11:15 pm    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

in dolomiti sunt rare locurile unde se schiaza la peste 2500 m altitudine,eu stiu doar 2 : Marmolada si Cortina ,dar cred ca sunt mai multe .dar mai sunt si alte zone cel putin la fel de frumoase ca dolomitii.cea mai mare inaltime din europa unde te ridica telecabina si cea mai lunga coborare este in cervinia-zermatt.nu am ajuns inca acolo dar in iarna asta ,pe la sfarsitul lui ianuarie voi fi acolo 2 saptamani
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Mon Nov 16, 2009 10:30 am    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

kalindor wrote:
Am intrebat pentru a fi sigur.
Multumesc de raspuns!
Acum daca nu reusesti sa te intorci la timp pe partii, presupun ca trebuie sa platesti la autobuz. Nu sunt gratuite pentru cei care au skipass caa in Austria?
Daca ati fost in Dolomiti, in mai multe zone, unde v-a placut mai mult? Mie mi se pare la Val Gardena-ma refer la partii. La Seceda si Col Raizer mi se pare ca ar fi si zona alpina mai mare si este si in soare-vizibilitate mai buna. La Piz Sella, de asemenea zona alpina mai mare.
Asta din ce am vazut eu pe webcam si din filmuletele de pe YouTube. Nu am fost acolo. Mie imi plac partiile de la inaltimi mari cum sunt cele de la Solden, Ishgl si Tignes, Val Thorens (tare departe cele din Franta).
In general, in Italia-in Dolomiti, partiile mi se par mai mult in padure-la Marmolada (in umbra) si la Lugazuoi sunt asa cum imi plac.
Cum va s-au parut partiile?
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Nov 16, 2009 10:39 am    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

salut Kalindor,
nu am reusit sa trimit mesajul si scriu din nou.
skibusul nu se plateste dar este posibil ca sa nu exista o legatura apropiata intre statiuni din cauza pozitionarii pe vai diferite si atunci trebuie sa apelezi la taxi (in cazul in care ai ramas la sf progr altundeva decat statiunea de domiciliu)
Nu pot sa spun ca mi-a placut mai mult in Val Gardena sau in Alta Badia sau Val di Fassa pt ca nici nu realizezi cand treci dintr-o zona in alta. Esti tot timpul extaziat sa mergi sa descoperi partii noi sau sa faci circuitul.
Intr-adevar nu sunt la inaltimi asa mari precum la Solden dar exista spectaculozitate oricum si partiile sunt suuuper.
Eu unul sunt adeptul de a nu merge in acelasi loc de 2 ori (atata timp cat mai gasesc locuri noi) dar la Sella Ronda m-as duce oricand. Nu o sa regreti.
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Nov 16, 2009 10:41 am    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru raspuns teamplus!
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Tue Nov 17, 2009 1:27 pm    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

da, Sella Ronda merita 1 zi pe schiuri!
Din punctul meu de vedere Solden nu se compara cu statiunile din Italia...
partiiel de pe ghetar da, sunt OK, dar in rest, nici pe departe!
Partia de pe Marmolada este inselatoare, pe acolo coboara schiorii care au urcat cu telecabina. Cred ca era singura partie din Italia unde in martie am vazut hopuri.... In rest partiile din Arabba sunt super bine amenajate.
pentru Sella Ronda ai nevoie de 1 zi, nu conteaza daca alegi directia "portocalie" sau cea "verde". Peste tot ai indicatoarele "Sella Ronda", trebuie doar sa le urmezi. Daca parasesti circuitul si stai mult pe partiile din statiuni, atunic poti sa pierzi ultimele lifturi. Altfel cu siguranta ajungi inapoi in timp, chiar si daca mai sati si la soare :o))
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Dec 20, 2009 10:56 am    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

Imi cer scuze ca nu ti-am multumit Andra pentru informatii. Deci parerea dumitale este ca in Italia partiile sunt mult superioare comparativ cu cele de la Solden.
Solden a fost declarata de catre ADAC a doua statiune de schi din Europa dupa Zermatt. Am mai citit ca partiile din Italia sunt mai lungi si mai bine preparate decat cele din Austria.
Eu am recomandat, initial, celor cu care merg Ischgl, dar apoi le-am spus Val Gardena. Nu au mai vrut sa schimbe (ei vroiau, initial Solden).
Sfatul tau este sa ma duc in Italia?
Am o rezervare la Ischgl!
Dar pe viitor sunt foarte hotarat sa merg in Italia si daca sunt bani Franta, mai ales, unde transportul este mai costisitor.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Dec 20, 2009 5:24 pm    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

Draga Kalindor,
ambele locatii sunt OK.
Roaga-te la D-zeu sa ajungi la anul in cealalta locatie decat cea de anul acesta, si gata.
Sa fim noi sanatosi, ca le-om face pe toate Zâmbitor
Sus
kalindor
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sun Dec 20, 2009 6:47 pm    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

Eu ma rog sa ajung macar in una, ca asa cum imi merg incasarile nu cred ca o sa imi pot plati nici factura de gaze. Cand ma gandesc ca iarna trecuta am fost in 3.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Mon Dec 21, 2009 10:57 am    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

da, nasol Trist
speram in vremuri mai bune!
Sus
andra
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Sat Jan 09, 2010 7:01 pm    Titlul subiectului: Re: Schitur Alpii Dolomiti Răspunde cu citat (quote)

salut, da daca pot sa aleg, aleg Italia!
Am citit si eu clasificarea ADAC pentru Solden. No comment... am fost, am incercat si m-am intors in Italia.
De acord cu Teamplus: nu pot sa aleg intre Val Gardena sau Fassa sau Alta Badia. Poate din punct de vedere a cazarilor... satucurile din zona Fassa sau Badia sunt mai accesibile ca si pret.
Val Gardena deja e in Sudtirol, iar acolo se plateste si pentru parcare (5 Euro/zi)....
Dar poti sa stai in Fassa si totodata sa schiezi in Val Gardena.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons