Info statiuni

ski6

Skimania Gothaer
Forum › Ski in Europa › Ski in Italia › Este zapada ?
Este zapada ?

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
ionutz113
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Luni, 20 Octombrie 2008 20:58

ScriereTrimis: Fri Mar 20, 2009 7:03 pm    Titlul subiectului: Este zapada ? Răspunde cu citat (quote)

salut.as vrea sa imi dati niste sfaturi daca va rog tare mult.vreau sa va spun ca pana acuma am schiat doar in tara,dar de curand am aflat de o oportunitate de a merge la ski in italia...la Cortina d'Ampezzo sau Val di Fiemme.Pot merge doar de pe 31 martie pana p 7 aprilie si as fii curios daca este zapada si daca este buna in perioada asta martie aprilie...poate ati fost careva de curand sau anii trecuti in perioada asta...va multumesc anticipat Zâmbitor Întrebare
Sus
Vezi profilul utilizatorului
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Sat Mar 21, 2009 7:08 pm    Titlul subiectului: Re: Este zapada ? Răspunde cu citat (quote)

salut, ionutz113

eu chiar in seara asta m-am intors din val di fassa, care se afla aprox. intre cortina d'ampezzo - val di fiemme si situatia partiilor este incredibila!!!
cativa prieteni de ai mei de acolo, care sunt instructori in zona spun ca in acest sezon a nins in total peste 7 metri!!!!!!
comparativ cu anii anteriori, cand in perioada asta nu mai era zapada decat pe partii (dar acolo oricum era excelenta), acum peste tot ii zapada foarte mare, chiar a mai nins peste in decursul saptamanii acesteia
a fost si destul de frig, noaptea a coborat chiar sub -10 grade, dar nici in cursul zilei nu prea a urcat peste 0 grade (in anii anteriori, in perioada asta erau +10/15 grade)
deci in concluzie, eu zic ca poti sa te duci linistit, dar pentru orice eventualitate sa urmaresti inainte de plecare stratul de zapada si webcam-urile din zona

drum bun si povesteste-ne cum a fost cand te intorci! Zâmbitor
I.
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Tue Mar 24, 2009 8:18 am    Titlul subiectului: Re: Este zapada ? Răspunde cu citat (quote)

da, intr-adevar acest sezon a fost unul incredibil. Toate statiunile gem de zapada. O sa se prelungeasca sezonul fara probleme.
Trebuie sa fie probleme climatice f mari pt a nu avea zapada in perioada declarata de statiuni ca sezon. Si daca in rest nu vezi zapada, dar pe partie te dai fara probleme. Eu am experimentat acolo asa ceva: langa partie era iarba verde si ghiocei dar partia era OK.
Atat Cortina cat si Val di Fiemme sunt alegeri bune.
La Cortina trebuie sa te hotarasti dimineata pe care versant pleci.
Sus
cataxu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 27 Martie 2009 7:27

ScriereTrimis: Mon Feb 15, 2010 9:59 pm    Titlul subiectului: Re: Este zapada ? Răspunde cu citat (quote)

salut,as vrea sa merg pt o ultima vacanta la ski pe la mijlocul lunii aprilie ,dar m-am cam plictisit de Austria .
Credeti ca in perioada 19.04-26.04 am sanse sa mai gasesc zapada buna de ski pe undeva in Italia?
Multumesc!
Sus
teamplus
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Marti, 23 Septembrie 2008 13:58

ScriereTrimis: Tue Feb 16, 2010 8:19 am    Titlul subiectului: Re: Este zapada ? Răspunde cu citat (quote)

cu certitudine vei mai gasi, dar ca sa fii sigur, alege dintre statiunile care au ghetar. In Italia daca retin eu bine sunt la Marmolada si Bormio- Livigno. Important este sa te orientezi catre statiuni cu domeniu schiabil altitudini cat mai mari, peste 2000.
Sus
Iuliu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Joi, 1 Ianuarie 1970 1:0

ScriereTrimis: Tue Feb 16, 2010 4:08 pm    Titlul subiectului: Re: Este zapada ? Răspunde cu citat (quote)

salut cataxu,

de acord cu teamplus, dar marmolada recomand mai putin, deoarece araba, ca statiune este excelenta, insa are o singura partie pe ghetar (marmolada), deci daca pot sa intampini probleme la capitolul zapada (ceea ce nu se va intampla probabil), te limitezi la o singura partie, drept este, lunga de tot!

atuncu mai degraba du-te in bormio-livigno, sau val senales (Schnalstal), o statiune mai mica (vreo 40 km partii), dar in totalitate pe ghetar si foarte dragut! acolo se schieaza si vara, eu la inceputul lui iunie am prins conditii excelente!

succes si povesteste-ne ce ai reusit!

I.
Sus
cataxu
Newbie
Newbie

Data înscrierii: Vineri, 27 Martie 2009 7:27

ScriereTrimis: Tue Feb 16, 2010 8:28 pm    Titlul subiectului: Re: Este zapada ? Răspunde cu citat (quote)

multumesc de raspunsuri.
duminica plec in italia la campitello di fassa si ma mai interesez si pe acolo de cele 3 variante propuse de voi.
Sus
Afişează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect   Pagina formatată pentru tipărire    Pagina de start a forumului Ski in Italia Data este GMT
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteţi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteţi răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteţi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi şterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteţi vota în chestionarele din acest forum
Nu puteţi ataşa fişiere în acest forum
Nu puteţi descărca fişiere în acest forum

Portal partener outdoormania.ro
Statiuni de vara in Austria
Ofertele outdoor ale zilei

Catalog |Contact | FAQ | Termeni si conditii | Recomandare | Clienti | Protectia Consumatorilor - A.N.P.C
Statistici | Publicitate | Cariera | Integrare in pagina web | Documente oficiale | design by: creyons