Info statiuni

ski6

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Austria › Scoala de ski
Scoala de ski

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
flo007
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 11 Decembrie 2007 7:54

ScriereTrimis: Wed Jan 07, 2009 12:17 pm    Titlul subiectului: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

Salut.Vreau sa plec in Austria sau Italia in martie impreuna cu prietena si as vrea sa stiu ce parere aveti de scolile de ski din aceste tari si eventual daca aveti propuneri.Vreau sa iau un curs pentru amandoi daca merita.Precizez ca ea este incepatoare absoluta si eu sunt de nivel mediu.Am mai fost in Italia la Val Gardena si in Austria la Zell am See si Obertauern.
Nu sunt sigur daca merita o scoala de ski de afara..vad ca pretul este in jur de 160 de eur pentru 5 zile nu stiu daca contine si ski-passul(un amanunt important pentru ca se dubleaza pretul daca nu Zâmbitor )..Mersi
Sus
Vezi profilul utilizatorului
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Thu Jan 08, 2009 1:49 pm    Titlul subiectului: Re: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

salut flo007,
de meritat merita 160 pt 5 zile. La aceasta suma se adauga cca 150-160 passul pt transport pe cablu. Se platesc diferit. Scoala de schi de obicei este aparte de firma de transport pe cablu si nu au nici o legatura. Pe instructor nu-l intereseaza, el spune: acum urcam cu instalatia asta si gata. Daca nu ai abonament eventual te poate insoti la cel mai apropiat ghiseu pt a-ti procura unul.
succes!
Sus
flo007
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Fri Jan 09, 2009 12:19 pm    Titlul subiectului: Re: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

Mersi de raspuns..asa ma gandeam si eu..mi se parea cam ciudat ca pretul scolii de ski sa includa si pretul ski-passului..Vroiam sa stiu daca cineva de aici a apelat la o scoala de ski de dincolo si care au fost impresiile.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Fri Jan 09, 2009 6:19 pm    Titlul subiectului: Re: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

Nu am apelat, dar este f simplu. Te uiti pe site-ul statiunii, vezi cat costa passul si acolo gasesti si linkuri spre diferite scoli de schi, cred ca preturile sunt identice.
Cred ca mai poate aparea o situatie: poate procurarea passului prin scoala de schi sa fie mai convenabila. Incearca toate variantele. Intreaba-i pe mail.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Wed Jan 14, 2009 8:34 am    Titlul subiectului: Re: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

salul flo007,

eu am incercat scolile de schi din italia si o perioada scurta si in austria... ca angajat/instructor... :-))
asa cum spunea si teamplus, la suma de 160 euro cu siguranta vei avea incluse serviciile instructorului, dar fara skipass
de meritat, merita, dar numai daca mergi pe idea de a lua cursuri pe perioada de 5-6 zile, altfel n-o sa aveti rezultate...
daca prietena ta este incepatoare, iar tu avansat, sa te astepti ca n-o sa schiati impreuna in timpul orelor (atat daca luati ore individuale, cat si daca luati ore de grup), deoarece nivelul vostru de pregatire este diferita
de altfel un lucru este sigur: sciul este un sport pe care nu poti sa inveti singur, sau daca totusi reusesti, va fi un dezastru total... :-), deci neaparat sa mergi pe ideea scolii!
de altfel, tara + scoala nu are relevanta, deoarece toti instructorii trec prin X scoli + examene inainte sa lucreze cu clientela, fi linistit ca se vor descurca excelent, insa pentru prietena ta as recomanda mai mult statiunile din italia, deoarece partiile pentru incepatori sunt mult mai late si mai bine intretinute

I.
Sus
flo007
Newbie
Newbie

ScriereTrimis: Wed Jan 14, 2009 6:41 pm    Titlul subiectului: Re: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

Mersi teamplus si Iuliu pentru raspunsuri..Iuliu am vazut ca esti un mare fan al partiilor din Italia si cred ca iti dau dreptate..cel putin in comparatie cu Austria.Unde imi recomanzi sa merg in Italia pentru scoala de ski cu precizarea ca am timp sa merg la sfarsitul lui martie deci va trebui sa fie pe langa un ghetar ca sa am siguranta zapezii..
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Wed Jan 14, 2009 10:01 pm    Titlul subiectului: Re: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

salul flo007,

la sfarsitul lui martie, dupa parerea mea mai gasesti zapada peste tot, nu neaparat trebuie sa te orientezi catre ghetar
daca totusi e vorba de ghetar, in nici un caz sa nu te duci in arabba-marmolada, deoarece exista o singura partie pe ghetar, mai degraba pentru avansati (in rest parttile sunt excelente in arabba, doar ghetarul ii mare semn de intrebare pentru mine...
atunci mai degraba: bormio-livigno, cervinia, sestriere, tonale, sau schnalstal
dpdv a scolii de schi chiar nu are importanta, peste tot pot sa dai de instructori simpatici, sau mai putini, insa dpdv profesional toti sunt pregatiti excelent, trec prin cele mai severe scoli + examene
anunta-ne neaparat ce alegi! Zâmbitor

I.
Sus
marinam
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 9 Septembrie 2008 17:8

ScriereTrimis: Tue Jan 20, 2009 10:41 am    Titlul subiectului: Re: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

Buna, am fost in Austria in perioada 28.12-3.01.2009 in Kitzbuhell, eu personal am urmat scoala de ski la Pass Thurn STEFAN'SKISHULE a costat 4 zile 128 euro sau cu card 132 euro.Vreau sa spun ca am fost mai mult decat incepataoare, nu-mi puteam tine picioarele unul langa altul pe loc drept iar acum am fost si la Arieseni si am urcat cu telescaunul pana la jumatatea partiei de unde am venit fara evenimente. Sa nu uit sa zic ca am 47 de ani si antrenorul a fost de parere ca este mai greu decat la 5 ani. In pretul scolii nu intra skipass dar la scoala au un fel de lift sub forma de T cu care poti urca de cate ori vrei chiar si daca nu ai platit pt. skipass-ul din zona. Programul era de ;a 10 dimineata la 12, pauza de pranz o ora dupa care alte doua ore de scoala. Grupul se face aproximativ pe nivele de cunoastere si varsta si am fost de la 6 persoane la 2, varia zilnic pt. ca nu toata lumea incepe deodata, nu toti aveau aceleasi nr. de zile platit. Se explica in germana sau engleza, dar este foarte clar si din demonstatii practice. Pot spune ca a fost comic si ne-am impreietenit si cursantii intre noi.
Daca doriti alte informatii despre zona respectiva va pot da mai multe. .
Sus
c_alecs
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 3 Noiembrie 2007 5:7

ScriereTrimis: Tue Jan 20, 2009 2:10 pm    Titlul subiectului: Re: Scoala de ski Răspunde cu citat (quote)

@marinam: cred ca tu ai nimerit la cele 4 skilifturi destinate incepatorilor care sunt gratuite din zona Kitzbuhel. Vreau doar sa nu isi creeze lumea impresia ca toate scolile sunt langa skilifturi gratuite . Totusi se poate sa ma si insel.

"TRAINING LIFTS at the base of our mountains
Use of the training lifts Rasmusleiten, Mocking and Pulverturm in Kitzbühel as well as Hausleiten (Jochberg), Pass Thurn, Aschau and Reith is free of charge!"
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Austria Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons