Info statiuni

ski4

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Slovacia › Tatranska Lomnica
Tatranska Lomnica

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Slovacia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Mix87
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Miercuri, 10 Septembrie 2008 9:46

ScriereTrimis: Wed Sep 10, 2008 9:50 am    Titlul subiectului: Tatranska Lomnica Răspunde cu citat (quote)

As dori sa merg in Tatranska Lomnica in iarna aceasta. Cine a mai fost si imi poata da va rog niste informatii despre aceasta statiune? Ce v-a placut? Ce nu v-a placut? Si eventual si ceva locuri de cazare mai ieftine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului
donpasquale
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Sambata, 13 Septembrie 2008 4:11

ScriereTrimis: Sun Sep 14, 2008 6:05 am    Titlul subiectului: Re: Tatranska Lomnica Răspunde cu citat (quote)

Buna, am fost la Tatranska Lomnica anul trecut in perioada Revelionului, la hotelul Sasanka. O sa incerc sa spun o poveste din care cei interesati sa-si extraga informatiile de care ar avea nevoie.Deci, The story:Anul trecut, pe la inceput de octombrie, dupa ce am "batut" pe la usa catorva agentii de turism care nu m-au convins am inceput sa caut pe "net" ceva care sa imbine muntele & zapada & revelionul la un pret decent. Daca la inceput am dorit sa gasesc ceva in tara, am vazut ca la "noi" intr-o statiune de munte (la hotel) erau niste preturi "fara concurenta" iar unde preturile erau mai mici se oferea un fel de agroturism cu cina festiva: varza,viezure,manz asezonat cu niste obiceiuri folclorice + injunghiatul porcului in fata audientei. Nefiind "fan" de asa ceva, am cautat pe net in Slovacia, auzisem de la niste amici ca ar fi interesant. Am trimis mailuri la cateva locatii si asa am ajuns la T.Lomnica, hotel Sasanka, acestia fiind singurii care au raspuns ca mai aveau locuri disponibile.Dupa o scurta corespondenta cu acestia, am confirmat rezervarea pentru 8 persoane( 4 familii) si acestia ne-au trimis contul si un fel de factura pro-forma in limba slovaca. Partea buna,fata de pretul initial(oferta) factura era mai mica cu mult(dicount ca sunteti grup(8),discount ca stati peste 5 zile,discount ca achitati in avans integral(pana la 25 oct) ....+ o cina gratis + inca ceva in slovaca);partea mai putin buna a fost ca trebuia sa facem plata in coroane slovace.Nu am gasit asa ceva la nicio casa de schimb valutar din oras asa ca m-am adresat bancii(lor)locale.Aici a inceput distractia, am fost facut cu ou si cu otet ca de ce nu am cont in valuta, ca n-am credit, ca la ce-mi trebuie mie, ca n-avem curs, ca nu am nu stiu ce card, ca factura nu-i tradusa, ca... si pana nu faci putin circ incompetenta functionarului isi spune cuvantul.Apropo de sistem(turistic), dupa ce din Slovacia s-a confirmat plata si ne-au umplut de "welcom-uri si best regards-uri" de curios am fost din nou la o agentie si acelasi pachet in aceeasi locatie era din cate retin cu aproape 50% mai scump.(sic!...adaos-uri mici). Si acum in Slovacia:drumul bun, curat, marcat, idicat, nu mai exista vama la trecerea din Ungaria, benzina cu cativa bani mai scumpa ca si la noi. Tatranska, statiune in Tatra superioara, frumoasa, curata, ordonata. Pentru cei care vor sa se miste prin zona este aproape de Zakopane in Polonia si de cateva statiuni aliniate ca si la noi pe Valea Prahovei,retin Stary Smokovec si Strbske Pleso. In satatiune sunt multe locuri de parcare gratuite(care se aglomereaza dupa 9-10) si se circula foarte decent si politicos(nu claxoane,blitz-uri,frane,degete ridicate) iar poltistii lor chiar stau la - grade si dirijeaza traficul. Turistii sunt in marea majoritate din tarile din "pactul de la Varsovia". Slovacii sunt politcosi dar nu o prea rup in engleza si daca-i intrebi in ce limba straina puteti sa va intelegeti iti raspund cu zambetul pe buze "cesky".Sunt cateva hoteluri construite inainte de '90, curatele si unul mare si elegant de 5*Hotel Praha. Totul prin zona se desfasoara printr-o companie de stat care a dat in locatie de gestiune bazele turistice spre administrare. Statiunea este strict statiune si nu dai de tot felul de cabane si vile a unor potentati locali, acestea fiind mai jos, inainte de intrare. In statiune este o gara de unde cu trenul se poate ajunge usor in statiunile invecinate, un magazin alimentar, cateva de suveniruri, punct info-turism. Sunt si cateva localuri la care se poate manca bine, unul este Grill Pub; un magazin de articole pt. iarna/ schi Sport&Moda cu preturi foarte bune, reduse la colectiile din anii anteriori. Sunt mai multe centre pt inchiriere de echipament, preturile difera de la unul la celalalt si de perioada pt care inchiriezi si sunt aproape noi. Unii din grupul cu care am fost au avut norocul sa primeasca clapari scosi chiar atunci din cutie noi-nouti. Partiile: loco, printre hoteluri vreo 2-3 de 100 m pt. copii si incepatorii-incepatorilor. Mai sus de h.Sasanka e statia pt gondola care pleaca spre munte(pe traseu are o statie intermediara).La capatul traseului este un bar cu terasa si un “impinge tava”. De acolo pe partie se ajunge cu telescaunul. Partia este f. abrupta (neagra), cu portiuni inghetate si pentru cei cu experienta. Am vazut multi din cei care au urcat in vf. renuntand sa se dea si coborand cu schiurile-n spate. Tot de acolo pleaca o telecabina spre vf muntelui, insa de acolo nu se poate schia. In conditiile in care este zapada (n-a prea fost) se poate veni pe schiuri prin padure, pe sub gondola. Tot in zona mai este si partia Jamy, cu nocturna si zapada artificiala, 2 teleschiuri si buna pt incepatori. Pa asta, schipassul de zi( in jur de 700 coroane slovace) nu e bun si la nocturna si mai trebuie sa iei unul de seara(in jur de 200). Am mai fost pe partia de la Stary Smokovec, cu zapada artificiala, 2 teleschiuri, pt incepatori. Langa ea este si un babyski. Locuri de cazare se gasesc din belsug insa trebuie rezervat din timp. Demipensiunea la ei inseamna mic dejun “bufet suedez” dimineata iar seara mancare calda (gatita) la portie. La cina iti lasa pe masa un biletel cu 3 variante de meniu din care sa-ti alegi ce doresti sa servesti in seara urmatoare. In hotel majoritatea fiind rusi/ucrainieni, biletelele erau in slovaca si ceva limba slava cu caractere de-ale lor. Cum engleza nu stiu decat formule de salut nici acum nu sunt convins ca ne-au adus sa mancam ce am bifat noi sau ce au vrut ei. Mancarea a fost buna in schimb. De Revelion, ne-au dat o cina festiva in mare viteza, respectiv nu apucai sa mananci in viteza cu care schimbau farfuriile. Apoi “bufet suedez” si dimineata o ciorba de varza murata traditionala la ei,foarte buna care te “trezeste” din mahmureala (kapusnica). A cantat o formatie (ok) ,dupa o piesa in ceha/slovaka urmau 2-3 piese din repertoriul international si a fost o atmosfera buna. Bautura o plateai separat la bar ca nu era inclusa in program (doar 50ml de ceva aperitiv la inceput si o sampanie la 2 pers.)dar nu a fost problema ca era oricum ieftina( de ex: o bere Pilsner Urquel ,35coroane = 3.6 ron).Problema a fost (la fumatori) ca nu se fumeaza in restaurant si trebuia sa iesi in fata hotelului sau sa mergi in camera. Cam asta ar fii de spus, toate cele bune.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Sat Sep 27, 2008 6:49 pm    Titlul subiectului: Re: Tatranska Lomnica Răspunde cu citat (quote)

salut donpasquale,

si acum, dupa toate aceste peripetii te intreb: a meritat sa te duci in Tatranska Lomnica? (sunt de acord, in romania sub nici o forma...)

mi-am mai exprimat parerea despre slovacia aici in forum: tara postcomunista, insa multtttt in fata noastra chiar si cu o statiune amarata ca Tatranska Lomnica.... rusine noua!!!!

eu, daca totusi ma duc in slovacia la schi, ma duc din cauza de criza de timp, adica n-am timp sa deplasez mai departe (austria, italia)

m-ar interesa parerea ta mai pe indelete despre partii, ca doar ne ducem la schi.
comparativ cu jasna, sau donovaly, cred ca sunt putine si dezastruoase.... iar daca vrei un pic de amabilitate, sau mancare buna, cazare decenta la fel poti sa te duci si intr-o statiune balneo...

I.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Slovacia Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons